zaman geçirme-tv izleme

elifozkan soruyor: 10

Benim en büyük sorunum zaman geçirme. Maalesef yapacak bir şey bulamayıp, sıkıldığımızda tek çaremiz televizyon oluyor. Günde 2-3 saat izliyoruz.Özellikle sabah 5-6 da erkenden uyanınca televizyondan başka alternatif kalmıyor. Bende henüz ayılamadığımdan o izlerken yanında yatıyorum. Çok rahatsız oluyorum zaten öyle bir izliyorki hipnotize olmuş gibi. Dikkatlice oraya bakıyor. Tabiyki hep çizgi film yada cd izletiyorum ona çok dikkat ediyorum başka bir şey seyretmemesine. Akşamları da 5 saat nasıl geçiyor?(5’den 10’a kadar) Oyun oyna, resim yap nereye kadar. Ayrıca ev işleri de oluyor, yemek saati. Nasıl çözüyorsunuz bunu arkadaşlar.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


ADA

Merhaba ,

3 yaşına kadar tv kesinlikle önerilmiyor... çok ilgilerini çekiyor, benimki de şimdiden açık olduğu her an gözünü oraya dikiyor am aciddi anlamda tehlikeli. Ne izlediği de hiç farketmiyor. Zira onlar bizim gördüğümüz şekilde görmüyorlarmış ekranı.Farklı renk ve hareketler algılıyorlar. Önemli olan o ekrana bakıyor olması. Uzmanından dinlediğim kadarıyla tv. çocukların beyinlerinde farklı bir sinir iletimine sebep oluyormuş ve bu da sosyal gelişimi çok olumsuz etkiliyormuş. Söylediği cümleyi aynen aktarmak isterim ; Çocuğunuzu ha yanan bir sobayla bir odada yalnız bırakmışsınız, ha açık bir televizyonla. Kısaca zor olsa da engellemek gerek....aman dikkat.  Svg.


yusufunalemi

doğrusu benım bu kada kati çizgilerim yok.hem evlede ilgilenmek gerekince malesef tv bazen tek çözüm oluyor.ha benimki bağımlı deil hatta alakasını zar zor çekiyor.onun yerine benim yanımda dolanmak ona daha eğlenceli geliyor.yemek yaparken mutfaga alıp onu eline bişiler tutuşturmak yada evle ilgilenirken onun da yardımcı olduğu hissini vercek şekilde yönlendirmek daha mantıklı...tv ye gelince bi çok oyunsal aktivitelerden ziyade benim kucağımda tv izlemek bu cancanlı aktivitelerden daha hoş geliyor oğluma????
evt tv beynin tek yönünü geliştirirmiş sağ sol lobun aynı anda çalışması için en etkin şey kitap okumakmış.yani tv görselken kitap hayal gücüne işaret edermiş.doğrusu kitap okumaya çalışmak benim oğlişde işe yaramıyor.şimdiden küçük bir kitaplığı olsada oğlum arabalarıyla benim peşimde dolanmaktan daha mutlu oluyor.


cestanous

Tv konuşunda elimden geldiğince hassa davranmaya çalıştım. Ücretsiz izinde olduğum çok sıkıldığım zamanlarda tv yi açtığımda Selim Yiğit ne zaman başını tv ye çevirdiyse hemen kapattım. ADA ya katılıyorum, 3 yaşa kadar kesinlikle çok sakıncalı. Hatta Fransa'da bize çok masum gelebilecek bebek kanallarının bile kapatıldığını duymuştum. ElifÖzkan cım sen olabildiğince azaltmaya çalış. Yine burada çocuklarla yaptığımız şeyleri paylaşırsak birbirimize yardımcı olmuş oluruz.

Boya kalemi- kalemtraş- silgi bu aralar elimizde. 3. boyama kitabındayız, boyama dediysem:) karalamaca bol bol.

Oyun hamuru ve baskı setleri.

Mıknatıslı objeler.( harfler, sayılar)

Yer puzzle ları.

Çıkartmalı- boyamalı  dergiler.( Yapıştırma olayını çok seviyor bizimki.)

Yap-bozlar.

Görsel yoğun kitaplar.

Çekmeli-ittirmeli aparatları olan kitaplar.

Özellikle daha sessiz zaman geçirebileceğiniz şeyleri yazmaya gayret ettim, sabah erken uyanıyo diye. Sevgiler..


Ozge

Yusufunalemi, Derin de ayni senin oglun gibi:) tv seyretmektense benim cevremde dolasmayi tercih ediyor her zaman:)) bulasik makinasini bosaltirken bana yerdim ediyor mesela...umarim ilerde de devam eder bu yardimlara...Derin hic Tv'yle ilgili olmadi, 1 dakka bile bakmazdi...son 1-2 haftadir birkac ilgisini ceken cizgifilmi seyrediyor o da 5-10 dakka en fazla...Bazen de yemek yerken bakiyor, ama hala cok ilgili degil...Bence az da olsa seyretmesinde bir sakinca yok, ama tabi saatlerce Tv'ye yapisip kalmak tehlikeli bence de...


