Gece sütü

gokcenursahin soruyor: 3

21 Aylık bir oğlum var. kendisi yaşıtlarından daha iri bir çocuk. 21 aylık olmasına rağmen 20 kg. aslında çok yemek yemez. saat öğlen 11 gibi 15 tane bebe bisküvisi çok az beyaz peynir ve 2 günde bir bir yumurta sarısı şeklinde kahvaltı ediyor. sonra saat 17 civarına kadar sadece istediğinde su içiyor. 17 gibi 2 kepçe az ekmekli çorba içiyor.sonra bir sonraki günün 11'ine kadar da sadece devam sütü içiyor. bazen günde 2 kez 200 ml'lik süt içiyor. bazen de çorbasını da tam bitirmediği günlerde devam sütünü 4 veya 5 kereye kadar çıkarıyor. gece uyanıp ağlaması yokmu.. sanki etinden et koparıyorsun. o süt biberonunu ağzına verir vermez susup hem içip hem uyumaya devam ediyor. defalarca normal bizim yediğimiz yemeklerden yemesi için uğraştım fakat bi iki parça alıyo sonra daha almıyo. gece yatmadan mama türü bişey yapıp veriyim diyorum bu sefer de kilosu artacak diye korkuyorum. ne yapacağımı şaşırdım. bi fikri olan var mıdır??

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


mert_mert

yeme düzeni yok çoçuğun az yiyor ama kahvaltıda 15 tane bebe bisküvisi yemesede olur.onun yerine 1 2 dilim ekmek peynir vs yani siz ne yiyorsanız..ayrıca burdan sormak yerine bence bir diyetsyene sormalısınız..20 kg cidden 20 aylık bir bebe için çok fazla.


neretva

20 kg 4-5 yaş çocuğunun kilosu. Tabii ki genetik de var. Önemli olan çocuklarımızın boş kalori değil, sağlıklı besin almaları. Sebze, et, tahıl, komplike karbonhidrat yiyip 20 kg deseniz kimse birşey demez. Ama ne yazık ki bahsettiğiniz kaloriler boş kaloriler. Bebe bisküvisi basit şeker içerdiği için çok da yararlı birşey değil. Ben seyahate çıkınca, mecburiyetten veririm. Onu da sayıyla. 21 aylık bir çocuğun kahvaltıda yumurta, peynir, az miktarda tahin-pekmez, tam buğday ekmeği yemesi gerekir. Anladığım kadarıyla uyku düzeni bozuk, yoksa 11'de kahvaltı olmaz. Kahvaltı 8-9 gibi olmalı. Öğle yemeğinde köfte veya et veya sebze yemeği, yoğurt. Öğleden sonra meyve. Akşam yemeğinde çorba, sebze, yine yoğurt veya süt verilebilir. Bunlar bizim doktorumuzun önerileri. Ev yemeği yiyen çocuk şişman olmaz der her zaman.

Gelelim bu sorunu nasıl aşacağınıza. Gece aldığı kaloriyi azaltmadan gündüz acıkmaz, dolayısıyla ev yemeği yemez. Gece beslenmelerini yavaş yavaş azaltmalısınız. Mesela diyelim ki her gece 11'de uyanıyor ve siz 200 ml süt veriyorsunuz. Bunu ilk 3-4 gün o uyanmadan saat 10:30da verin ve 170ml verin. Sorun çıkarsa böyle devam edin birkaç gün daha. Bunu yaparken eksik kaloriyi (30ml süt) gündüz yemekle doldurmalısınız ki vücut adapte olsun. Yoğurdu her çocuk sever mesela. İçine meyve katabilirsiniz. Bunu sabah verebilirsiniz. 3-4 gün sonra bu sefer 10'da 140ml vermeye başlayın. Yavaş yavaş her gece beslenmesini saat olarak geriye çekip, miktarı azaltın. Bu çoook uzun bir süreç olabilir. Bir ay sürebilir. Arada ağlayabilir, bağırabilir. Kararlı olun. Söz konusu olan çocuğunuzun sağlığı. Bebeklikte oluşan yağ hücreleri ömür boyu yok olmuyor.


fistikcik

Diğer arkadaşlar da yazmış. Anlattığınız beslenme tablosu çok problemli. Sorun gece uyanması ya da devam sütü içip içmemesinden çok gündüz beslenme şeklinde.

15 tane bebe bisküvisi ne kadar fazla, farkında mısınız ? Bir yetişkin bile 15 tane bisküvi yerse tıkanır, uzun süre başka bir şey yiyemez. Bebeğinize bisküvi vermeniz, normal kahvaltı yerine bulamaç vermeniz çok gereksiz ve ona fayda sağlamayan bir durum. Sabah yediği bisküviler yüzünden hem çok fazla boş kalori alıyor, hem de tüm gün başka besin yiyemiyor. Ayrıca içtiği sütler de onu uzun süre tok tutuyordur.

Sizin yemeklerinizden verdiğinizi, ama bir-iki kaşık alıp bıraktığını yazmışsınız. Normali bu zaten. Bir yetişkin gibi yemesini bekleyin 21 aylık bir çocuğun. Varsın iki kaşık yesin, ama normal yemek yesin. Gerekirse sık sık, ama az az beslersiniz.

Bir doktora mutlaka danışın. Ama hemen bugünden itibaren yapabileceğiniz çok şey var. Kahvaltıda (ve tüm yemeklerde) bulamaça son vermek. Bebe bisküvisinden tamamen vazgeçmek. Siz neler yiyorsanız aynısından bebeğinize önermek, birlikte sofraya oturmak, onun önüne yiyecekleri koymak, ister çatal-kaşıkla ister eliyle kendisinin yemekleri keşfetmesi ve yemesi için fırsat tanımak.

Ama ne kadar yediğine takılmayacaksınız (bebeğinizin kilosu maşallah epey yerinde zaten), isterse iki kaşık alacak. İsterse hiç yemeyecek. İsterse etrafa saçacak, dökecek. Hiç karışmayacaksınız. Yemek istemezse sandalyesinden indirirsiniz. Yarım saat-1 saat sonra tekrar önerirsiniz (ya da başka bir besin denersiniz). Ama asla zorlamak yok.

Şu sayfadaki paylaşımlara da da bir göz atın:

http://www.nurturia.com.tr/questions/f25b5713-7265-4eee-b457-a0ef00dc7ad0/2/yememe-sorunundan-cildirmak-uzereyimCevaplamak için Üye ol