sgk anlaşmalı özel hastane de hem sgk hem de özel sigorta kullanma..

mayaberry soruyor: 10

Arkadaşlar sgk anlaşmalı özel hastanede doğum yapan sgk ücretinden yararlanan ve daha sonra bu faturayı özel sağlık sigortasına yansıtan arkadaşlar var mı? hastanenin söylediği sadece birini kullanabilirisiniz ya sgk yada özel sağlık sigortası. evet etik olarak uygun değil ama diğer yandan da para benim param poliçe yaptırıp prim ödüyorum dolaysısıyla cebimden çıkan parayı karşılamak zorunda özel sağlık sigortam. ancak bunun içinde hastaneden tazminat talep formu gibi belgelerin doldurulması gerekiyor. Hastane devletten korktuğu için böyle bir belge düzenlemiyor sadece fatura veriyor olabilir. belki fatura bile vermiyordur.. bu şekilde özel sağlık sigortasını kullanan var mı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


sumeyye

il sağlıkmüdürlüğündeyim yataklı tedavi şubesinde değilim ama bu konuda rutin denetimler var.. sgk nın  özellikle.. hastane başını ağrıtmak istemez..
sanıyorum ki sağlık sigortanız da bunu araştırır.
açıkcası bunu yapamazsınız diye düşünüyorum. ama yapan var mı bende merak ediyorum.. yani her şeyin bir kılıfı olabiliyor bazen düşünemdiğimiz :S


mayaberry

sumeyye peki neden şöyle düşünülmüyor.. ben vatandaş olarek vergimi ödüyorum sağlık hizmetlerinden yararlanmak en doğal hakkım... diğer yandan ekstra para ödeyerek bir poliçe yaptırıyorum ve ödediğimin karşılığında tazminatımı alıyorum bunda ne gibi sakınca olabilirki anlamadığım bu. eğer özel sigorta bunu ödemezse o zaman kendi hasar tutarı artıcak. dolayısıyla özel sağlık sigortası yapan şirketin lehine bir durum sözkonusu..


sumeyye

yanı yapamazsınız derken protokol olarak dusundum.
yani bunu sigortacı birine danışmak lazım sanırım.
ama resmi işlemlerde iki kez geçmiş olcak adınız sorun orada çıkabilir. demek istediğim buydu. şirkette aynı belgeleri kullanacak sgk da o açıdan baktım.
hakkınızdir değildir açısından bakmadım yoksa.


mayaberry

pardon sumeyye sana kızmışım gibi olmuş ama sana kızmadım tabiyki cevabın için çok teşekkür ederim. yok bunu yapan arkadaşlarım var ben hastanenin yaklaşımına kızdım aslında sgk lı tutarı veriyorlar şu kadar diye peki özel sağlık sigortası ile ne öderim dediğimde ise hımm o fiyatı söyleyemeyiz doğum yapın masraflar çıksın ondan sonra faturanızda yazar. yani özel sigortanız var biz size giydirebildiğimiz kadar giydiririz faturada demeye getirdiler... ona kızdım.. neden gereksiz yere ödeme yapayım ki sgk dan yararlanır kalanını da kendi sağlık sigortama yansıtırım dedim.


EmineKartal

ben söyle yaptim mayaberry; (hamilelik muayenelerim de dogum kaleminden düsüyordu) ben Nisan ayinda dogum yapmistim; ilk 4 ayin muayenesini özel saglik sigortamla karsiladim; sonra ocakta sigortam yenilenince özel saglik sigortama hiç dokunmadan sgk'yla muayene oldum. böylece özel sigortamin dogum limitini düsürmemis oldum.ama dogumda her ikisinden de faydalanmayi hiç düsünmemeistim, olabilecegini de sanmiyorum, Sümeyye'nin bashettigi resmi islemlerde adin iki kez geçmesinden dolayi.mayaberry

resmi işlemlerde adım 2 kez geçmesi nasıl oluyor. ben sgk ile hastaneye ödemeyi yapıyorum cebimden ve ödediğim tutar için bana fatura veriyor. ve ben aldığım faturayı ki bu benim cebimden çıkan para götürüp özel sigortama veriyorum bu kadar ödedim buda faturam. ilk yer evet resmi kurumu kullanarak ödeme yapıyorum ama diğeri de özel bir şirket. özel şirket ile yaptığım anlaşma beni bağlar hastaneyi bağlamaz.. yani normalde kullanabilmeliyim. e kullanamıyorsamda özel sağlık sigortamdan ödeme yapar kalanını da cebimden veririm ki bu benim işime daha çok gelir. yani cebimden çıkan para daha az olur.... neyse bi araştırayım ben bunu :)


meycan

Kızımın özel sağlık sigortası var, haliyle bizden de sgk'lı. Geçen sene 3gece hastanede yattı. Öss yatarak tedaviyi %100 karşılıyor normalde. Çıkış işlemlerini yaparken sigorta şirketinden aramışlardı, Öncelikle sgk hakkınızı kullanalım, kalanı için de öss demişlerdi. O zaman hastanede bunu düşünecek anlayacak halde değildim. Bizim şirketin insan kaynaklarını aramıştım böyle birşey olur mu sonradan problem olmasın diye. Yapıldığını söyledi. Daha sonra o şekilde hallolmuştu.

Doğum için olur mu bilmiyorum ama (bu mantıkta olması lazmı aslında) başımdan böyle bir durum geçmişti..


mayaberry

teşekürler meycan. tabiyki bu özel sağlık sigortasının lehine bir durum hasar oranı düşüyor. %100 ödeyecekken çok daha düşük bir meblağı ödüyor ben hastanenin tutumunu anlamadım hiç bir şekilde :) o nedenle danışmak istedim teşekkürler..Ulku

dogum yapacaginiz ozel hastanenin ozel saglik sigortanizin oldugu sirketle anlasmali olup olmadigina bagli. cunku anlasmali ise arka planda hallediyorlar ve evet ya sgk ya ozel oluyor. ama anlasmali degilse odediginiz miktarin faturasini alip ozel saglik sigortaniza verebilirsiniz.


mayaberry

teşekkürler arkadaşlar sigortayı arayıp sordum
önce sgk sonra kalan katılım tutarını da sağlık sigortama yoluyorum ve ödememi alıyorum.
bi sıkıntı yok ama neden hastane ısrarla kulanamazsınız ikisini de dedi anlamış değilim.
çünki hastaneyi bağlayan hiç bir durum yok cebimden çıkan parayı sigortamdan alıyorum.
evet orda işlememi yapmıyorla ama sigortam anlaşmalı olduğu için %100 nü ödüyor zaten. belkide orda çalışan arkadaşlar yeniydi böyle bi işlemle karşılamadılar -ki çok garip karşılaşmamaları- o nedenle bana kullanamazsınız dediler.Cevaplamak için Üye ol