Uzun yol deneyimi olan anneler tavsiyelerinize ihtiyacım var

julyet soruyor: 10

Bayram tatili için eşimin memleketi olan Karabük 'e  gideceğiz. Tekirdağ'dan yaklaşık 8 saat sürecek. Efe ile yaptığımız en uzun yol 1 saat :) ilk uzun yol deneyimimiz olacak, oto koltuğunda sorun çıkartsa da oturuyor, daha doğrusu oyuncakları ile oyalıyorum. Sorularım; 


1. İşime yarayabilecek, dikkat etmem gereken önemli püf noktaları ve önerileriniz nelerdir. 

2. Efe'ye neler yedire bilirim? bebek yoğurdu haricinde hazır hiç bir şey vermedim şimdiye kadar. kahvaltı ve bir ara öğüne denk gelecek yolculuğumuz. yemek olayı biraz stres yaşattı bana bu sıcakta bozulmadan gıdaları nasıl muhafaza edebilirim, otomobilimizde soğutucu veya dolap tarzı bir cihaz yok ne yazık ki. 

yardımcı olur, deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


julyet

teşekkür ederim, korumalı çanta fikri çok mantıklı geldi kısa sürede edinmek lazım, havlu fikri içinde teşekkür ederim, hiç düşünmemiştim. sevgiler


polen

merhaba,yanınıza yiyecek olarak kuru üzüm,muz,dövülmüş ceviz,fındık gibi atıştırmalıklar alabilirsiniz.sevdiği bir yemeği küçük bir termosa koyup yolda yedirebilirsiniz.karnı tok ve uykusu varken yola çıkarsanız yolun bir kısmını uyuyarak geçirecektir zaten.yanınıza bol oyuncak alın.kahvaltı için yiyebiliyorsa krep yapıp yanınıza alabilirsiniz.aklıma gelenler bunlar,iyi yolculuklar.


julyet

sevgili polen teşekkür ederim, sanırım termosa sevdiği bir çorbayı koyarak kahvaltısını eski usül, çorba ile halledebilirim teşekkür ederim bu fikir için. krep daha önce denemedim ama sevebileceğini düşünüyorum bunu da deneyeceğim sevgiler.


CokBilmis

Yanınıza bol bol sevdiği oyuncakları alın. Bu dönem 5 dakikada bir dikkati dağılır. 12 oyuncak 1 saat oyalama demektir, ona göre hesap edin :)

Arada 4-5 tane sürpriz, daha önce görmediği oyuncaklar koyun. Onlarla biraz daha uzun oyalanabilir ya da huysuzluk yaparsa dikkatini dağıtabilirsiniz yen oyuncaklarla.

Oyuncak derken illa para verip almanız gerekmez. Dalları üzerinde bir dal ya da tahta kaşık ya da anahtarlık vs gibi şeyler daha çok ilgilerini çekiyor.

Ben hiç sırtına havlu koymadım, terledi diye üstün değiştirmedim, yele filan giydirmedim, kilimayı da kendime göre ayarladım. Terleme veya klima nedeniyle hastalık yaşamadık hiç.

Ama araba koltuğunda uyuyunca ister istemez koltuğa yapışan yerleri terliyor. Tecrübeme göre en iyisi bambu liflerinden yapılmış havlular. Havluyu serip, üzerine oturtuyordum ben Saçlı kafa bölgesi de havlunun üstünde olmalı ama, orası da çok terliyr çünkü.

Bu bmbu nasıl bir şeyse teri emiyor ve yine de ıslak kalmıyor. Zaten siz de kullanıyorsanız bilirsiniz, bambu havlunu suyu emmesi için değdirmek yetiyor, ovalamak gerekmiyor. Tavsiye ederim.

Arabada uyuyacaksa camını karartın. Ben hep cama bir yemenimi sıkıştırırdım. Bir tek ona müsaade ediyordu, diğer her şeyi söküp çıkarıyodu. Yemeni ile ise kendisi de oynuyordu., altına saklanıp cö-ö filan yapıyordu.

Ayrıca hemen hemen her 2 saatte bir (uyumadığı sürece) mola vermeniz gerekecek. Yol planlamasını ona göre yapın. Yoksa çok huysuzlanabilir ve sakinleştirmesi de güç olur. Durun ve hep bareber arabadan inip yeşillerde ailecek dolaşmanın keyfini çıkarıp, yola öyle devam edin :)

Ve bir de su içmeyi ve bebeğinize içirmeyi unutmayın. Yol telaşı insan su teklif etmeyi unutabiliyor Susuzluk ise bebeklerde asabiyet yapıyor, aklınızda olsun.

