Aşırı sinir, ağlama nöbeti, yatağında yatmama vs.

sunny soruyor: 5

Merhaba,

1 yaşındayız, doğduğumuzdan beri sakin bir bebek değildik. Dün gece ağlama krizi geçirdik, sebep uyurken uyandı ve ilk 5 dakikada yanında değildim salonda yemek yiyordum. Babası gitti yanına kriz daha da büyüdü ( ağladığında beni istiyor )

Yanına gittim, susmuyor deli gibi bağırıyor. Salona geldik dikkatini dağıtmaya çalıştım herşeyi denedim susmuyır. Babası susmuyorsa kendi haline bırakalım dedi , kriz devam etti, hem ağlıyor hem de bağırıyor, tabi uyku sersemi olmasının da etkisi var. Yarım saat ağladıktan sonra ( kesintisiz neredeyse hiçbirşey fayda etmedi) Azıcık sakinler gibi olunca meme verdim ve uyuyakaldı. İlk kez böyle bir kriz geçirdik.

Babası beni suçlar durumda, sen her dediğini yaptın, şimdi en ufak şeyde kriz çıkartıyor vs. vs. Ben de diyorum ki 1 yaşından önce zaten bir bebekti, temel ihtiyaçları dışında nasıl şımartmış olabilirim ki ?

Bir pedagog a gidelim diyor, sadece dünkü olayda değil. Genel olarak asabi bir kız çocuğu. Bir yere gidemiyoruz sürekli sıkılgan bir hali var. Her dakika ilgilenilecek, oyun oynanacak, dışarı çıkılacak vs. vs. Sadece sabahları sakin oluyor kendi başına oynuyor. Çok fazla gürültücü bir bebek, sürekli bir mızmızlanma hali bebekken de vardı. Şimdi büyüdükçe bir de inat başladı. İstediği şeyler olmayınca ağlayıp tepinmeye başlıyor.

Son 2-3 haftadır yatagına yatıramıyorum, gece de yanımda yatmaya başladı. Ne yapmam lazım *


Sizlere sormak isterim, 1 yaşındaki bebeğime nasıl davranmalıyım ? Ağlayıp sızladığında ne yapmalıyım ? Şu aşamada açıklamaya çalışsam da fazla anlamıyor gibi geliyor bana. 1yaşında böyle olursa, 2 yaşında başa çıkabilmek için nasıl davranmamız gerekli ?


Bu soruyu cevapla


5 Cevap


selencem

Benim oglum da hep mizmizdi, ilk geceden beri. Asla yalniz durmaz, istedigi o an olmazsa bagirir vs. Bence sadece zor bebek. Pedagogluk bir durum olduguna inanmiyorum ama bol bol okuyorum, buradaki annelere danisiyorum. 1 yas egitim icin erken. Hatta bu sabah ilk kez babasi kizdi 15 aylik oglumuza, bence 18 ay gibi egitimleri baslatmak gerek. Bu arada pedagoga gidip nasil davranmak gerektigini de sorabilirsiniz, bana ters gelmedi.


scandinav

Biz de aynı durumdayız. Bazı bebekler böyle, eşimin tutumu da benziyor. Sen şımartıyorsun diyor. Ancak Sabiha Paktuna ve diğer pedagoglar genel olarak çok da sinir etmemeden yana çaktırmadan otoriteni kaybetmeden istediğiini yapmak zorundayız bence. Yoksa sinirlenip durum daha da kötü oluyor, o zaman yapınca öğreniyor bebek.. Aynı durumdayım çok çare olamıyorum.


teknikanne

yaşadığınız durum "gece terörü" de olabilir. Ben arkadaşım bahsetmeden önce böyle bir durumun farkında bile değildim. nurturiada "gece terörü" diye aratırsanız, yaşadığınız duruma benzer örneklerle karşılaşabilirsiniz.


moodswing

benzer bir durum bize de olmuştu. hatta burada sormuştum, selencem'in de uyarısıyla gece terörü olabileceğini düşünmüştük. bir ay kadar bir süre bir kaç gece yaşadık bunu. sonra geçti. o dönemde tek uykuya da düşmeye çalışıyorduk. gündüz uykusu bazen yeterli bazen de az oluyordu. az olduğu zamanlar bu durum gece terörünü tetikliyordu.

çözüm olarak, yeterince uyku alıyor mu diye bakılabilir. uyku rutini daha uzun tututulup iyice sakinleştiğinden emin olunabilir. gündüz  az uyuduysa akşam erken yatırılabilir. herşeye rağmen gece uyandığında susmadan ağlıyorsa yapacak çok bir şey yok. çok konuşmadan, çok dokunmadan yanında olup geçmesini beklemek lazım. dikkatini dağıtmak falan mümkün olmuyor çünkü aslında hala uyuyor. yazılana göre bu krizler 5 dakikadan yarım saate kadar sürebiliyormuş.

birlikte yatmaya o zaman alıştı sonra çok zor vazgeçirdik. şimdi yeniden kendi yatağında ama bazen ben gidip yanında yatmak durumunda kalıyorum.

genel huysuzluk karşısında nasıl davranmalı konusunda biz de hala çok zorlanıyoruz o yüzden bir şey diyemiyorum. ama uyku terörü dönemi bir süre sonra kendiliğinden geçiyor, endişe etmeyin.


bilgay


sunny yalnız değilsin aynı sorunlar bizde de var.sürekli mızmız sürekli huysuz.ne bir yere gezmeye gidebiliyoruz ne birileri geldiğinde rahat veriyor.sürekli kucağımda babasında da durmuyor ille beni istiyor.geceleri sık sık uyanıyor.1 yaşında olmamıza rağmen her gece en az 4 kez uyanıyor hatta bazen hiç abartmıyorum 8-9 kez uyandığı oluyor.zombi gibiyim yani.uyandığında babayı ya da başka kimseyi istemiyor bir tek ben.istediğini yapmamak için direniyorum ama bu sefer kıyametler kopuyor.yemin ederim uslu bebek gördüğümde kıskançlığımdan çatlar duruma geldim.hele sokakta bebek arabasında sessiz sessiz oturan etrafa bakan o bebeklerin anneleri nasıl alıştırmışlar acaba diyorum.biz bebek arabasını pazar sepeti olarak kullanıyoruz.binmesi ne mümkün.kıyamet kopuyor.sokakta insanlar kötü kötü bakıyor artık ne kötü anne baba çocuğu  ağlatıyolar deyip gelip çocuğu yatıştırmaya çalışıyolar.yani fena durumdayız bizde.artık o bağırdıkça bende bağırıyorum.o ağladıkça bende ağlıyorum.kafayı yicez birimiz ama hangimiz bilemiyorum.Allah tüm annelere sabır versin.umudum 2 yaşında anlarda düzelir diye bekliyorum.umudumuzu kaybetmeyelim bence.düzelecekler.mutlaka düzelecekler.hep böyle kalamazlar,kalmamalılar.Allah bizede acır.ben çareyi dua etmekte buldum.galiba işe de yarıyor.her ağladığında bende ağlayarak Allaha yalvarıyorum artık.Cevaplamak için Üye ol