sütün çok gelmesi için neler yemeli?

benal soruyor: 10

arkadaşlar sütüm az geliyor çok gelmesi için neler yemeliyim?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Bella

Merhaba benalcım. Ben  ilkinde de ikincisinde haka savaşıyorum.Öncelikle moral  ve dinlenmiş olmasın bebe uyudukça sende uyu.Ayrıca ben süt artırımı için humana ve ısırgan otu  çayı yemeklerden sonra öncede dereotu yiyiorum yiyebildiğim kadar yağlanması içinde tahin helvası üç öğün yap bunları ben iki gün hasta oldum birşey yeeden bunlarla sütümü korudum


cilekli_pasta

merhaba, benim de sana tavsiyem bol bol meyve suyu içmen..birde vitamalt diye bi içecek var..oda çok etkili..kolay gelsin..


kuzum

Dr. Kadir Tuğcu ile yapılan röportajdan:

Süt için huzur, uyku ve su
Yanlış inanışlar hayatımızın her döneminde olduğu gibi annelikte de yaygın. Birçok anne, sütü artsın diye gereksiz yere tatlı ve komposto yiyerek kilo alıyor. Emzirme, anne sütü ve bebek bakımı konusunda sorularımızı yanıtlayan Dr. Kadir Tuğcu ise "Annenin sütü su içerek, uyuyarak ve yüksek moralle artıyor" diyor.

Annenin sütü olması için ne yapması gerekir?
İnsan memesi inek memesi yapısında değildir, bu nedenle uzun süreli süt biriktirmez. Çocuk emmeye başladığı anda süt yapılır. Nasıl gözyaşı ağladığımız zaman akıyorsa, yani bir yerde toplanmıyorsa süt de böyledir. Süt hücrelerinden anında süt yapılır ve bebek emdikçe de gelir. Süt olayı tamamen psikolojiktir.
Kadının yerli yersiz üzüntülerle dolmamış olması gerekir. Niyet de önemli. Annenin bebeğini emzirmek istemesi önem taşır.
Birçok anne lohusalık döneminde komposto, bol şekerli meyve suları içerek veya tatlıyla süt miktarını artırmaya çalışıyor. Bu mümkün mü? Süt yapan yiyecek var mı?
Süt yapıcı gıda diye bir şey olmaz. Süt yapıcı diye annelere zorla içirdikleri veya yedirdikleri şeylere dikkat ederseniz, hepsi susama isteği uyandıran maddelerdir. Anne bunları yiyince bol bol su içme arzusu hisseder. Bol bol su içince de süt miktarı artar.
Yani keramet helva, tatlı, soğan, pekmez veya kompostoda değil bunları yedikten sonra hararetten dolayı içtiği sudadır.

Küçük göğüs ve süt
'Küçük göğüslü kadının sütü olmaz' deniyor, doğru mu?
Bu da yalandır. Göğüsün büyüklüğü, memenin ucu veya şekliyle sütün akışı ve gelişi değişmez. Memesi küçük kadından gürül gürül süt gelebilir.

Sütün kalitesi yemeğe göre değişir mi? Et, karides, meyve, sebze yiyenle ekmek ve çorbayla beslenen anne arasında süt farkı olur mu?
Sütün kalitesi hiçbir zaman değişmez. İyi beslenen anne ile kötü beslenen anne arasında süt kalitesi açısından fark olmaz. Ancak iyi beslenen anne kendisine fayda sağlar, kötü beslenen annenin zararı kendisinedir. Çünkü süt yapmak için belli miktarda mineral vücuttan alınır. Bu minarellerin vücutta az ya da çok olması, kalan miktarın anneye yetip yetmediği meselesine bakılmadan vücut aynı miktar minerali anneden süt için alır. Yani zarar anneye olur.

Ancak sütün kalitesi aylara göre değişir. İlk aylarda gelen süt farklıdır, bir ay sonra, iki ay sonra, altı ay sonra gelen süt farklıdır. İşte bu nedenle mamaların da bir ay, iki ay, üç ay ve sonrası için farklı tipleri yapılmıştır.
Mesela prematüre doğum yapmış bir kadının sütü ancak prematüre bebeğe iyi gelir. Onların sütü normal doğum yapmış bir annenin sütünden çok farklıdır. Yoksa annenin yediği içtiği ile hiçbir ilgisi yoktur. Fakir kadının da zengin kadının da sütü aynıdır.


benal

dogru söylüyorsunuz moral çok önemli ama oda bende yok çok sıkıntılı günler geçiriyorum eşimden ayrılıyorum sütüm kesilecek diye korkuyorum.


duduss

çok sık emzir bol su iç bulgur tüketimini arttır moralini bozma ilk ayrılan sen değilsin bu günlerde geçer bebeğine iyi bak inşallah çabuk atlatırsın.Ana_Panda

su su su... emzir emzir emzir.. durmadan emzir.. emzirdikçe süt artar zaten. canını da sıkma olur mu? her şeyin  hayırlısını iste.. her şey daha iyi olucak bunu unutma


Burcu_Temucin

merhaba bnde bol suya katılıyorum ve dut kurusu diyorum kesnlikle bir avuç yiyorum ertsei güne arrttığını farkediyorum mutlaka denmelisin :)


dadido

BEnde çemen otu ve rezene hapı tavsiye ediyorum inanılmaz işe yarıyor. bir de bende mucize yaratan pırasayı öneriyorum.derinnehir

bebeğin bol bol emmesi lazım kahverengi kısmını da ağzının içine alarak doğru emmesi lazım ben ne yaptımsa artmadı benim kızım doğru ememedi ağzının ucuyla emdi ona bağlıyorum.ilk kızım nasıl çekmişti okadar çok sütüm vardıki geceleri taşardı bunda göğsüm bile sızlamadı,akmadı


ceyda_nil

 gunde 2lt su sonra aktardan rezene tohumu satılıyor ondan al, 1çay kaşığını bir bardak suda 10 dk demle gunde 3bardak iç. ayrıca rezene tohumu bebekte ki gazıda azaltıyor. birde keçi sedefi otu var diğer adıda süt otu onuda alıp demleyerek içe bilirsin. birde gunde 2 bardak malt iç alkolsuz bira . öptümCevaplamak için Üye ol