İyi yolculuklar dilerim.


julyet

çokbilmiş çok teşekkür ederim, bambu- pamuk karışımı havlulardan kullanıyorum karışım olmasına karşın dediğiniz gibi emicilikleri çok iyi, koltuğa bir tane sermeliyim sanırım, cam karartma tavsiyesi içinde teşekkürler, bunu da düşünmemiştim. 2 saatte bir mola sanırım ailecek hepimize iyi gelecek zira Efe ile birlikte kocamın da ilk uzun yol deneyimi olacak :))) defnecikleannesi

Neden gunduz yola cikip cocugu bosuna perisan edesiniz. O kadar yol oyalamak, yemek yedirmek cok zor. O yorulur, siz de iki kati yorulursunuz. Simdiye kadar 3-4 defa arabayla uzun yol seyahati yaptik. İlki gunduzdu ve cok eziyetli oldu. Sonrakileri hep o uyuduktan sonra yola cikarak hallettik. Soyleki: aksam yemegini 7:30 gibi yedirdikten sonra 9 gibi uyutup yola ciktik. Yol boyunca uyanmadan rahat rahat gittik. Arada gozunu acsa da hemen emzirdim tekrar uyudu. Emziriyorsaniz isiniz daha kolay. Ama tabi esinizin gunduz yola cikmadan dinlenmesi uykusuz yola cikmamasi gerek. Cok zorlarsa bi benzin istasyonundabiraz kestirebilir. Veya siz kullaniyorsaniz donusumlu kullanabilirsiniz.


CigdeM_eC

çok bilmişin tecrübelernden her zaman faydalanmş biri olrak burda birkez daha  tşk etmek isterm..bende  gündüz yolcuğunun zor olduğunu uyuduğu saatte yola çıkmk taraftrym ama bazen mecbur kalablysnz ..bizde antalya giderken 10 saatlık bi yolculukta en önmli kurtarcm ana kucağı olmştu cünkü oto koltgnda kesnlkle uyuyamyrdu bizde uyrkn ana kucağı uyndgnda oto kolğu şeklnde ve aynen çok blmşn verdği taktklerle yolclğu tamalmdk (resmn uyuycağı saati iple çeker olysn gündz yolclğnda  o yüzden gece tabi kide daha rahat)koskaoca arabaa (doblo) sadce ona odaklıydı önde anane baba.arkada oto koltuğu ana kucağı kızm ve bi köşeye sıkşms anne;)..bu arada uyandıkça emzrm ve gerektğnde termostaki kaynatılmş suyumuzla arada mamamzı yedk mola verdğimz noktalarda biz ne yedysek onada tattrdk ..ama tatil cocuklara çok i geldğini tespit ettm umarım bayram tatilmzde öyle olu..hepnze i tatiller şimdiden iyi bayarmlar..


julyet

değerli önerileriniz için hepinize teşekkür ederim, gerçekten çok faydalı oldu benim için. herkese iyi tatiller diliyorum sevgiler...mert_mert

bence çoçukla yolculuk zor..çünkü hareketli dönemdeler ve uzun yolculuk onlara göre değil ama yolculuğu yemek yedir oyala ile geçireceğine bence akşam yola çıkın..evde akşam yemeğini yedirir yola çıkarsanız hem yolu uyuyarak geçirir..uyandığında emziriyorsanız veya formül süt ne veriyorsanız verebilir tekrar uykuya geçebilir..oğlum arabada hemen uyur ..yanınıza ilk defa tadacağı yemek almayın sıkıntı olabilir.alışkın olduğu tadlar olmalı..ben yola çıkarken yayla çorbası verirdim ..hem daha uzun tok tutuyor hemde lokma çiğne beklet uzun sürüyordu ama çorba daha iyi.ayrıca yoğurt çorbası yanına alman ii olur diğerlerine nazaran daha az bozulma olabilir.soğutucu yoksa alternatif buz kalıplarıda olabilir..5 6 saat soğuk tutabiliyor havluya sararsanız yada köpüğün içine koyarsanız...iyi yolculuklar..


Uk_Den

Bebekle araba yolculukları hakkında bir yazı, okumanızı oneririm.Cevaplamak için Üye ol