1 yaş sonrası

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


nilinmasali

gece kac kez besliyorsunuz? 1 den fazlaysa sayıyı azaltıp miktarı çoğaltarak baslayabilirsiniz,mesela 3 kez 150 cc değil de 2 kez 200 cc vermeyi deneseniz,gün içinde yeterli beslenmiyorsa,gece beslenmesini suyla pış pışlamayla ortadan kaldırmak bence biraz zor,kızım iyi beslendiği günler gece pek uyanmaz,gündüz yemediyse gece 500 ml sütü rahatlıkla içer,uykudan önce neyle besleniyor,son öğünü biraz karbonhidrata yükleyebilirsiniz,1 yastan sonra bal ve yumurta beyazı girdi hayatımıza hala seker yok,tuz çok az margarin,salça vs ambalajlı pek bişey yok cok büyük değişikliklere gitmedik,kızım fazla süt tüketiyor inek sütü o sebeple içirmiyorum günde 200 ml süt mesela yeterli olsaydı ilk tercihim acık süt, 2. tercihim sek günlük olurdu,şu an pınarın devam sütünü veriyorum,alışkanlıkları birden değiştirmeyi doğru bulmuyorum bi sabah kalkıp hadi artık 1 yasındasın mama kalktı ortadan iç inek sütünü denmez bence,inek sütü içirecekseniz bunu zamana yayın mesela günde 1 öğünle baslayabilirsiniz,sök tak oyuncaklar,ağız burun gösterme,peluş hayvanlar(seslerini öğretmek için) o dönem ilgisini ceken şeylerdi


nnunnis

Merhaba
1-Gece maması yerine uyanınca su verebilirsin alıştırarak kademeli olarak.
2-yumurta beyazı,bal çay kaşığı kadar,eğer daha önce alerjen diye vermediysen domates.
3-Oğlunuz hangisini severse onu verin ama benim oğlum hala hiçbirini içmek istemiyor .günlük süt deneyin istemezse pınar,bebelac vb. olanları deneyin ama içmek istemeyebilir belki.Tek içmek istemezse içine birşeyler katmayı deneyin .
4-En büyük aktivitemiz parka gitmek bu aralar.Ama montessori aktivetelerine bakın netten oğlunuzun ayına uygun olanları evde birlikte yapabilirsiniz.Lego,içi geçen küpler vb. oyuncaklarla oynayabilirsiniz.Aslında en çok mutfaktaki aletlerle oynamayı seviyorlar bu dönemde kap,kacak,kaşık vb.Ayrıca dolapları çıkarmaya bayılıyoruz biz.sizde mutfaktaki alt çekmecelere oğlunuzun ilgisini çekecek, kırılmayan mutfak eşyaları koyun bunlarla oynamaya bayılacak.


nilinmasali

nnunnise mutfak çekmeceleri konusunda katılıyorum:) ben büyük bir çekmeceyi kızıma ayırdım plastik mutfak gerecleri ordaydı,bir iki münakasadan sonra (!!) öbür cekmecelerin bana ait olduğunu öğrendi,


CokBilmis

1- Gece beslenmesini 4. ayda kestim ben. Eğer ağlamasına tahammül gösterebiliyorsanız 1-2 hafta geceleri kesinlikle mama vermeyip, her ağladığınd aonu teselli ederek uykuya döndürebilirseniz, mama almadan uyumaya alışacaktır.

2- 1 yaşından itibaren her türlü besini verdim. Yemediği bir şey yok kızımın.

3- Ben hiç mama vermedim. Halen emziriyorum. Güvenilir çiğ süt bulursam ondan bulamazsam günlük şişe sütten, onu da bulamazsam Pınar Organik sütten içiriyorum. Süt fazla içmiyor zaten emdiği için sanırım. Kefir, yoğurt, lor yaparak veriyorum sütü.

4- Zekasını geliştirmek için hiçbir şey yapmıyorum :) Zeka seviyesi umrumda değil. Ama kendisinin, etrafının ve doğanın farkında olsun istiyorum. Etrafta dolaşıp bulutları, çimenleri, ağaçlardaki yosunları, kumların parmaklarımızın arasınan akmasını, taşın suda batmasını filan seyrediyoruz beraber. İşe yaradığına eminim, ben sonuçtan memnunum şimdilik.hale15

