Adet döneminde tampon kullandiktan sonra kasik agrisi?

buket1291 soruyor: 5

Herkese selamlar.
Bu ayki adet dönemimde ilk defa tampon kullandim,ilk 2 günü sadece ve 2 saat olmadan da degistirdim her seferinde.Ilk günüm her zamanki gibi agrili gecti,orasi tamam da,3. gün cok siddetli olmayan kasik agrisi basladi,bugün 8.gün ve hala da ara ara var.Kanamam tabi ki de yok ama ara ara agri rahatsiz ediyor, ve de sik tuvalete cikma ihtiyaci hissediyorum yani bagirsaklarima da vuruyor,sanki adet sancisi gibi.Cok evhamlandim,internetin kirli bilgi dünyasinda kayboldum maalesef :)
 Acaba tampondan kaynaklanan bir sey mi,yoksa allah korusun bir rahatsizlik mi bilemedim.2 ay önce rutin jinokolojik muayenemi oldum,her sey normaldi.Zaten hicbir zaman sorunum olmadi bu konuda.Bu yüzden panikledim.
Son ihtimal hamilelik mi diyorum ama imkansiz,hem korunuyoruz,hem de adet oldum(aslinda miktari biraz azdi sanirim..)
Kisacasi tampon kullandiktan sonra böyle bir sey yasayan var mi,veyahut adetle baslayip adetten sonra da devam eden kasik agrisi olan var mi?
Cok uzun oldu özür dilerim.
Tesekkürler...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ftm0258

idrar yoluyla alakalı olabilir belkide dra görünün bence.tamponla ilgili yorumları bende merak ediyorum çünkü kullanmayı düşünüyorum


asklepios

buket1291, tampon kullanımı, hijyen kurallarına uyulduğu taktirde oldukça güvenli ve konforludur. Ancak hijyenik olmayan tampon kullanımında ciddi pelvik enfeksiyon riski vardır. Pelvik enfeksiyon bazen sadece kasık ağrısı olarak belirti verebilir.  Tamponu yalnızca 2 gün ve 2 saatte bir değiştirerek kullandığınızı söylüyorsunuz; yanılmıyorsam geceleri tamponla uyumadınız. Sık tuvalete çıkma ihtiyacından bahsetmiş ve "barsaklarıma da vuruyor" demenizden de, idrar değil de sık dışkılama tariflediğinizi düşündüm. İdrar yolu enfeksiyonu ise, sık idrara gitme, kasık ağrısı ve idrar yaparken yanma ile gösterir çoğu zaman kendini. Gebelik için imkansız diyorsunuz; tüp ligasyonu dışında hiçbir yöntem sizi %100 korumaz, hatta tüp ligasyonunda da çok düşük de olsa dış gebelik ihtimali vardır. Tüp ligasyonundan sonra en güvenli yöntemin doğum kontrol ilaçları olduğunu söyleriz, onların da koruyuculuğu %99'dur, yani %1 olasılık bu ilaçlarla bile vardır. Ayrıca erken gebelik dönemlerinde adet benzeri kanamalar olabilir. En son 2 ay önce jinekolojik muayeneden geçtiğinizi ve herşeyin normal olduğunu söylüyorsunuz, ama bu 2 ay önce de kaldı. 

Parçaları birleştirelim: Son reglinizde 2 gün tampon kullandınız, reglden beri geçmeyen kasık ağrınız var ve sık dışkılama ihtiyacı duyuyorsunuz. Benim size önerim; olası bir pelvik enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu, over kisti ve gebeliğin dışlanması için öncelikle jinekolojik muayeneden geçmelisiniz. Eğer jinekolojik muayene ve tetkiklerde herhangi bir problem saptanmazsa, genel cerrahiye başvurmalısınız. Barsak kaynaklı bir problem, reglinizle birlikte başlamış ve ayırt edememiş olabilirsiniz. Geçmiş olsun.


buket1291

asklepios Yanilmiyorsam hekimdiniz.Ilginiz icin cok cok tesekkür ederim.
Hijyen kurallari fazlasiysa tamam,tuvalete cikma istegi tam da anladiginiz gibi.Idrarimda ve de yapmamda hicbir sorun yok,cinsel iliskide sorun yok,ates,bulanti vs.yok.
  Adetimin ilk günü her zamanki olan agrim oldu ve 2. gün gecti.3. günün aksaminda karnimin en altinda(kasiklarimin ortasi gibi tabir edecegim) batma tarzinda bir agri basladi,hareketlerimi engelledi ve bütün karnima yayildi,gaz sikismasi olarak degerlendirdim o an.Ama o günden sonra kasik agrisi ara ara bugüne kadar (9.gün) devam etti.Bugün azaldi gibi,korkudan olsa gerek :)
  Aklimi kemiren bir sey var bir de.Adetimden 1 gün önce korunmamistik ilk defa.Acabalar aklimda ucusuyor.
  Türkiye'de olsam 5 dakika beklemeden 2 gün önce giderdim doktora.Maalesef Isvicre'de yasiyorum ve randevu almadan hasta kabul etmiyorlar.Sistem (bana göre) cok karisik,ne yapacagimi bilemiyorum.Dün esime söyledim üzerinde bile durmadi,cok normal bir seymis gibi,oysaki cok ilgilidir.Ama "kendi kendinin doktoru ol" mantigini kavradigi icin ve de evhamin "e"sini bilmedigi icin rutin kontroller haric doktora gidilmez gibi bir anlayisi var.
  Ama benim su anda anladigim bugün yarin bu agri gecse bile doktora görünmenin sart oldugu...
Cok tesekkür ederim tekrar.


asklepios

Rica ederim, evet kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyım. Aklınızı kemiren acabalar için şunu söyleyebilirim: Reglden hemen önceki cinsel ilişkide gebelik olasılığı çok ama çok düşük, yine de yok diyemem. Sizin sözlediğiniz gibi, doktora görünmeniz gerekir. Tekrar geçmiş olsun.


neretva

Yıllardır tampon kullanırım. Artık tampondan diva cup'a terfi ettim. Netten araltırabilir merak edenler. Tamponda toksik şok tehlikesinden korkulur ama bu oldukça düşük bir risktir. Zaten ateş de yapar. Doktor arkadaşımız gerekli bilgileri vermiş. Tampondan kaynaklandığını sanmıyorum. Bence adetiniz biraz daha sancılı geçiyor olabilir. Stres, mevsim geçişleri etkili olabilir.

Bir de kimyasal gebelik olabilir. Her kadın farkında olmadan hayatında birkaç kez kimyasal gebelik yaşayabilirmiş. Yani döllenme oluyor ama sağlıksız bir gebelik ve adet hiç gecikmeden düşük oluyor. Çok küçük olduğu için adetten çok farklı olmuyor kanama. Ben yaşadım, o dönemde hamile kalmaya çalıştığım için farkettim, kanda bhcg 4-5 gibi birşeydi. Yani test yaptırmasam asla anlamazdım. Biraz daha sancılı bir adet gördüm.
Cevaplamak için Üye ol