11.ayda süt üretimi artırılabilir mi?

kayaveannesi soruyor: 3

...bebeğim bugün 11 aylık oldu, ek gıda tüketiminde bir sorun yok- diş sebebiyle bazen gidip geliyor iştahı-... gece emzirmeleri de devam( ki bu aralar çok sık uyanıyor ve emmeden de uyuyamıyor)... gündüz uykudan ve öğünlerinden önce de emzirmeye gayret ediyorum ama sanki eskisi kadar emmiyor ya da süt olmuyor gibi... doğduğundan beri bu tür gel-gitler yaşadım hep , gerek çevrem gerek kendi hüsnükuruntularım ...azalır mı, kesilir mi diye hep tereddüt içindeyim....en az 2 yaşına kadar emsin istiyorum ama, korkuyorum bu günlerde... gıdama ve bol su içmeye gayret ediyorum ama, mesela bu aylarda azalan sütü artırmak için yapabileceğim birşeyler var mıdır? doğumun ilk aylarında tamam ama bu aylarda? bilemedim..

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


nilinmasali

18. ayda süt üretimimin inanılmaz bi şekilde arttıgını fark ettim,kızım o ay neredeyse tamamen anne sütüyle beslendiği ve tek tarafı emdiği halde 800 gr kilo almış,öncesindeki 6 ayda toplam 200 gr aldıgını göz önüne alırsak ve doğduğundan beri mama takviyesi yaptıgımıda düşünürsek sadece Allahın hikmeti diyebiliyorum,o yüzden 11.ayda da arttırabilirsiniz...


lucem

Merhaba,

Ben bebek güçlendikçe daha fazla emdiğini, annenin sütünün bu nedenle dönem dönem azalabildiğini, ama emzirmeye devam ettikçe sütün bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çoğaldığını okumuştum.

Ben de bu şekilde 2 yaşına kadar emzirdim. 6 aylık olduğunda çalışmaya başlamıştım, geceleri emdiği için sütümün bu kadar yettiğini düşünüyorum.

Sevgiler,


kayaveannesi

çok teşekkür ederim... gece emmelerini kesmeye kıyamıyorum çünkü çok sık uyanıyor ve emmek istiyor..sadece geceleri ve uykuya dalmak istediği zaman kuvvetli emiyor, o yüzden uykusuzluğa devam ne  yazık ki.. sanırım azı diş huzursuzluğu ya da büyüme atağı döneminde, 2 olan uyku sayısını günde 1defa yarım saate düşürdü nerdeyse, ve gündüz pek emme taraftarı değil, zorlayınca da ısırıyor memeyi :/... neyse... düzene  girecek umarım..Cevaplamak için Üye ol