  • mrb benim kızım 13 aylık,bir yaş kontrolünde doktorumuz inek sütüne geç dedi ama kızım sevmedi,devam sütü denedim içti,şuan ise yarıyarıya devam sütü ve inek sütü dolu biberon içiyor,onu da şöyle içiyor,sabah çok erken 6 gibi,öğleyin,öğleden sonra ve yatmadan önce 150ml olarak içiyor ve seviyor,gecede bir kez içiyor gece 12 gibi falan.bebelac devam sütü ile başladık,sonrasında pınar hatta bimin devam sütünü bile içti,şuan pınar inek sütü ile devam sütünü karıştırıyorum.
    benim kızımın kilosu düşük,hep düşüktü ama boyu uzadığı için doktor sıkıntı etme diyor,şuanda da yürüyor ve çok hareketli,peşinde dolaşarak yediriyorum,yemek istemiyorsa kesinlikle yemiyor,doktor çinko şurubu verdi destek için.demir şurubumuza da devam ediyoruz.
    ben yaşına girmesiyle birlikte yumurta beyazını verdim ve şuan çok seviyor,sarısını yemiyor artık,tercihin, beyazdan yana kullandı.biriki haftadır da bal veriyorum.bizimle herşeyi deniyor aslında meyvelere bayılıyor,ben hep eline verdim yemesi için hala da alır eline yer.
    yürüdüğünü için aktivitesi bol kızımın,hiççç durmuyor,ona ben öyle çok oyuncak falan da almadım.çünkü ilgisi çabuk dağılıyor,bazen hiç oyuncağın yüzüne bakmıyor.dışarıda olmayı seviyor,artık parklara kuma bayılıyor.lego almıştım,önce parçalamayı,şimdilerde ise takmayı öğrendi.
    şimdiden mutlu yıllar bebişinle:)mert_mert

bende yazıcaktım ama nisafalk hanım benim yazıcaklarımı yazmış.ek olarak bir iki cümle ekleyeceğim.

benim oğlum formul sütden nefret ederdi zorla 11 aya kadar verdim öle böle ama artık kusuyordu tadı alınca dr önerisiyle yarım sulanmış pınar ilk adıma geçtim.ilk 1 hafta ishal alerji varmı diye kontrolden sonra pınar 1yaş süte geçtim severek içti yudumuna kadar..yemekleride bizimle aynı yiyor.yani öle baharat ve salçası az olan yiceklerden vermeye başlamıştım.ona uygun yoksa ayrı yemek yapardım.halen daha pınar 1yaş sütü veriyorum ama son günlerde okuduğum uht sütlerde antibiyotik varmış çok üzüldüm keşke bilseydim vermezdim.şuan sütaş ve sek günlük sütleri var 500ml onlardan alıyorum balla tatlandırıyorum çünkü pınarın sütü az tatlı saf süt değil..ilk defa yiyeceği şeyleri ilk olarak az verin alerji filan yoksa devam edersiniz..


CokBilmis

"Devam Sütü" ve "Çocuk Sütü" adı altında satılan sıvılara karşı önyargılıyım ben!


opposition

bende çokbilmiş e katılıyorum, zira feci şekerliydi pınarınki, bizimkiler hiç yüzvermedi zaten.

 nilinmasali

Aynı anda 8 diş( 4 azı ve 4 köpek dişi çıkartan),beslenmesini sadece sıvılarla karsılayan,ki sıvı olarak ta sadece bu sıvı devam sütü dediğimiz hadiseyi yiyen günde 500 ml inek sütü veremeyeceğim bir bebenin anası olarak devam sütlerine karsı büyük bir aşk duyuyorum,zira onlar olmasa (denendi,tecrübe edildi) kızım hepten aç kalacak :(


polen

ben de gece beslenmesini kesmenizi öneririrm,sütünü gece yatmadan önce içirirseniz tok olur zaten,gece uyanırsa da su verirsiniz,böylece sabaha aç olur,kahvaltıda iştahı yerinde olur.ben inek sütüne yeni geçtim,devam sütü de vermiyordum,ama bol bol ev yapımı yoğurt yiyordu,hala yiyor severek,yani süt ürünlerini mayalanmış halde vermeyi daha çok tercih ediyorum diyebilirim.sütü ineği olan bir tanıdıktan alıyorum,kutu sütleri çok nadir kullanıyorum,hele devam sütü hiç almadım.yumurta beyazına 9. ayda geçmiştik,ama balı hala vermedim,versem bayılarak yiyeceğine eminim ama biraz daha bekleyeceğim,tercihimiz tatlı olarak pekmez.bir yaşında çocuk daha dışa yönelik oluyor,gezmek,yeni şeyler keşfetmek hoşuna gidiyor,hava güzel olduğu müddetçe dışarıda ağaçlar,insanlar,hayvanlar,doğada vakit geçirmek hoşuna gidecektir,ayrıca yeni yüzler,insanlar görmek sosyalleşmesini sağlar.Cevaplamak için Üye ol