çocuğum ilk okula hazır mı?

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


gulsah_ata_mete

Sabirla sonuna kadar okudum :)) benim oglum 2009 aralik dogumlu. Ben baslarda cocugun zamani gelince okula gitmesinden yanaydim ama kardesin gelmesi, benim 1 sene aradan sonra ise donmem, doktorumuzun tavsiyeleri falan ile bu yil tekrar anaokuluna verdik.Su ana kadar sikintimiz olmadi. Okulunu arkadaslarini ogretmenlerini seviyor. Senelerce surecek okul maratonuna baslamadan once bir yil daha laylaylom yapiyor. Ama tabiiki bu sene de gectigimiz sene oldugu yerde. Yeni bir sey ogrenmedi. Kendini gelistirme imkani olmadi. Asil seneye gorecegiz sanirim, dogru bir karar mi verdik, yanlis mi?

Bu arada gecen seneki ogretmenimiz de bize makas kullanma da sikintisi oldugunu, uzun sureli.etkinliklerden.cabuk sikildigini falan soylemisti. Ki oncesinde 2 sene kres gecmisi var benim oglumun. Ama bu sene bu saydiklarim oturdu yerine. Makas kullanimi, etkinliklere konsantrasyon falan.

Ari okullarindan boyle bir sikayet duyduguma sasirdim.aslinda. Genelde sevilen bir okul cunku. Umarim dogru karari verirsiniz. Kolayliklar..


ayberke

Merhabalar, oğlumu 78 aylık olarak başlattım okula.İlk başta 68 aylıkken zorunlu grupta 1. sınıfa kaydını yaptırmıştım.Sonra devlet isteğe bağlı olarak dönüştürdü.O dönem okulların açılmasına 20 varken tuttum çocuğu pedogaga götürdüm.1 sınıf mı anasınıfı diye, pedagog daha çocuğumu görmeden 5,5 yaşın okul yaşı olmadığını söyledi.(Ki pedogoga gelene kadar anasınıfı öğretmeni vs tüm öğretmenler tüm tanıdıklar çocuğumun yapabileceği kanısında idi ben hariç.)Ben dışarıdan ayretten Pedogoga götürdüm.(Okula güvenmek istemedim)Netice oğlumun anasınıfı olduğunu söyledi.Çocugunuz yaparsa ne ala yapamazsa eğitim hayatını ateşe atmayın olmuştu.

Bende 78 aylık olarak 1 sınıfa başlattım.Şuan 2 sınıfımız.Düşüncem ise kesinlikle doğruyu yaptığım yönünde.İyiki bir önceki dönem yapmamaışım yoksa yanmışım.
Ki benim oğlum yukarda bahsettiğiniz şeyleri gayet güzel yapardı.
Her çocuk farklıdır ama eğitim zor.Daha dün devlete giden 2 veli ile konuştuk.2007 doğumlu çocuklar 4 sınıf yapamıyorlarmış aileler 4 temi kalsın 5 temi kalsın onu konuşuyorlardı.Erken başlatan herkes nerdeyse pişman özellikle erkek çocuklarda(kızlarda olumlu olanlarda var)
Tek söyleyeceğim kesinlikle göndermeyin.Çocuğunuz gayet normal.1 sınıf çocuğunun bile ödevi günde 10 dakkayı geçmemesi gerekirken siz 1 saatten bahsediyorsunuz.
Gerek yok çocuğunuzu hırpalamaya.
Deneme yanılma için çok önemli bir konu.


Ebru_A

Sizinle hemen hemen aynı durumdayız, benim kızım da Kasım 2010 doğumlu ve bir sene daha anasınıfına devam etme kararı aldık. O dediğiniz yapamadığı şeylerin hepsini yapması için sadece zamana ihtiyacı var. Öğretmenler ve pedagogların çoğu bazı kötü doktorlar gibi, sadece bildiğini okuyor. Çocuğa özel eğitim, empati kurma falan hayal bizim ülkemizde. Ben de öğretmenlerle ilgili bir sürü hayalkırıklığı yaşadım ve yaşamaya da devam ediyorum. Üstelik bütün bunları hatrı sayılır paralar ödeyerek ve çocuğumuz için iyi birşeyler yapmaya çalışırken yaşıyoruz. 


Belli ki bu okula güveniniz kırılmış , başka bir okul araştırıp anasınıfına yazdırın bence. Bu dönemde de özgüven kazanımı için çabalayın. Kolay gelsin hepimize.


ayberke

Merhabalar,

Çocuklarımız ile ilgili kararlar alırken çok dikkat etmek gerekiyor. Malesef hırs sadece özel okulda değil devlet okulunda da var.Aslında çocuklarımız için iyi ortam yok.Eğitim zaten kötü.Çocuk yaşı zaten küçüldü.Çevre baskısı vs o kadar çok etken varkı.Yanlışlar içersinde doğruyu bulmaya çalışıyoruz.Hepimize kolaylıklar gelsin diyebiliyorum.cancun

sorun çocuğun yapıp yapamaması değil eğer yapamazsa geri döünüşü yok o sistemin içine girmiş olacak. bence hiç kimseyi dinlemeyin ve kesinlikle erken başlatmayın daha etrafımdan hiç duymadım ohh iyiki erken başlamış (hem özel okul hem devlet) diyen. zaten çocukların ömrü okulda geçecek 1 sene daha takılsın sınıfının büyüğü olsun ne olacka yani. ben 79 aylıkken 1. sınıfa başlatacağım. çocuk çocukluğunu yaşasın. erken gidip sıkıntı yaşadığı takdirde telafisi yok çocuğun bütün eğitim hayatı etkilenir. ama az biraz geç gitse ne olacak sizin içinize siner. her çocuk farklı ki bence erkek çocuklar daha geriden geliyor hep erkek çocuklarda sıkıntı duydum keşke başlatmasaydık vs diye.


ortosportos

Kızım ocak doğumlu 4 aylığına bir kreşe yazdırdım pedogog öğretmen yarım saatlik gözlemden sonra 3-4 yaş grubunda olması gerekir dedi ki 37 aylıktı ben 2-3 yaşı seçtim çünkü 48 aylık çocukların yanında kendini yetersiz hissedicene 24 aylık çocuklara ablalık etsin bence 1 sene daha bekleyin zaten ömrü billah okullu olucaklar 1 sene gec gitsinler nolcak


banu_ebru2010

Ayberke 78aylik nasil kayit yaptirdiniz benim bildigim 72 aya kadar rapaorla ötelrniyor.72 ay sonrasi zorunlu kizim 2010 haziran dogumlu eylulde 74 oluyoruz bir oluru varsa bende bir sene gec gitsin isterim


ayberke

Merhabalar,

Okula gittim oğlumun 1 sınıfta okumasını istediğime dair dilekçe yazdım.O kadar.Zaten 68 aylık olan zorunlu değilki.68 aylıkken göndermek istemiyorsam zaten mecburen 1 sonraki seneye kalıyor.:)


ayberke

Sovan'a aynen katılıyorum.1 sınıf 2 sınıf anneleri her gün ne kadar ödev yaptıklarını çocuklarını çalıştırıp çalıştırmadıklarını bir yazsa da kazın ayağı ortaya çıksa:)


Cevaplamak için Üye ol