EMZİRME SÜRESİ

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


revve

,


yasemin_ekin

Kızımı 26 ay emzirdim. sonunda ben "yeter artik" dedim ve emzirmeyi bıraktik.


Yola, 6 ay emsin diye çıktım.
Sonra 9. aya kadar emsin dedim.
ee, madem emiyor, 18 aya kadar devam etsin mi acaba oldum.
18.ay kış ayları, anne sütü ne de olsa korur, bu kış da emsin dedim.
22. ay civari niyetlendim, baktim kızım daha buyuk bir aşkla emiyor, kıyamadım.
24. ayda  " dana kadar oldu, kucagima da sığmıyor ama tatile gidiyorum, şimdi memeyi bırakıp da kendi rahatımı bozmayayım. Tatil dönüşü yaparım" dedim. 

Tatilimiz bitti, kızım ve bakıcısı babaannesine gonderdik 1 haftalığına. Bu da bize sebep oldu. Orada da eksik olmasinlar Ekin'i hazırlamışlar. Döndüğünde sirke kokulu bir memeyi emmek istemedi. Çok şükür çok rahat atlattık o süreci.

Neden 26 ay emzirdim:
1. Ekin'in gece uykuları düzenli idi. Yani beni emdiği halde, geceleri uyanmıyor, kesintisiz 10-12 saat uyuyordu.

2. Ek gıdasini düzgün bir şekilde alıyordu. Yani emmesi, yemesine engel değildi.

3. Kış aylarında, orta kulak rahatsızlığı çekiyordu. Doktorumuz, anne sütünün onu koruyacağını, emzirmeye devam etmemin iyi olacagini söyledi. (hoşuma gittigi ici ndinledim :))
 
4.Sütüm vardı çok şükür, emzirmeyi seviyordum, kızım da emmeyi. gittiği yere kadar gitsin dedim.

--------
Bence siz ne yapmalisiniz:
30 aylık annelik hayatımda öğrendiğim tek bir doğru var. siz ve yavrunuz biricik. Yavrunuz hakkındaki en dogru karari, sağ duyunuza ve iç güdülerinize güvenerek yine siz verirsiniz. Tabi ki doktorunuzu dinleyin, ancak sirf "doktor dedi " diye de, eğer gelişimi düzgün gidiyorsa ve emzirmeyi de seviyorsaniz emzirmeyi bırakmayın.

Ancak şunu da itiraf etmeliyim, bilinçleri daha da oturdukça emzirmeyi bırakmak daha zor olabiliyor. yani  26. ayda, "meme yok " dedigimizde, "nasıl yok, işte burada!!" diyebilecek bir bebe ile karşı karşıya kalabilir insan :)

gule gule byutun bebeginizi...


Sanemm

2 yaşına kadar anne sütü alan bebeklerin ishal, zatüre ve benzeri hastalıklara yakalandıklarında hastaneye yatış oranlarının anne sütü almayanlara göre çok daha düşük olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.  

http://www.hurriyetaile.com/bebek/anne-sutu/ne-zamana-kadar-anne-sutu_2069.html


revve

Daha önce Yazdığım çıkmamış

2 yaşa kadar gece gündüz emzirdim..Hatta 17-18 ay'a kadar anne sütü ağırlıklı besledim..
Hiç bir sorun yaşamadık gelişimi yaşıtlarından ileride bir çocuk..Sütten kesmekte çok kolay oldu 1 günde bıraktı(sirke sayesinde).. 

Bu zamana kadar 2 doktorumuz oldu ikiside 2 yaş'a kadar emzirmemi destekledi.Hatta ben söylerdim hala emiyor diye "ohh ohh çok iyi" derlerdi:))

Bence sütünüz varsa emzirin...
fistikcik

Böyle şeyler söyleyip anneleri korkuya sürükleyen doktorlara söylenecek söz bulamıyorum. Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşına kadar anne sütü verilmesini önerirken, bu doktor daha iyisini mi bildiğini iddia ediyor ?
Bence siz doktorunuzu değiştirin, ve sadece içinizden gelen sesi dinleyin. Anne sütü aldı diye bir bebek iştahsız olmaz, gelişimi de olumsuz etkilenmez. Gelişimi ancak olumlu etkilenebilir anne sütü almaktan.
Bir bebek yemek yemiyorsa başka sebepler vardır. Anne-baba (ya da bakan kişilerin) hatalı yaklaşımları bunda birinci etkendir. Yemek yenmeye zorlanan, ya da sürekli püre gıdalar verilip çiğnemeyi öğrenme fırsatı bulamayan bebekler yeme problemleri yaşarlar. Ya da hastalık, diş gibi faktörler yemeyi azaltmalarına sebep olur. Bu gibi durumlarda bebekler anne sütü alımına ağırlık vererek eksikliği gidermeye çalışabilirler. Zaten böyle yapmaktan başka seçenekleri de yoktur. Ancak burada anne sütü alımına ağırlık vermek sadece bir sonuçtur, sebep değildir. Doktorunuz sebeple sonucu birbirine karıştırmış.

Siz istediğiniz sürece emzirmeye devam edin. Hem gelişimine olumlu katkınız olur, hem de herhangi bir sıkıntıda (hastalık, diş ya da başka bir problem) yemeği azalttığı zaman hiç olmazsa eksiklerini anne sütüyle giderdiğinden emin olursunuz.
Sevgiler


revve

Fıstıkcığın söylediği çok doğru. Özellikle hastalık zamanı iştahsız olduğunda iyi ki anne sütü alıyor diyordum


yasemin_ekin

Berkinannesi,  şimdi aklima geldi, emzirmeyi kesmeyi akilma koydugum dönemde, süt yapıcı ne varsa uzak durdum.  Aksine süt kaçırıcılara yöneldim.  Bol bol adaçayı içtim, maydanoz, nane yedim.
revve

Sen bizim kızı bilseydin neredeyse geceleri 10 dakikada bir kalktığı zamanları biliyorum:)) Bu türler böyle gece emmezse olmuyo:)))
Bak şurda bizim bırakma hikayemiz; http://www.nurturia.com.tr/questions/af0cc128-5f09-4ba9-acb7-9ebd0183b4aa/1/sutten-kesme


Cevaplamak için Üye ol