El ayak ağız hastalığı

harik soruyor: 6

Bu sabah doktor oğlumun bademciklerinin kızardığını ve boğazında minik yaralar olduğunu söyledi.  Viral yolla bulaşmış el ayak ağız hastalığı olabileceğini söyledi.
Ateşi yükseldiğinde vücudunun bazı yerlerinde çok az minik kırmızı noktalar da beliriyor.

Bu hastalığı yaşayan var mı?? Ateşini düşürmek için Calpol ve Profenid kullanıyorum ayrıca cefnet antibiyotik yazdı. Ama antibiyotik konusu beni düşündürüyor.???
Bu hastalığı geçiren var mı?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ipekkusgoz

http://www.nurturia.com.tr/questions/8e8e8b4d-8942-4ecb-8834-a07400f140ac/1/elayak-ve-agiz-hastaligi

Evet biz de geçirdik ,bir çok anne de paylaştı yaşadıklarını.yukarıdaki linkten bakabilirsiniz.Yalnız boğazında minik yaralar olduğu için mi bu teşhisi koydu. Bununla birlikte ellerinde, kollarında ya da bacaklarında döküntüler var mı?


oykm_08

biz de geçirdik ama sadece ateş düşürücü kullandık, viral kaynaklı ise enfeksiyon antibiyotik işe yaramaz..


dilammm

Aslında en önemli bulgunun el kol ve ayakta çıkan pembemsi döküntüler olduğunu söylemişti doktorumuz ve antibiyotiğin bu hastalıkta gereksiz olduğunu da. Sadece ateş düşürücü ile müdahale edebilmiştik. Antibiyotik konusu kafama takıldı ama benim, çok da minik henüz. İçiniz rahat etmiyorsa bi başka doktor daha görebilir sanki.


harik

Hayır vücudunda şu an döküntü yok. Çok ağladığında ateşi yükseldiğinde pembemsi lekeler oluyor ve küçük kırmızı noktalar. Sonra kayboluyor.

 Kendi doktorumuz bayram tatilinde, sabah farklı bir doktora götürdüm oğluma iğne yazmaya kalktı, ateşi en fazla 38.9 olmasına rağmen?? Tabiki reddetim sadece calpol verdik.

Daha sonra aile hekimine gösterdim bademciklerinin kızardığını viral yol ile bulaşmış enfeksiyon olduğunu ve ağzındaki yaralar için antibiyotik önerdi. Normalde antibiyotik karşıtı bir hekim olmasına ragmen agız içi iltahaptan ötürü düzenli 1 hafta antb. kullanmamı söyledi.

Antibiyotik için kendi doktoruma sordum kullan dedi ancak çocuğu görmeden kullan dedi..

Bilemiyorum ne yapmam gerekirr, kafayı sıyırma noktasındayım :(


jildando

biz de yaşadık, viral bir hastalık oldugu için antibiyotik kullanmadık, sadece ateş düşürücü , gerçi ona da gerek kalmadı. Kızım ilk gün 40 lara vardı o zaman aldı sadece ertesi gün el ve ayaklarında çok belirgin dokuntu oldu ama ateş bir daha çıkmadı, ona başka birşey vermedik. Oğlumsa sadece 38 derece ates gordu , gene sadece 1 gun ama ertesi gunlerde tüm vucudunda dokuntuler basladı, ağız içi ve çevresi de dahil olmak üzere, tam olarak el ayak ağız hastalığı değil ama aynı aileden bir virus dedi doktor. Tum bu surec yaklaşık 1 hafta sürdü, ek olarak ilk günler kaşıntı olmasın diye bir ilaç daha verdiler o kadar.
Emin olamıyorsanız eğer başka bir doktora götürün isterseniz.
bende ilk sağlık ocağına gitmiştim o da aslında aynı ilaçları önermişti ama gene de kendi yazmadı ve bizi çocuk hekimine yolladı, zaten seviyordum kadını iyice gözüme girdi bize deneme yanılma yapmadığı için:)


gokalpileseyrialem

Yaşadığımız sancılı süreçte EL AYAK AĞIZ HASTALIĞINA dair kendi yaşadıklarımızı,diğer annelerin tecrübelerini, internetten öğrendiklerimi ve doktorumuza sorduğum tüm soruların yanıtı sıcağı sıcağına yazdım. Bu hastalıkla ilgili merak edeceğiniz hiç bir sorunun kalmadığı bir yazı oldu.

http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2012/09/el-ayak-agz-popo-hastalg-ne-menem-bir.htmlCevaplamak için Üye ol