İkinci çocuk zor mu?

adamavi soruyor: 10

Arkadaşlar kafam çok karışık,kamuda mühendisim ve işimden memnun değilim eşimse 2.yi doğurup bir süre işten uzaklaşmamı söylüyorki kendisi 2.yi çok istiyor benimse iş durumlarım kötü olmasa düşündüğümü söyleyemem yani 2.çocuk olmalımı karar bile verebilmiş değilim etrafımda hep tek çocuklu aileler var oğlumun bebekliği zor geçmişti kayınvalidemlede birsürü sorun yaşamıştık şimdi düşününce hepsini baştan almak korkutuyor beni bir yanımda 2.bir bebdğin hepimize iyi geliceğini söylüyor memur olduğum için cesaret edip işi bırakamıyorum da fakat 2.gelince hem iş hem çocuklar biliyorumki dahada zor olucak yerimde olsanız siz napardınız?

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


chroma

2 çocuklu çalışan bir anne olarak cevap vereyim: evet zor, yorucu ama ikisinin bir arada oynadığını, birlikte eğlendiklerini görmenin, kahkahalarını duymanın verdiği keyif paha biçilemez :)

Öncelikle ilk çocuktaki sorunların bir çoğunu ikincide yaşamıyorsunuz. Anne, KV, komşu teyze vs ilk çocuktaki kadar müdehaleci olmuyorlar, adaptasyon daha kolay oluyor. Deneyimli bir anne olarak tüm sıkıntılı süreçlerin (gaz, ek gıda, diş, yürüme, konuşma vs.) geçici olacağını bilmenin verdiği rahatlıktan dolayı biraz daha sakin oluyorsunuz. Doğacak olan bebeğin mizacı ise tamamen şans. İlkinde çok çekip ikincide hiç sıkıntı yaşamayan anneler de var, her ikisininde de hatta ikincide çok daha yorucu bir lohusalık geçiren anneler de var. Devlet memuruymuşsunuz madem, ekonomik durumunuz el veriyorsa işten istifa etmeden de doğum izni+yıllık izin+ücretsiz izin+rapor vs ile 1 yıl kadar evde kalabilme imkanınız var.

Biz başından beri tek çocukla kalmayalım diyorduk, çok şükür Allah gönlümüze göre verdi. Ama yine de "kardeş şart" demiyorum, bu tamamen sizin yaşam tarzınıza, hayat görüşünüze bağlı bir karar.


maviboncukk

Karariniz ne olursa olsun , kendi karariniz olsun. Hep tek cocuklu bir anne olmak istedim ve asla 2. Yi dusunup cesaret edemem. Herkesi istegi farkli. Maddi manevi cocugumun imkanlari bollusulsun istemem. Oglumun annesi olmaktan son derece memnunum ve asla 2. Bir cocuga anne olmak istemem. Bu konuda herkesin dusuncesi farkli. Karariniz ne olursa olsun sizin kendi karariniz olsun..


BONCUK2006

Ben de çalışan 2 çocuklu anne olarak cevap vereyim. Evet zor,fakat çok da güzel. Çocuklarımın arasında tam 7 yaş var. Ve bu süreç hep sizinkilere benzer kaygı ve sorularla geçti. Ama olduktan sonra tüm zorluklarına rağmen, ( çok zor bir gebelik geçirdim) keşke daha önce yapsaymışım dedim. Resmen evimize enerji geldi.

Chroma arkadaşımızın dediklerine aynen katılıyorum.2.de tecrübeli oluyorsunuz ve ufak tefek sıkıntıları geçeceğini bildiğiniz için çok takmıyorsunuz.
Tabi öncelikle eşiniz ve sizin kararınız ama ben tavsiye ediyorum. Büyük çocuğa da iyi geliyor kardeş.Ufak tefek kıskançlıklar olsa da  beraber mutlu oldukları şeyler daha fazla.


ponyy

2 çocuklu bir anne olarak ve çalışan çok çok zor

tek çocukla ne kadar kolaymış dedirtti bana

resmen çöktüm son 2 yılda

zor bir bebek çünkü

bu biraz şans

ama yine de çok güzel

biraz cesaret

işten ayrılma konusunda bence hayır:)


Hamster

Chroma +10000000 bende çalışan 2 çocuklu bir anneyim ilk çocuğum da yaşadığım sıkıntıları ikincisinde yaşamadım.Tabi ki zor ama bir o kadar da güzel anlattıklarınızı düşününce ikinci bebek size iyi gelecek gibi duruyor.İkinci bir çocuk istiyorsanız tam zamanı gibi.ikinci olmalı mı herkeze göre değişir bence olmalıydı ne kadar zorlansamda çok memnunum.Eğer ikinci çocuk düşünceniz hiç yoksa bir şeyleri bahane edip yapmayın ama içinizde biraz da olsa istek varsa daha fazla beklemeyin.Hakkınızda hayırlısı olsun diyelim.GULONEN

2 çocukla çalışan bir anne olarak soyleyim kafanız bukadar karısıkken sadece esiniz istiyor diye 2.cocugu yapmayın benim cocuklarımın arası 7 yaş 3-4 sene once 2.yi yapamam derken oğlum 6 yasına geldiginde resmen bebek özlemi cektik ve 2.hamileliğimi güle oynaya gecirdim evet kardes sart ama anne once kendini huzurlu hissetmeli yoksa eziyetten baska bisey olmaz.


sahinur

çalışmıyorum ve evet 2 çocuk çok çok zor,bir de çalışsam nasıl baş ederdim düşünemiyorum.ilk oğlum çok zor bir bebekti,2.si ondan daha da zor.artık kardeş şartmış diye düşünemiyorum ne yazık ki....ama tabi herkesin şartları farklı ve diyorum ki çocuğa önce anne hazır olmalı.sizin kafanız böyle karışıkken iyi düşünün derim naçizane


bbade

Şu kadar söyleyeyim " tek cocugu olan cocuk baktim demesin" :)

Diger sloganimda "tek cocuk hic cocukmus"minekerem

KESİNLİKLE BİR ÇOCUK İYİCE BÜYÜMEDEN KARDEŞİYLE BİRLİKLE YAŞAMALI HER ANINI PAYLAŞIM ÇOK ÖNEMLİ HEM O SIKINTII DÖNEMLER ÖYLE ÇABUK GEÇİYORKİ BEN 9 SENE ARA VERDİM ÇOK PİŞMANIM ARALARI ÇOK FAZLA OLMASINA RAĞMEN BÜYÜK OĞLUM KARDEŞİYLE OYNUYO OYNATIYO BAKIYO BİLE BENCE DÜŞÜNÜYOSANIZ CESARETİNİZDE VAR DEMEKTİR BİRAN ÖNCE YAPIN KARDEŞLİK ÇOK GÜZEL İNSAN SADECE O YILLARINI TATLILIKLA ANIMSIYOR YANİ BABA EVİNDE GEÇEN NEŞELİ ACI TATLI KAVGALI KAHKAHALI MUTLULUK DOLU YILLARI...


ozdenin_oykusu

Soruyu takipteyimCevaplamak için Üye ol