ümitköy - çayyolu kreş izlenimleri - konuyu güncelleyelim mi?

ulgng soruyor: 10

 

Merhaba Nurti, 

Eylül ayında 32 aylık olacak oğlum için kreş araştırmalarına başladım. Düşüncelerimi paylaşmak isterim. İlk 1 sene kreş+ bakıcı sistemiyle devam etmek zorunda olduğum için genelde yarım gün programı olan yerlerle ön görüşme yaptım. Aşağıda yazdıklarımdan da anlaşılacağı gibi eğitim sistemi için çok fazla şartım yok, illa şu sistemi versin, İngilizce şu kadar saat olsun diye diretmiyorum. Benim için önemli olan mutlu olabileceği, temiz, kısacası severek gideceği bir yer olsun. Zaten diğer yorumları okuduğumda anladığım; eğitim konusunda başarısız olan yerlerin çocuğun gelişiminin anne ve baba tarafından dikkatli bir şekilde takip edildiğinde ortaya çıktığıdır. İlk 1 sene yarım gün olacağı için servis olması şart. Servis ücretleri ortalama tek yön 150 -175 TL civarında. Fikirlerimizi paylaşalım mı? 

Şimdiden teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


ulgng

1)    YENİ UFUKLAR: İlk gittiğim kreş olmasına rağmen bende hayal kırıklığı yarattı. İçeri girdiğim andan itibaren aşırı bir gürültü ve dağınıklık ortama hakimdi. Küçük grup koridorda araba, bisiklet sürerken diğer sınıflar o gürültüde etkinlik yapmaya çalışıyordu.. Mutfağa girdiğimizde öğle yemeği hazırlığı vardı, dikkatimi çeken meyve suları plastik bardaklarda servis edilmişti, çorbalar tabaklara konmuştu. Soğumaz mı diye sorduğumda onlar gelene kadar soğutmak için erken konuluyor cevabını aldım ama henüz yemeğe gelmeye hazırlanan grup ortalıkta yoktu..Binanın kullanım alanı çok geniş ama sanırım eski bir kreş olması ve eşyaların yıpranma payının çok olması negatif etki yarattı. Uyku odalarında en az 30 yatak saydım..Şunu belirteyim; fiyat olarak gezdiğim kreşlere göre baya uygundu. İlk girdiğim anda yaşadığım şaşkınlık yüzünden ön yargılı davranıyor olabilirim.

 

 

2)    BEYSUKENT MONTESSORI: İçime sinen iki okuldan biri oldu diyebilirim. Kurucusu 2 genç bayan, müdüre hanımla görüştüm. Psikolog olduğunu ve eğitim sisteminin içinden geldiğini belirtti. Anlattıkları oldukça açıklayıcı ve netti. Müdüre Hanımın okulu çevirdiği oldukça belli. Okulu gezdirirken karşılaştığımız çocukların ona karşı tavrı ve sevgisi hoşuma gitti. Yabancı dil ve montessori eğitimi veriyorlar. 2 tane villanın birleşimi aradan bağlantı yapmışlar.Bir villanın bahçesinin yerleri kaplanmış, park aletleri vardı, diğer villanın bahçesi yeşillikti. Açık alanı çok büyük sayılmaz. Fiziksel olarak hoşuma gitmeyen şey ise merdivenlerin biraz dik ve  koridorların karanlık olması.Sınıflar çok büyük değil, tamamen montessori ekipmanı kullanılmış ve ferah sayılır. Uyku vakti olduğu için uyku odalarını kameradan izleyebildim.Mutfak en alt katta biraz küçük geldi gözüme. 2 dezavantajı var. 1) Geçen sene haziranda açılmış olması, ilk duyduğunuzda soru işareti yaratıyor kafada 2) Müdürlerini ileride kaybetme riski taşımaları. Sanırım bayanı bırakmamak için her şeyi yapmaları gerek. Bir arkadaşımın oğlu bu okula gidiyor, çok memnun olduğunu belirtti. Yıllık kitap malzeme için istenilen ek ücret diğer yerlere göre yüksek.

