4 yaş kreşte gündüz uykusu

majestik soruyor: 10

merhaba sevgili anneler.

oğlum doğduğundan beri uyku bizim hep sorunumuz oldu.Şu an 52 aylık olan oğlum gittiği kreşte gündüz uyutuluyor fakat akşam uyuması 23,00 i buluyor ve ben bu durumdan oldukça yoruldum çoğu zaman ondan önce uyuyorum.
Bu yaş grubunda olan anneler sizlerde durum nasıl?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


gulsah_ata_mete

Ayni durumdaydik bizde. Ne zamanki ogle uykulari bitti. Gece uykusu duzene girdi. 4 yas cocugu ogle uykusu uyumak zorunda degil ki.. Kreslerin bu uygulamasina sinir oluyorum.


mutluannelif

Biz 2 aydır kreşe gidiyoruz. Kızım doğduğundan beri uykuyu çok sever. 1 yıldır gündüz uykusunu uyumayıp geçiştirdiği oluyordu, o zamanlar da erkenden sızıp kalıyordu. Okulda uyku saatleri yok. Zorlandı aslında biraz, enerjisi yüksek bir çocuk çünkü. Alıştı mı bilemiyorum saat 4-5 gibi aldığımızda bazen çok asabi oluyor uykudan. Bazen arabada 10 dakika kestiriyor. Akşam saatleri benim için çok tempolu geçiyor, yemeğini erken yemesi ve bizimle vakit geçirmesi için zamanı çok az oluyor. Akşam 8'de ya da en geç 9'da uyumuş oluyor. Sabah da 7-7.30 gibi uyanıyor.

Öğlen uykusu ne kadar okulda peki ? Akşam uykusu geldiğinde hani bi döngü var ya...Uyuma vakti 15 dakika uzasa enerji tavan yapıyor ve uyku kaçıp gidiyor ona dikkat edin. Ama uykuya düşkün bi çocuk olmayabilir en iyi siz bilirsiniz.


guta

Aslında genelde kreşlerde 4 yaş için gündüz uykusu olmuyor. Bizimkiler 3 yaş grubunda uyutuyorlardı, 4 yaşta bıraktılar. Çok da iyi olmuştu, gece uykuları düzene girdi. 9.30 da kesin uyumuş oluyordu, çok yorulmuş oluyordu. Bence siz de uyutmalarını talep edebilirsiniz. En azından bir sınıf olur uyumayanlar, onlar da bir faaliyet yaptırırlar.


majestik

uykuyu genel olarak pek sevdiğini söyleyemem. yatmadan önce bir rutinimiz var. diş fırçalama, pijama giyme, yatakta yatarak o gün neler yaptığımızı konuşma, hikaye anlatımı, ninni söyleyerek tamamlanıyor.

gündüz okulda sanırım çok uyuyor. akşam 21 de bu rutini uygulamaya başlıyoruz, 21,30 da rutin bitiyor ama uykuya dalması 23,00 ü buluyor. sabahta 7,30-8,00 gibi zor kaldırıyorum.
okuldan gündüz uykularını kaldırmalarını talep ettim ama bu yaşta gerekli diye kabul etmediler. bu arada haftasonları asla uyumaz 20,30 gibi yatar sabah 7,30 kendiliğinden kalkar.


mustafamami

oğlum 3,5 yaşında haftasonları öğlen hep evdeysek uyumuyor ama sabahtan arabayla bir yere gittiysek dönüşte arabada sızıyor... okulda uyuyor. hafta içi bizim de uyuması 9:30-10 gibi yatırmaya başlıyoruz, tuvalet, kitap, masal vs derken saat 11 oluyor. her gece çok yorucu gerçekten. ben de öğlen uyutmasınlar diyeceğim ama o zaman da çok yorulur akşam eve dönerken karanlıkta arabada uyur diye korkuyorum.  werty_werty

bu yaş grubunun öğle uykusuna ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Hatta kendi isteklerinden de anlaşıldığı gibi ihtiyaçları olmadığı için uyumakta istemiyorlar. Kreşlerde bu yaş grubunun uyutulmasının nedeni çocukların uyumasının onların işine gelmesi.


dorates

o yaştaki bir çocuğun az da olsa uykuya ihtiyacı vardır daha küçükler


iflah_olmaz

Benim oglum ogle uykusunu cok sever.4.5 yasinda .gozlemlerim uyumayan cocugun asabilestigi yonunde ve ben ilk 6 yas faydali bulanlardanum gunduz uykusunu. Oglum sabah 7 de kalkar.oglen 13:30-15:00 arasi uyur.aksamda saat 22 de uyur.
tafa

bizdede aynı sorun var kreşte öğlen yarım saat bile uyusa gece uyuması 11 oluyo tam uyuduğu zaman bazen gece yarısını geçiyo uyuması biz sızıp kalıyoruz artık bizim kreşimiz bizim isteğimize bağlı olarak uyutuyo ama uyutmayın demeye kıyamıyorum açıkçası çünkü ozamanda akşam enerjisi çok düşük oluyo ve çok erken uyuduğu zamanda hiç vakit geçiremiyoruz onunlaCevaplamak için Üye ol