4 yaşındaki çocuğun tuvalet eğitimini kazanmaması normal mı?

elifsevim soruyor: 8

4 yaşındaki çocuğun tuvalet eğitimini kazanmaması normal mı? Yaklaşık 5 aydır debeleşip duruyoruz tuvalet eğitimi için ama yerimizde sayıyoruz. Ara verip tekrar büyümesi için zaman veriyorum ama olmuyor. Birde yaşını dolduracak   ay sonra ne yapacağımı şaşırdım ısrar edip iyice soğutmak istemiyorum ama şaşkın bir şekildeyim. Ne yapabilirim acaba doktora göstersem mi? Dikkattini tuvalelete yöneltmek ona sevdirmek için ne yapabilirim? Siz annelerin değerli yorumlarına ve tavsiyelerine ihtiyacım var....

Sevgiler...

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


tubavekizlari

bildiğim kadarıyla 3.5 yaş civarında tuvalet eğitiminin bitmiş olması gerekiyor, ancak çok sorun yaşıyorsanız korkmuş filan olabilir mi? bir de bence esas olarak bir pedagog ya da çocuk psikiyatristine danışın. sorun çözümünde gerçekten çok yardımcı oluyorlar.


elifsevim

Arkadaşlar çok teşekkür ederim fikirleriniz için. Evet pedagoga  götürmeyi düşünüyorum artık kesinleşti götüreceğim. arzuca aynı şekildeyiz bizde şuanda çişi ben götürdükçe yapıyor ama altına yapsa da  söylemiyor. Büyüğü gelince kesinlikle tuvaleti redediyor bende anlayıp bez takıyorum. 


aslidenizcan

Çok kolaylıklar diliyorum çocukların garip bir tuvaleti reddetme huyu olabiliyor biz de hala büyüğü yapmada problem yasıyoruz. Pedegogun diyeceği üzerine gitmeyin olacaktır bizin kız beze bile büyüğünü yapmak istemiyordu. Sonra çok sevdiği hayran olduğu kuzenini gördü ona özendi de en azından çiişini yapmak için oturdu tuvaletine . Sabiha paktunaya kadar gittik o da üzerine düşmeyin vs dedi. Çok önemli bir süreçmiş bu çocuklar ıcın. Kendi istekleriyla yapmaları gerekiyormuş kesinlikle zorlanmadan vs sevdiği bir abisine vs ozenebilir belki.size sabır diliyorum


aslidenizcan

Bir de şey demişti Sabiha paktunaya cocuğun istemediği bişeyi yapıyorsanız mesela banyo yaparken başından su dökmek tırnak kesmek vs çocuk tuvaleti reddederek tepkisini gösteriyormuş . Yani zorlayarak tırnak kesmeyin başından su dökmeyin vs gibielifsevim

Çok sağolun Allah size de kolaylık versin. Bende öyle yapıyorum üzerine gitmemeye çalışıyorum ama bir yere varamıyorum yaşı da ilerliyor seneye anasınıfında ne yapacak diye düşünüyorum kara kara. Siz böyle deyince şüphelendim acaba istemediği bir şey mi yapıyorum gerçekten bundan sonra daha dikkatli olacağım. Umarım bu sorunu yakın zamanda çözeriz size de çok kolaylıklar diliyorum.

Sevgiler...


egem112009

öncelikle sizin çok sabırlı ve tutarlı olmanız gerekiyo diye düşünüyorum endişeleriniz çok normal fakat kesinlikle bunu çocuğa hissettirmemeye çalışın örneğin tuvaletini söyleyen bir çocuk varsa etrafınızda o yaparken görsün muhtemelen en ufacık birşeyden korkmuştur süreki çiş ve kakayı sevin yanında ne güzelmiş gel birlikte oturalım gibi teşvik edici sözler söyelyin her yaptığında mesela biz banyoya çıkartmalı ördek resimleri yapıştırıyoduk bunun gibi şeyler çok işinize yarayacaktır ama bezi çıkarınca bir daha asla takmayın bunu öğrenmiş olabilir bir öle bir öle davranırsanız çocuk bunu ayırdeder ve asla o davranışı kazandıramazsınız zor bir süreç ama çözüm sadece biziz umarım faydalanırsınız kolay gelsin


mert_mert

komşumuzun 2 çocuğu var biri 2 yaşında öğrenmiş tuvaleti ama ikinci çocuk 4 yaşında.ikiside erkek ama ufak olan nedense çok zor öğrendi.şahid olmuştum hatta korkmuştum benimkide böyle olursa filan diye.ama çocuk bir anda kendisi söylemeye başlamış anlattığına göre.yinede uzman birinden yardım almak daha doğru olur ama böyle büyük yaşdada var vc söylemeyen . 


daco

Yerinizde olsam konunun uzmanına danışırdım sanırım. Rutin muayeneye götürdüğünüz doktorunuz ne diyor bu konuda, fikrini sorma şansınız oldu mu ? Kendisi sizi konunun uzmanına yönlendirir sanırım.