 

3)    DOKTORLAR KREŞ VE ANAOKULU: Müdüre Hanım tam 1 Saat 10 dakika anlattı.(Randevuya 20 dakika geç geldi, konuşması okul gezmesi derken zamanımın çoğunu aldı). Beyinsel eğitim sisteminden başladık, Doktorlar Kolejinde devam ederken konuşmayı artık okulu gezelim diye kesmek zorunda kaldım. Dışarıdan küçük görünse de içi oldukça geniş, sanırım 4 kat saydım. Kullanıma kapalı bir havuzları var, tadilata gireceğini ve başka bir şekilde değerlendirileceğini söyledi. İnternetten araştırırken sanki 2 yıl önce de aynı havuzun kullanıma kapalı olduğunu yazmıştı başka bir üye. Merdiven sayısı çok fazla ve merdivenler çok geniş, dönemeçler çok dar. Eski bir kreş olması ve eşyaların yıpranma payı çok olması kreşin temiz olmadığı izlenimini veriyor. Sınıflar normal büyüklükte. Bahçesi çok geniş, kreşe ait bir köpekleri var. Hoşuma giden ortak kullanılan bir oyuncak salonu var. Eğitim sistemi derseniz çok fazla laf kalabalığı olduğu için aklımda kalmamış. Köklü bir eğitim kurumu, sistemleri eminim oturmuştur.Binanın karşısında küçük bir de yeşil alanları var, bazı hayvanları görebildim sadece. Fiyat olarak diğer yerlerin biraz üstünde. Kitap ve malzeme için çok fazla olmasa da ücret isteniliyor.


ulgng

4)    LIBERIUM MONTESSORI: Yarım gün programlarının olmadığını bilmeme rağmen kurucuları sebebiyle görüşmek istediğim bir okuldu. Görüşmenin başında Eylül ayında Alacaatlı tarafına taşınacakları bilgisini vererek başlıyorlar. Okulu gezdirmiyorlar video hazırlamışlar ordan gösterip anlatıyorlar okulu. Sebep olarak günde en az 5-6 velinin geldiğini bu yüzden çocukların rahatsız olduklarını belirtiyorlar. Haklılık payları var taşınacak olmaları da diğer bir sebep sanırım. Tam gün gönderecek anneler için araştırılması gereken bir okul.

 

5)    TAD PRESCHOOL: Evime uzak olmasına rağmen diğer yorumlara baktğımda görülmesi gereken bir okul olarak düşündüğüm…ama…randevuyu bile nazlanarak veren, bir an önce gezin gidin havasında davranan personel. Hızlı tur bitince odasına davet eden elinize bir klasör verip detayları bulabileceğinizi söyleyen bir Müdür.. Fiziki olarak oldukça büyük ve ferah. Şansıma iyi günlerine denk gelmedim belki J Fiyatlar ortalamanın üstünde.

 

6)    ARTE KREŞ VE ANAOKULU: İçime sinen 2. yer. Oldukça geniş ve ferah, 2 yerde merdiven kullanılmış diğer yerlerde iniş-çıkış için rampa sistemi kullanılmış. Çocuklar kendi sınıflarında uyuyorlar. Kendilerine ait havuzları, sinema salonu ve spor salonu var. Bahçeleri olukça geniş. Müdür Yardımcısı bayan ile görüştüm olukça net ve ilgiliydi. Tamamen bu amaç için inşa edilmiş, her detay düşünülmeye çalışılmış. Öğretmenlerin bazılarını görme şansım oldu. Klasik eğitim sistemleri var. Şu eğitim sistemi ile çalışıyoruz diye öne atılmadılar görüşmede. Gezdiklerim içinde yemekhanesinin ferah ve geniş pencereleri olan tek yerdi. ( Diğerleri genelde en alt katta tavana yakın küçük pencereleri olan yerlerdi.) Benim için en büyük sorun tam güne geçtiğinde akşam çıkış saati. Çocukların en gec 17:45 gibi alınmasını istiyorlar. Çankaya tarafından geleceğimiz için bu saat bizim için sıkıntı yaratacaktır.


