rEflü ve uyku

Nevvera soruyor: 4

Merhabalar 4,5 aylık oğlum ciddi anlamda uyku problemi yaşıyor.  İki hafta öncesine kadar ne ayakta sallanarak ne kucakta ne emerek hiçbirşekilde uyuyamıyordu sadece aşırı derecede ağlıyor ve sonun da sızıyor du. İki haftadır anneannesi ayakta sallamaya alıştırmış ama uykuları gündüzleri genelde yarım saat şeklinde geceleri ise bazen üç bazen dört gibi kalkıp iki saat sonra uyuma şeklinde tabi bu saatlerden önce ise sıklıkla uyanıyor emiyor uyuyor. Bu saatlerde de genelde kusuyor ondan sonra uyuyamıyor ve artık gazını çıkarmak için dik tuttuğum da da hemen uyanıyor.  Reflüsü var onun için gaviscon kullanıyorum.  Bı durumda ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.  Bu duruma hep alışırsam diye de çok korkuyorum.  Sizce ne yapmalıyım 

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ayazlali

Uyku eğitimi verebilirsiniz. Güzel bir uyku programına oturtup yavaş yavaş tek başına uyumaya aliştirabilirsiniz. Gündüz yeterince ayakta tutuyor musunuz? Doğru hatırlıyorsam bu yaşta en fazla iki saat ayakta duruyor iki uyku arasında. Ayına göre ayakta kalma vakitlerini internetten bulabilirsiniz. Birkaç ay sonra 2-3-4 programına oturtabilirsiniz. Yani ilk uyku uyandıktan 2 saat sonra, ikinci uyku birincinin bitiminden 3 saat sonra, gece uykusu da dört saat sonra. Bebek aşırı yorgunsa ya da yeterince ayakta kalmadıysa kolay uyuyamaz. Bence sallamak, gezdirmek, ninni söylemek bebek için sakinleştirici olmaktan çıkıp heyecanlandırıci olabiliyor. Uykusu gelmiş bebek yatağına sakince bırakılınca uyur. Bizde karartıcı perde ve beyaz ses de çok işe yarıyor, tavsiye ederim. Uyku torbası da rutinimizin parçası, onu giydirirken zaten uykuya gidiyoruz diye anlıyor. Uyku eğitimi verirken Ferber yöntemi tavsiye ederim, hızlı sonuç verir.


Nevvera

Gündüzleri bir buçuk saatten iki saate geçmek üzere uyanık kalma durumu ama şöyle bir sıkıntı var ki uykusu çok kısa sürdüğü için saat 4 ten akşam saat 7:00,7:30 A kadar uyumuyor günde üç uyku yapıyor çünkü.  Uykularını nasıl uzatabilirim bilmiyorum tekrar sallıyorum bazen uykusu biraz daha uzuyor ama çoğunlukla uyanmış oluyor.  Bu şekilde olan bir uyku şeklini pek yoluna koyamadım.  Bizde de kundak hala yarım kundak yapıyorum ve o şekilde uyuyor.  ferber yönteminde ağlama olayını göze alamıyorum.  


ayazlali

Ben uyku eğitimini verip de gece güzel uyumaya başladıktan sonra gündüz uykuları kendiliğinden düzeldi. Gece uykusunu alamayınca benim ilk bebek bütün gün esniyordu ve çok mızmızdi. Gece iyi uyumaya başlayınca başka bir bebek geldi sanki yerine. Daha yavaş çalışan ve gece başına daha az ağlatan yumuşak yöntemler de var, ağlatmadan uyku eğitimi diye aratabilirsiniz. Yine de söylemeden geçemeyeceğim, ileride çok çok başka nedenlerden ağlatmak zorunda kalacaksiniz, herşeye izin veren bir anne olsanız dahi çocuklar imkansızı istemeye bayılıyorlar :-) bu yaştaki ağlamalar aslında kolay olan ağlamalar, ama tecrübe etmeden anlamak zor, ben de şimdi anlıyorum :-) 


ezgkar

Akşamları yatmadan önce asla süt içirmeyin,benim kızımda da başlamıştı biz sütü keserek bundan kurtulduk sadece akşam üstü içiyor yatmasına 2 saat varken,aklınız da bulunsun.

Arkadaşım kusura bakma 4.5 yaşında görmüştüm.

Biraz sabretmek gerekiyor benimkiler de hep ağlıyordu.Gece ve gündüzü öğretmek ona göre uykuyu düzenlemek gerekiyor.kolay gelsinCevaplamak için Üye ol