Birde  okumanız için henüz bitirdiğim bir kitabı tavsiye ederim. Stressiz Tuvalet Eğitimi - Dr Peter L.Stavinoha ve Sara Au. Kitapta her çocuğun karakterine göre farklı metodlarla konuya nasıl yaklaşmanız gerektiği anlatılıyor. 

Hem kitaptaki bilgilerden faydalanarak, hem kızımın tutumunu gözlemleyerek hem iç güdülerimle bu süreç tamamlandı diye düşünüyorum. Tabii ki kazalar oldu/olacaktır ama hoşgörü ve kararlılıkla yaklaşmak gerekiyor.

Neler yaptığımıza gelince;

- Son bir aydır evimizdeki en sık konuşulan konu, biliyorum biraz rahatsız edici ama çiş, kaka ve tuvaletti. Legolardan tuvalet yapmışlığımız, bütün hayvanlarımızı tuvalete götürmüşlüğümüz, oyun hamurlarıyla tuvalet temalı şekiller yapmışlığımız bile var.

-  Önce külot hediye ettim, sonra beraber çeşit çeşit külot aldık.

- Hiçbir adaptorü beğenmedi, rahat edemedi, buradaki annelerin tavsiyesi ile bu üründen aldım (Bauhaus'ta var), "bende sizin gibi oldum" diyerek klozete oturmaya başladı.


- Gün içerisinde bezli ve (kendisi isterse bezsiz) bol bol prova yaptık, hatta sadece çiş/kaka yapmak değil, tüm süreci (külodu indir, otur, çişini yap, poponu sil, külodu çek, elini yıka) şarkıyla oyunla bir ritüel haline getirdik.

- Ayağının havada kalmasını sevmiyordu, banyo taburesi ile ayaklarının değmesini sağladık.

- Kendisine özel sabun (Selin marka köpük sabunlar var), havlu, küçük çöp kovası, ıslak mendil aldık, renkli basit bir yolluk serdik. Tuvalete her gün yeni bir kitap koyduk, uzun süre kaldığı durumlarda okumak için. 

-Tuvalete her gidişimizde haber verdik, çıktığımızda ne kadar rahatlamış olduğumuzu ballandıra ballandıra anlattık.

- Masallar uydurduk. Kitapta bahsedilen özbakım eşleştirme kartlarından aldık oynadık.

- Arada bezsiz olmayı denedik, kendisi rahat olmadığını söyledi, tekrar bez taktık, canı isterse külotlarını giyebileceğini söyledik.

- 10 gün önce son bez paketimizi beraber aldık, her bez değiştirdiğimizde "bezler bitecek, külot giyilecek, kaka-çiş tuvalete gidecek" diye şarkı uydurduk

- Çişin veya kakanın "gelmesi" fiilini tam kavrayamadığını düşündüğümüzden (gelmek dediğimde, çişini yapmak olarak algıladığını gördüm)  çiş/kaka var ya da yok diye konuştuk. 

- Birde hiçbir zaman çişini yaparsan şunu bunu veririz/alırız demedik. Böyle demek yerine "bunlar tuvalet kitabı, bunlar tuvalet sabunu vb. hepimiz çişimizi yaparken bunu kullanırız, okuruz" dedik. tuvalet dışında bunların kullanılmadığını anlattık. "Önce tuvalet, sonra eğlenmek" diye parola uydurup, kendisinin başarılı olup olmamasına değil, eylemin gerçekleşip gerçekleşmemesine odaklandık.

Sonuç:

2 gün önce sabah bezimiz bitti, kendi isteğiyle, istediği külotu giydi. 2 defa küloda yaptı, "olabilir böyle kazalar, gelecek sefer tuvalete yaparsın" dedim. Kendisine sorarak 3.sefer kilodu da çıkardım, yapacak yer olmayınca ilk kez kakasını tuvalete yaptı, kazasız 2 gün geçirdik. Başlarda soruyordum şimdi kendisi söylüyor. Dün de AVM'ye gittik bezsiz. Portatif adaptörlerden aldık, dışarıda da tuvalete gitmeye başladık, bunu da dondurma ile taçlandırdık.

Her çocuk farklı, her çocuğun olaylara karşı tepkileri farklı olduğundan, bizim çocuğun karakterine, geçmişte yaşadıklarına verdiği tepkilere göre yaklaşmamız gerekiyor. Kızım ani değişikliklerden hoşlanmaz, önceden alıştırmak gerekir aynı zamanda kendisini özel hissetmeyi, kendisine ait bir yaşam alanı olmasını çok sever ve kendini bu alanda daha rahat ve özel hisseder. Oğlunuzu iyi gözlemleyip ona göre hareket etmenizi öneririm.  

  


Cevaplamak için Üye ol