Konuşmama??

sevecen soruyor: 9

mrbalar,nurticiler aranızda çocugu geç konuşan arkadaşlar varmı?yada etrafında cvp bekliorum lütfen..

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


turkuazz

ARKADAŞIN KIZI 31 aylık,sadece işaret ediyormuş,bizim oğlanı görünce epey şaşırıyor konuşuyor diye.yine bir meslektaşım 4 yaşına kadar konuşmamış,kendisi anlatıyor,o da bayan.


yase

Benim kızım da 31 aylıkken akıcı şekilde konuşmaya başladı. Birdenbire farkedilir şekilde değişti.
Ondan önce yarım yamalak kelimelerle ve işaret diliyle anlaşıyorduk :)


dilekdeniz

benim oğlum da çok az konuşuyor 27 aylık ve hala anne bile demiyor bende bazen takılıyorum ama birkaç ay içinde çözüleceğine inanıyorum 1 ay önce de kreşe başladık faydası olur diye düşünüyorum 


emelemir

BENİM OĞLUM 3YAŞINI GEÇTİ BABA,MEME,MAMA..PEK BİR KAÇ KELİME EDİYO:( AMA BİRTEK BABASI WE BEN BİRDE TW YANİ ÇİZGİ FİLMLERİ WAR GÜN BOYUNCA:( NAPCAM BİLMİYORUM ÜZÜLÜYORUM OĞLUMUN  HALİNE .....eylul1309

Her çocuğun gelişimi farklı, konuşma becerisi de..Yakın bir arkadaşımın 3 yaşındaki oğlu kısa bir süre öncesine kadar sadece baba diyebiliyordu. Şimdi neredeyse bir yetişkin gibi cümleler kuruyor, her düzeyde iletişimi çok iyi. Ama uzunca bir dönem Arkadaşımın endişeyle Dr Dr gezdiğini biliyorum, işitme testleri, algı testleri vb yapıldı, uzmanlar herhangi bir sorun olmadığını genetik faktörlerin etkili olabildiğini söylediler. Arkadaşımın çabasını çok yakından biliyorum ve yaklaşık 1 aylık bir sürede oğlundaki gelişimi de bildiğimden her ikisini de gerçekten tebrik ediyorum. Özetle, Önce televizyonu hayatlarından çıkardılar.. (sadece oğlu uyuduğunda izler oldular) sonra oğlu için bi dolu kitap aldı, bıkmadan usanmadan okudu,okudu. Babayla birlikte neredeyse her akşam bir tiyatro oyunu, masalı canlandırdılar. Ardından oğluyla birlikte bir oyun grubuna katıldı, bir süre sonra da oğlunu yarım gün yuvaya başlattı. İnanın 4-5 hafta içerisinde tanık olduğum şey, büyük bir gelişmeydi, çok büyük..

İyi dileklerimle


muratefekerem

benim oğlum da 22 aylık sadece anne,baba,dede,aç,ver,dur,kaka diyor.ben de çook endişelendim.internete girince girmediğim site,okumadığım yazı kalmadı.ben biliyorum ki bunun tek sebebi tv.ama malesef 5 yaşındaki abisi okula yarım gün gidiyor eve gelir gelmez tv yi açıyor ve akşama kadar aralıksız açık kalıyor.okadar çok dalıyor ki izlerken seslensek de duymuyor.birazı da genetik olabilir benim abim 2 yaşında konuşmaya başlamış.ben de heyecanla acaba 2den sonra açılır mı diye bekliyorum.


nadia

Tv icin kendinizi suçlamayın. Çoğunlukla genetik bu is. Bizde de tv çok açılıyor, kızımın söylemediği cümle yok. Tam tersi yeğenimin annesi çok takıntımı iki yasına kadar hic acmadi ve cocuk sadece bazı kelimeler söylüyor, konuşma yok.


psychomom

  kızım 23 aylık olasıya dek tek ve ikili kelımelerı söyluyordu,yarım gün kreşe başladığından beri kelımeler çıkmaya başladı,şu an 30 aylık olacak şu sıralar üçlü kelımelere ve yenı şeylerı söylemeye başladı bı kaç aydır..kitap okuyoruz,evde tvmız yok,babaannesınde arada izler,bol bol konuşuyoruz..


   Psikolog 4 yaşına kadar konuşmama bi rahatsızlık olarak görülmez,ama bu yaştan sonra gelişimsel,ya da psıkolojık bi sebep var mı bakılır dedı,bence mantıklı.Bulunduğu şartları gözden geçirin  bence..bi de ınsanları umursamayın,acımasız olabılıyorlar bazen..kızım 20 aylıkken bile aa neden konuşmuyor dıyebılıyorlardı,yanı basit şeylerı konuşabılıyor ama başkalarıyla konuşurken heyecan yapıp ııgı dıye sesler çıkarıyor mesela,hemen sizin yerınıze telaşlanıyorlar çevredekıler yok yere..

  Umarım çözüm bulursunuz..neretva

Aslında 2-2,5 yaşından önce konuşmak istisnai. Biraz genetik, biraz da çocuğun yapısıyla ilgili. Kardeşler bile benzemez birbirine. Ben yaşımda konuşuyormuşum, eşim yaşında cümle kuruyormuş, ama kardeşim 2,5-3 yaşında konuştu ve de tiyatrocu oldu. Denilenleri anlıyorsa, 2 yaşında 5-10 kelime ediyorsa endişeye hiç gerek yok. Kelime derken de bebekçe kelimeler de sayılyor yani eksik ya da ilk hecesi.


Cevaplamak için Üye ol