Hangi içme suyu?

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


GulcanDeniz

Biz Erikli kullanıyoruz.
Doktorumuza sormuştuk, Hıfsı Sıhha dönem dönem su analizleri yapıyormuş, en iyisinin Erikli olduğunu bildirmişler.

Bir de gebelik.org'dan okuduğum yazının bir bölümünü kopyalıyorum aşağıya:

Bu arada pek çoğunuzu şaşırtacağını sandığım bir şey daha. Biz emzirirken arada bebeklere su da verilir diye biliriz değil mi? Oysa bizim su içmemiz gerikiyormuş, hem de günde 12 bardak. Amerika'lılar diyor ki bebek dört aya kadar su içmemeliymiş çünkü böbrekleri su içindeki mineralleri süzecek kadar gelişmemiş ve bu böbrekleri yorarmış.

Ayrıca biz mikropları kırılsın diye suyu kaynatırken saf su uçup, normalde bizi etkilemeyen nitrat, kurşun v.s. zararlı maddeler kaynamış suda daha yoğun kalıyormuş. Onun için kullandığımız suların içinde bu maddelerin olmadığından emin olmamız gerekiyormuş. Sanırım şişe sularına güvenmek durumundayız. Ya da alıp elimize laboratuara gideceğiz :)   Dördüncü aydan sonra su verebilirmişiz.

Şimdi "Peki verdiğimiz rezene, ıhlamur v.s. çayları, ayrıca hazırladığımız mamalar onlarda da su var" dediğinizi duyar gibi oluyorum. Doğrusunu isterseniz bu konuda kaynak bulamadım, ama bebeklerini mamayla besleyen annelerin mamayı tam önerilen oranda suyla karıştırmaları gerektiği önemle belirtiliyor. Bir hafta boyunca fazla ya da az sıvı alarak vücudunda dengesizlik oluşan bebeklerin böbrekleri felç olabiliyormuş. 

Bir yaşından sonra ise bebeklerin tıpkı bizler  gibi su, meyve suyu, süt  v.s. ile yeterli sıvıyı almaları gerekiyor.  

Aslında bunları öğrenmek için Amerikan kaynaklarına gitmek şart değil. Ülkemizde, özellikle üniversitelerin neonatal servislerindeki öğretim görevlileri yenilikleri yakından izliyorlar. Ne yazık ki onların internette hazırladıkları sayfalar yok, yayınları daha çok akademik düzeyde kalıyor ve sık sık televizyona çıkmıyorlar. Onları takip etmek de bize kalıyor. 

(yazının tamamını okumak isterseniz: http://gebelik.org/dosyalar/seden3.html)


aylis

Arkadaşlar, biz de epey bir süre damaca suyunu kaynatıp içirdik ama, şimdilerde BPA'lı plastik şişelerde
satılan suların ne kadar sağlıklı oladuğu konusunda endişelerim var. Bakteri oranlarının da yüksek olduğunu çeşitli kaynaklardan okuyoruz. Bu sebeple ben birkaç aydır çeşme suyunu kaynatıp kullanıyorum. Pimpirikli bir anne olarak dün yaptırdığım idrar tahlilleri de temiz çıkınca doğru yolda olduğumu düşünüyorum.  


GulcanDeniz

Erikli'den su isterken 444'lü numara aranıyor, numaralar tuşlanarak yönlendiriliyorsunuz ve semtinize en yakın Erikli bayi suyu getiriyor ya hani...

Ben o bayinin telefon numarasını aldım ve suyu direkt oradan istiyorum. Sipariş verirken de "evde bebek var, o yüzden yeni damacana olsun" diyorum. Böylece hiç kullanılmamış, kullanılmış olsa da yıpranmamış, pırıl pırıl damacana geliyor.
Hatta bazen kapıya gelen çocuk "abla yarım saat beklersen, daha yenisini getirim" diyor, getiriyor da.

Tavsiye ederim :))


Pranayama

Damacanalarda* BPA denen çocuklarda gelişim geriliğine neden olduğu kanıtlanmış bir madde bulunmakta. O nedenle ABD ve Kanada'da yasak. Bu maddeyi içeren hiçbir ürün yok. Dolayısıyla kesinlikle kullanmamak lazım. Ben de 1 yaşına kadar bunu bilmediğim için kullanmıştım. Şİmdi Taşdelen Su alıyorum. 3ltlik cam şişelerde. Pet şişelerde bu madde yok ama onlarda da ağır metaller var.

*BPA içermeyen damacana kullanan bir su çıkmış; www.taskestisu.com 444 4 007. internet sitesine bir bakın derim.


galerim

flörür konusunda çok yanılıyorsunuz hanımlar flörür çocuğunuza bilmeden içireceğiniz faydasından çok zararlıdır. biraz daha araştırma yapın mutlaka aşağıdaki linklerde bir başlangıç olsun

http://www.zehirsizev.com/anne-cocuk/florurun-8-zarari-ve-florurden-korunma-yollari/

http://www.yesilist.com/cms.php?id=1298

http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=34429
Cevaplamak için Üye ol