öglen uykusunda tuvalet

ARZUDURMUS soruyor: 7

merhabalar arkadaşlar benim oğlum 3 yasında 1 senedir gündüz bezini bıraktık fakat gece ve öğlen uykularında bez bağlıyordum ama artık yeterince büyüdüğünü düşünerek bezi tamamıyla bırakma kararı aldım gece iki saatte bir kaldırmaya basladım yaklaşık 1 haftadır ama öğlen uykusu için ne yapacağımı şaşırdım kaldırsam bir daha uyumuyor kaldırmasam her yer batıyor öğlen uykusu düzenini bozmaktan korkuyorum tekrar bez bağlayıp kafasını karıştırmakta istemiyorum sizlerde bu durumu yasayan var mı su an yada önceden bana fıkır verin ne olur........

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


yelizindefinesi

Bence geri adim atmayin.uykuya yakin sivi alimini azaltip uyumadan oncede tuvalete goturun ve ayrica tuvalet icin gecede gunduzde kaldirmayin.kolayliklar dilerim


AlaraZ

Merhabalar

Uyumadan once tuvalete goturun, bir de yattigi yere yatak bezi koyun tedbir amacli ama bez artik baglamayin. Artik gecede sadece uyumadan once tuvalete goturun, sabahta uyanir uyanmaz hemen gotururseniz , sabah gelse bile artik kendi soyleyecektir.

Kolay gelsin:)


green82

Bence yaza kadar erteleyebilirsiniz. 2-3 ay sonra hem daha büyümüş olur hem yazın idrara çıkma ihtiyacı azalıyor, hem de daha az giysi vs. kazalarda daha kolay olur. Başlayınca gece de gündüz de kaldırmayın. Uyanma saatine yakın kaldırıp götürebilirsiniz genelde uyanınca yapıyorlar. Şimdiden uyku saatine yakın sıvıları kesmeye ve yataktan hemen önce son bir tuvalete gitmeye alıştırın.


ayazlali

Benim bildiğim uykuda çiş yapmama bir gelişim meselesi. Yani çocuğun vücudu ve beyni hazır olunca gece ve uyurken de tutabilmeye başlar. Gündüz bezsiz çişe gitmeye devam, ama bence gece ve öğlen uykusunu zorlamayin. Uykudan bezi kuru kalkmaya başlayınca bezi atarsiniz. Sonuçta bu çiş tutma olayı bir reflekse dönüşüyor. Yani siz mesela yattığıniz yerde kıyafetlerinizle altıma çiş yapayım deseniz çok zorlanırsiniz çünkü yıllardır tuvalete yapmaya şartlanmissiniz. Çocuğunuz da yavaş yavaş bu davranışı önce bilinçli bir şekilde öğrenip sonra da bir reflekse dönüştürecektir. Bence üç yaş yatak ıslatmak için normal bir yaş. Doğru hatırlıyorsam 5-6 yaş gibi hala yatak ıslatıyorsa alternatif yöntemler düşünmek gerekir, ama üç yaş bence çok erken. Tabi ben doktor değilim :-)


ARZUDURMUS

hepinize çok tesekkur ederım söyledıklerınızın hepsını yapıyorum sıvı alımı uykudan önce tuvalet ama yınede bıraksam ıslak kalkıyor benımde gönlum bu tabloya razı gelmıyor  gece kaldırsamda tuvalete kadar göturmuyorum zaten tas ımdadıma yetışıyor yatagının hemen yanınna koyuyorum kaldırıp ona yaptırıyorum hemen uyuyor zaten benım derdım oğlen uykusunda malesef kaldırmadan alısabıleceğını sanmıyorum pek


guta

Ama gece de sürekli kaldırarak gece tuvalet yapma alışkanlığına devam etmesine sebep oluyorsunuz. Kısır döngü var yani :) 2 saatte bir tuvaletini yaparsa, 2 saatte bir gelmeye devam edecektir. Bence bu şekilde çözmek çok zor. Ben olsam onun yerine bir müddet gece bağlamaya devam ederdim. Ben ilk başlarda o uyuduktan sonra bağlardım, onun görmesini istemezdim bezi. Bir müddet sonra vücut hazır olunca kendiliğinden kesiliyor zaten çiş, üzerine gidip uğraşmaya değmez.


ARZUDURMUS

teşekkurler hepinize sanırım bır muddet ıslak kalkıcaz dedıklerınızı deneyıp öğlen ve gece uykusunda kaldırmıycam ama hep kaza olacak emınım :)
Cevaplamak için Üye ol