YesilAnne

Selamlar. Bana doktor, bebekler için hastane bünyesinde hazırladıkları ufak bir kitapçık verdi. O kitapçıkta Televizyon ve Çocuk için şunlar yazıyor ;

''Evde bebeğiniz varsa ona yapacağınız önemli kötülüklerden biri televizyon seyrettirmektir. Özellikle 5. ayından itibaren çocukların uyku süresi kısalır, daha çok ilgi isterler,yalnız bırakılırsa ağlarlar, size mutfakta banyoda iş yaptırmazlar. Bu bebekler özellikle reklamlar ve  müzik videoklip gibi hareketli devamlılık arz eden, ritmik seslere karşı büyülenmiş gibi bakarlar. Ailelerde bunu maalesef kendi işlerini halletmek, bebeğe yemek yedirmek için kullanırlar. Bu durum, bebekte uyaran eksikliği sendromu yapmaya başlar. İlk farkedilen bebeğe seslenince bakmaz, göz göze gelmek istemez ve konuşma fonksiyonlarında gerileme izlenir.
Bir bebek en geç 1.5 yaşında tek tek kelime söylemeli, 2 yaşında iki kelimeyi birleştirmeli, en geç 3 yaşında cümle kurmalıdır. Bwbwğinizde bu sınırların ötesinde konuşma geriliği, göz göze gelmeme, seslenince bakmama gibi durumlar görüyorsanız, hemen çocuk psikiyatrisi ve K.B.B. uzmanlarına başvurun.
İşitme normalise çocuğunuza tv. izletmeyin ve uyaran vererek ilgilenin, Kreş ortamına girmesini düşünün.''
Benim oğlumda bu dönemler tv ye ilgi göstermeye başladı. Ama biz artık yanında hiç tv izlemiyoruz.Berna

Sinan hiç tv izlemedi. O uyanıkken evdeki tv hiç açılmadı.Özellikle bunu tercih ettim. Hareketli, meraklı ve girişken bir çocuk.  Okuduklarıma göre Tv dil ve sosyal gelişimini engelliyor. Bebekler tvden değil yakınlarından öğrendikleriyle dil yeteneklerini geliştiriyorlar. Çocukların düşünsel gelişim aşamalarına göre; tv ye bakılacaksa illa ki, belki 3 yaşından sonra ,  kısa süreli örneğin 20dk gibi ve kurmaca olmayan gerçek hayat kesitleri belgesel, spor müsabakası ya da haber gibi programlar öneriliyor. Çocukların tek başlarına, ebeveynlerinin açıklamaları olmaksızın izledikleri kurmaca eserler, çizgi film, film vs.  değişik korkuların ,  gerçeğe aykırı fikirlerin gelişmesine ve yerleşmesine zemin olabiliyor.  
Ayrıca TV ve benzeri ekranlar, çocuğa hareketsiz bir yaşam sunuyor, hareketsizlik obezite, sindirim sorunlarına yol açıyor.
Ev işlerinin çoğunu o uyumuyorken yapamıyoruz.
Üç yaşına geldikten sonra bizimle birlikte belgesel seyredebilir ya da hamilelik döneminde bir heves aldığım sonra fransa ve avustralya bebek tv kanallarını yasaklayınca, bu konuda okumaya başlayıp neticede sandığa kaldırdığım dahi bebek cdlerini seyrederiz .
Şimdilik ona TV den daha renkli bir hayat sunmaya çalışıyoruz.


yusufunalemi

tv sadece beyınde sağ lobu çalıştırdıgı ıcın konuşmaya ket vururmus oysa ssğ ve sol lob aynı anda çalışmalıymış bunu da en ii kitap okumak saglarmış.konuşmada tv önemli ama bence bağımlılık babaında olursa.zira yusuf tv den de öğrenıyor...konuşmak genlerle de alakalı.ben de babasıda gec konuşmuş.e bu çocuk kıme çekecek şimdi:)kıme çekse geç kalacak


ADA

Ablası zihinsel özürlü çocuklar merkezinde konuşma terapisti olarak görev yapan biri olarak konuyla ilgili çok fazla uyarı aldım baştan beri  ... tabi ki her çocukta değil ama 3 yaşına kadar günde 10 -15dk. dan fazla tv izleyen çocuklarda otizme yatkınlık ve çevreyle ilişki kuramama gibi sorunlar ortaya çıkabiliyormuş. Sebep tek yönlü uyaran alması...yani tv izlerken başta tepki veriyor çocuk fakat karşılğında yanıt alamayınca bir süre sonra tepkisiz bir şekilde ekrana dalıp gidiyor. Yeşil annenin de ilettiği gibi çevreye karşı tepkisizlik ve kendi dünyasına kapanma gelişiyor. Biz tv ye hep arkası dönük tutuyoruz Ada yı, ille kafayı çevirirse de kapanıyor televizyon. Hepimizin kuzusu iyi olsun, svg.Ozge

Bence de 10-15 dakkadan fazla izliyorsa televizyonu iyi degil, katiliyorum...Ekrana dalip gitmesinin zararlari olabilir, mantikli.


evren

Tan doğduğundan beri elimden geldiğince televizyonla tanıştırmamaya çalıştım. Eşim ve ben gazeteci olmamıza rağmen evde televizyonu açıp haber bile izlemiyoruz Tan ortalıkta olduğu sürece. Bakıcımızdan da gündüz televizyonu açmamasını istiyorum. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar TV'nin  zararlı olduğunu ortaya koydu artık.  Cevaplamak için Üye ol