Dis doktoruna giden var mi?

isilak soruyor: 4

Efe 3,5 yasinda ve malesef cok sayida cürük disi var. öndekiler biberon çürügü kisa zamanda kirilacak gibi görünüyorlar:( bunlar için yapacak bir sey yok anladigima göre ama azilardan da 4-5 tane çürügümüz var. Dolgu yapabilmeleri için uyutmalari gerekiyormus. Hiç böyle bir tecrübesi olan var mi? ve Ankara da çocuk discisi bilen var mi?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


zeynepanne

biz büyük kızımı 6 yaşında ilk defa diş hekimine götürmüştük. süt dişleri dökülmeden arkadan kalıcı dişleri çıkmaya başlamıştı. apar topar gittik. arkadan gelen kalıcılar yamuk çıkıyordu çünkü. ilk gidişte korkmasın diye doktorumuz şöyle bir baktı, başkaca hiç müdahale yapmadı. dişçi ile ilk tanışmasını acılı ve cansıkıcı bir şekilde hatırlamasını istemiyorum, şimdi gidin 15 gün sonra gelin dedi. oyuncaklar verdi, nefin bayıldı tabi...15 gün sonra gittik, biraz sancılı da olsa süt dişini çekti. dişlerine florlama yaptı. 6 ayda 1 tekrarlayalım dedi. kızım şimdi ne zaman gideceğiz rıca amcama diye sayıklıyor. tavsiyem, sorunun büyümesini beklemeden gidin. yapılması gereken müdahale varsa da hemen başlasın. süreç uzar ve daha acılı hale gelirse çocuk ömür boyu dişçi koltuğundan nefret edebilir. gerçi hangimiz severiz ki oraya oturmayı, o da ayrı.


baldanadam

Kararma sorunu için diş doktoruna gittik biz. Çoçuk diş doktoruydu muayenehane çoçuklara göre tasarlanmıştı. yinede ağzını açtırmada sorun aşamıştık ama doktor benim kucağımda bakabildi. Bizdeki kararmanın yapısal olduğunu söyledi. Fırçalama geliştikçe kararma gider demişti. Hakikattende fırçaladıkça azaldı. Benim oğlumda fırçayı emiyordu. Sen benimkini fırçala ben seninkini fırçalayayım diyerek ben uzunca bir süre fırçalayabildim dişlerini. Şimdi kendisi isterse gayet güzel fırçalayabiliyor.


pratikanne

Biz Kipircan'i ilk defa 3 yasidna goturduk ama Kimilnaz'da iki yasinda basladik. Genelde kontrol ve temizlik yapiyorlar. Kipircan'da daha evvel dis ustunde kararma oldugu icin 6 ayda bir goturuyoruz artik. Kararma azaldi sayilir. Yapisalmis.

Bizim gittigimiz ozel cocuk discisi. Disci koltuguna oturup arkaya yaslandiginda seyredebilecegi bir tv ekrani var tepede. Ilk seferde Kipircan benim kucagimda oturdu ve oyle baktilar ama artik alisti. Cikarken de elektrikli dis fircasi ve oyuncakalr veriyor. O yuzden bizimkisi tav.


denizinannesi

Sevgili Pratikanne,

Saniyorum Izmir'de yasiyorsunuz degil mi? Ben de yakinda 3 yasina girecek kizim icin dis kontrolune baslamamiz gerektigini dusunuyorum ve dis hekimi arayisina girdim. Kizimin ilk dis kontrolu sicakkanli, guzel bir ortamda olsun istiyorum. Dis hekiminizden memnunsaniz ve tavsiye ederim derseniz adini ve adresini alabilir miyim?
Cok tesekkurlerCevaplamak için Üye ol