10 günlük bebeğim sürekli emiyor memeden ayrılmak istemiyor

burcultraslan soruyor: 8

Bebeğim henüz 10 günlük. 1 haftadır düzenli emzirmeye çalışıyorum. Emzirirken kucağımda uykuya dalıyordu ve yatağına bıraktığımda huzurlu şekilde uyuyordu. 2 gündür sürekli emzirmeme rağmen kucağımda 1-2 dk uyuduktan sonra uyanıyor ve tekrar meme arıyor. Sarılığı artmasın diye her istediğinde meme vermeye çalışıyorum ve uyumadığı için sürekli memede kalıyor. Uyusun diye kayınvalidem birkaç kez mama verdi o zaman mışıl mışıl uyudu. Bense mama vermek istemiyorum. Emzirip uyuttuğum o günlere nasıl geri dönebilirim???

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


benjamin2010

Anne sütü varken 10 günlük bebeğe mama vermek büyük haksızlık,henüz 10 günlük bir bebek için düzen kurmak imkansızdır ne zaman isterse emzirmeniz gerekir zamanla kendiliğinden işler yoluna girer merak etmeyin.


civancim

Öncelikle gözünüz aydın her anı çok güzel olan bu miniklerin bu zamanları çok çabuk geçio emin olun.bana sorarsanız şuan düzen oluşturmaya falan çalışmayın onlar kendileri için en doğrusunu talep ediyorlar bir şekilde.mamaya ihtiyaç duyduğunu hissediyorsanız verin biz 1 aya yakın verdik sonra bıraktık.sık emmek istiosa emsin şuan en çok istediği şey sizin sıcaklığınız ve ihtiyaçlarını gidermeniz herşeyi akışına bırakın derim.güzel günler...


civancim

Anne sütüne ek olarak mama verilebilir


pareom

Benim kızım da 1. Ayından 3. Ayına kadar sürekli emdi. 5-6 saat nerdeyse memeden ayrılmadan yaşadı o dönem. Gündüz yatağına bırakınca hemen uyanıyordu.. Ben de tabi bir yandan emzirip, bir yandan internette araştırmalar yapıp duruyordum."ah ne yasam da yavrumun düzenini kursam diye". Benim yapmaya uğraştığım şeyler hiç bir işe yaramadı. O 3.ayını doldurdu, belli bir kiloya ulaştı, gücünü topladı ve düzeni yavaş yavaş oturmaya başladı...Benim tecrübem o ki bu bebekler ne istediklerini biliyorlar ve bildiklerini okuyorlar.. Ben yerinizde olsam mama vermezdim. Keyfini çıkartın ve bol bol emzirin derim:)mutluannelif

Bir bebeğin dünyaya gelmesi ardından yaşanan sadece bebek uykusu, bebeğin doyması değildir. Annenin anne olma haline, emzirmeye, bebeğine ve bebeğin de dış dünyaya yani yatağına, annesinin kucağına, emmeye vs alışma dönemidir ve bana göre en güzel günler en hassas günlerdir. Bu süreci bol bol emzirerek geçirmek (bazı anneler sağlık sorunları nedeniyle emziremezken) en güzeli. Anne ve bebeğin yalnız olması ve çalışmadığı saatlerde babanın da olması mutlulukların en güzeli.

Yerinizde olsam ne yapardım ? Asla mama vermezdim. Daha çok emzirirdim. Kayınvalide ve anne istemezdim yanımda. Anne bebeğiyle yalnız kalmalı. Diğer türlü her kafadan bir ses çıkar ve siz yoğunlaşamazsınız. Herkesin seçimi farklı olabilir ama kayınvalidenizin mama vermesine çok sinir oldum ne yalan söyleyim. Uyandığı zaman onu sevebilir, kucağınızda tutabilir, bebek klasik müziklerinden dinletebilir, beraber koyun koyuna yatabilirsiniz.

Düzen zamanla oturur.bbade

Benimde bebegim 10 gunluk. Oncelikle hayirli olsun, rabbim utanilacak evlatlar eylemesin.

Ilk 2 gun bende mama verdm zira sutum gelmedi.

Simdi benimkide hemen uyumuyor. Yavas yavas gaz sancilari baslayacak. O olmus olabilir bebginizde. Emdikce rahatliyordur.

Tam anlamiyla gaz sancisi yasamadiklari ancak ucundan ucundan basladiklari icin ufak pirtlarla bu sorunu halledebiliyorlar.

Mutlaka emdikten sonra spor yaptirin. Sirtini.sivazlayip pat pat vurup nazikce tabi gazini cikartmasina yardimci olun.


burcultraslan

Herkese cevaplar için çok teşekkür ederim. 


Bugün 21 günlük oldu bebeğim. Doktorumuz mama takviyesini öngördüğü için mecburen mama vermeye başladım. Önce bebeğimi uzun uzun emzirdim. Sonra mamasını verdim ve iştahla yedi. Sanırım onu doyuracak kadar sütüm olmuyor ve o yüzden bebeğim memede uzun süre kalıyor. Beni emzik gibi kullanıyor ama doymuyor.

Umarım artık kilo alabilir. Çünkü 1 hafta önce doktora gittiğimizde hala doğum kilosuna ulaşamamıştı.Mamayı veriyorum ama içim hiç rahat değil. Zaten sol göğsümden süt çok az geliyor. Ne yapabilirim bilmiyorum.


jise

Daha çok emzirin. Sütünüzü arttırabilecek üç şey var= Bebeğin emmesi (arz-talep meselesi)+ huzur + bol sıvı. Kolaylıklar dilerim.


Cevaplamak için Üye ol