Ulku

Cok faydali bir paylasim olmus tesekkurler. Arteyi merak ettim, fiyat olarak bir montesssori okulundan pahali mi ucuz mu?


ulgng

TAD ve Yeni Ufuklar haric fiyatlar hemen hemen ayni..


eliffcce

Merhabalar, 1,5 yıldır Minikler atölyesi anaokulundayız. Dilediğim saatte okula gidip görüşme yapabiliyorum her zaman çok ilgililer. Benim için hijyen çok önemlidir ve her gittiğimde oldukça düzenli ve temiz bir ortamla karşılaşıyorum. Çocuğum da oldukça mutlu. Bakmanızı tavsiye ederimulgng

Sevgim ve Minikler Atölyesini de listeme dahil ettim.. Teşekkürler..


FundaCoskun

Çayyolu değil ama mesafe olarak İncek yolundan giderseniz çok uzun olmadığını düşündüğüm için, kızımı gönderdiğim Akapedya Oran Şubesinden bahsetmek isterim. 3 şubesi var ama Oran şubesi franchising olarak devam etme kararı almış. Biz eski yönetimdeki Malik hocamdan da çok memnunduk ama yeni yönetim çok hevesli, çok da ilgili ve sevgi dolular, güzel atılımlar yaptılar. Özellikle beslenme konusundaki duyarlılıkları bir anne duyarlılığı. Okulun kurucusunu yemekhanede çocuklara yemek yedirirken gördüm kameradan. Çocuğumu gözüm kapalı emanet ediyorum, eğitimine güveniyorum ama daha önemlisi Münire öğretmenin sevgisi ve çalışanların verdiği güven duygusu. Her çocukla kendi çocukları gibi ilgileniyorlar, bir de çok şeffaflar. Hiçbir şeyi saklamıyorlar ve bu durum benim içimi çok rahatlatıyor. 


narziss

1 senedir kızım Konutkent Özel Denge Anaokulu'na devam ediyor. Çok memnunum. Sahibesi Ayperi Hanım, yaklaşık 20 yıl önce, kendi oğlu için içine sinen bir okul bulamaması sebebiyle kurmuş okulu. Butik bir okul; havuzu, spor salonu vesairesi yok. Ancak çocuklara alabildiğine sevgi veriyorlar ki bence bu yaş grubundaki çocukların yegane ihtiyacı da bu. Servis şoförü Mustafa Dededen, aşçı Rahime Teyzeye kadar tüm çalışanlar çocuklara kendi evlatları gibi samimiyet gösteriyor. Öğretmenlerin hepsi üniversitelerin çocuk gelişimi bölümlerinden mezun. Düzenli olarak çalıştıkları bir psikolog mevcut. Seramik, dans, müzik dersleri için dışarıdan o alanlarda uzmanlaşmış öğretmenler getiriyorlar. Mutfakta son derece titizler, yemekler her gün taze pişiyor, yoğurtlarını kendileri mayalıyor, ıhlamurlarını kendi ağaçlarından topluyorlar. En önemlisi çocuklarla birebir ilgileniyorlar. Çocuğunuzun öğleyin kaç kaşık cacık yediği bilgisine bile ulaşabiliyorsunuz:) Özetle bir ticarethane değil, sıcacık bir aile ortamı, gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

p.s. Bu arada servis hizmeti var ve bildiğim kadarıyla ücretsiz. ulgng

Teşekkür ederim.. Listeme ekliyorum..


urasium

2 yıldır minikler atölyesi(eski adı harvard kids çayyolu) ne gidiyoruz.Çok da memnunuz.Çok ilgili ve dikkatliler.Burcu hanım ve Yasemin hanım çok titizler.Şimdi yaz okulu var. sınıflar kalabalık değil.küçük ,temiz, park caddesinde bahceli bir villa. Ne zaman istesek görüşüp konuşabildik.Daha önce büyük bir okuldaydı ama hersey için randevu vs hiç hoşlanmadım ben. Öğretmenimiz ile direk temas edebildiğim bir yeri tercih ettim.kolaylıklar dilerim.Cevaplamak için Üye ol