Emzirme doneminde dogum kontrol metodlari

Gulnur_Kaan soruyor: 10

Emzirme doneminde sadece progesteron iceren dogum kontrol hapi (minipil) kullanan oldu mu, sut uretim ve kalitenizde degisiklik oldu mu?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


sahra0072

canım bence içinde her ne olursa olsun hap kullanmamalısın en iyi yöntem eşinin korunması olur biliyorum birçok baba bunu istemiyor ama biraz fedakarlık şart emzirme dönemin bitince ozaman kendin korunma yöntemi denesen daha sağlıklı olur düşüncesindeyim çocuğunun sütüne hiç bir şey karışmasın ama yinede siz bilirsiniz bu benim fikrim geçmiş olsun canım Allah analı babalı büğütsün...:)


Annegozuyle

Spiral düşünüyorum ben. Doktorum da bunu tavsiye etmişti. Fakat adet görmeye yeni başladığım için şimdiye kadar kullanıma başlayamamıştım. Doktorum hiçbir doğum kontrol hapını emzirme döneminde önermemişti.


iptal_uye

spiralin her bakımdan güvenilirliği yüksek. doktorum adetimi beklemeden halletti o işi, herhangi bir sıkıntı da yok:)


adakizinguncesi

bende 1 ay once spiral taktırdım. bu dönemde en güvenilir o, elenche'nin dediği gibi regl dönemimi beklemedi ama yine de hamilelik testi yaptı. okudugum bir çok yazıda hap kullanımınının emirme döneminde önerilmediği yazıyordu.
yine de siz bilirsiniz.


paleolitik

Bildigim kadariyla minipill Turkiyede yok. Spiral duzensiz kanama yapiyor ve kayma ihtimali var.. Dr.um bu yontemler icin "Bir gunluk omru olan yumurta icin 1 ay hormon takviyesi yapmak ne kadar dogru?.." demisti ama 2.gebelik de azimsanacak bi risk degil.. %100 koruma da yok hicbir yontemde..NuPe

doktorum doğum sonrası görüşmemizde spiral önerdi bende düşünüyorum fakat korkuyorum.takılma işleminden,kayma riskinden ve kanamaların artmasından...


tubatulay

ben 1 hft önce spiral taktırdımm..tavsiye ederim...sadece azcık leke gelditakıldıgı gün 5-6 saat agrı duydum o da cok kasıtım sanırım bi de henüz adet görmedim..güvenli bence,ilaç kullanmak istemiyorum ben de..


Annegozuyle

ben bi fırsat bulamadım spirale ve hamileyim:)
aman dikkat...egedenizi

Ben de hamilelikten önce 3 yıl kadar doğum kontrol hapıyla korundum.Ancak arkadaşların da dediği gibi doktorlar emzirme döneminde kesinlikle hap önermiyorlar. Spirali önceden beri hiç istemiyordum ama şu durumda en iyi korunma yöntemi olarak ondan başkası yok gibi...Benim de şimdiden endişelerim var, çok ağrı yapar mı, kayar mı diye ama ne olursa olsun denemekte yarar var.Bir de spiral taktıran arkadaşlarım gayet memnunlar, tabi her bünyeye uyar mı bilemiyorum.


Bubus

Ben doğumumdan 40 gün sonra mirena spiral taktırdım,gayet memnunum,2 yıl oğlumu emzirdim.Hiçbir yan etki,kayma vs. yaşamadım,adet artması değil azalma oldu,tavsiye ederim.Cevaplamak için Üye ol