Yalnız oyun oynamama sorunu

ankarali34 soruyor: 7

Oğlum 5 yaşında, 1 yaşından beri kreşe gidiyor. Orada sürekli yanında birilerinin olması ve öğretmeninin yönlendiriyor olması da etkili olmuş olacak ki, asla tek başına oyun oynamıyor. Kardeşi doğmadan önce de oynamıyordu ama kardeşten sonra iş iyice çığırından çıktı. Birisiyle oynarsa zararı olmuyor, oynayacak birini bulamazsa aniden bağırarak evde koşarak bebeği korkutup ilgiyi üzerine çekmeye çalışıyor. Yanında anne, baba, dede, anneanne olmadan asla dışarı çıkmıyor. Yeni biriyle bir araya geldiğinde oynamıyor hemen. Sürekli bizlerle oynamak istiyor.


Zaten aşırı ilgiyi seven bir çocuk ve ben de mümkün olduğu kadar ilgilenmeye çalışıyordum. Şimdi hem bebek, hem evdeki işler, hem işe gidip gelme vs derken yük arttı.

Mesela 1 saate yakın puzzle yapıyoruz ya da arabalarıyla oynuyoruz ama oyunu bırakınca aynen kaldığı yerden devam ediyor. Onu sakinleştirmek için nasıl oyunlar oynamalıyım? Bu durumu yaşayanlar mutlaka vardır, nasıl çözüm buldular, yardım istiyorum.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Damla

Kreşte serbest zaman gibi bir aralık yok mu programlarında? Kreşten olacağını çok düşünmüyorum, çocuğun yapısı ile daha çok ilgili ve artmasının da kardeşle ilgili olması çok mümkün. İşe de başladıysanız bir de daha ne olsun. Bence kardeş kıskançlığı ile ilgili araştırma yapıp bu konuyla ilgilenseniz daha iyi olur. 


Birlikte oynadığınız oyunlarda  çok rol yapma tarzı oyunlar öneririm. Puzzle türü oyunlarda çok fazla iletişim olmuyor. Evdeki peluş hayvan bebekler, mutfak veya tamirat oyunları gibi ilgisini çeken oyuncaklar kullanılabilir. Birlikte bir oyun kurun, ve oyunu çocuğunuzun yönlendirmesine izin verin. 


sLnKA

Benim kizimda kendi oynamiyor ya da oynamak istemiyor. Ben de krese bagliyorum cunku 1-1bucuk yas civari hep kendi oynardi. Hatta ben icten ice uzuluyordum icine kapa acak diye ama cok guzel oyniyordu. Krese basladiktan sonra hep yaninda birini istiyor ve son 1senedir hep annecilik ogretmencilik gibi role play oyunlar oynamak istiyor. Ve evet kardesi digduktan sonra daha da agresiflesti oyunlar konusunda. Surekli istedigimi yapmiyorsunuz diyor:)

@damla kizimin gittigi okulda serbest oyun zamani yok. Cok ilginc di mi? Gidip okulla konustum hatta ben bu konuyu cunku bir donem cidden bas edemedim. Cocuklari serbest birakinca cok oyuncak kavgasi oluyormus, o yuzden yapmiyorlarmis. Cok sacma ama biyoe bir yanit almistim. 5ten sonra nobet sinifi oluyor klan cocuklar ve ancak o zaman serbest oynuyorlar.


Damla

@snlka olmaması çok ilginç. Serbest dediğiniz saldım çayıra mevlam kayıra değil, öğretmenler başlarında, hatta oyunlara da katılıyorlar ama çocuklar kendi kuruyor oyunları. Çocuklar hakkında gözlem imkanı da oluyor, nasıl anlaşıyor, geçinebiliyor mu, lider mi, çekingen mi vs. asıl yakın arkadaşlıklar da o saatte kuruluyor. Bizde bir de oyuncak günü var, zorunlu değilse de isteniyor götürmesi, paylaşmayı öğrensin diye. Öğretmeni demişti ki, bakmayın oyuncak günü diye seviniyorlar ama bütün gün kavga ediyorlar, ama öğreniyorlar paylaşmayı bu yüzden istiyoruz demişti. Akşam anlatıyor kızım hep oynadıkları oyunları. 


@gulten06, kreşten de yardım isteyin, onları da dahil edin çözüme diyecektim, unutmuşum.


guta

Bu sorunu ben de bolca yaşadım büyük oğlumda. Ben bunun nedenini küçük yaşta kreşe başlamasına bağlıyorum. 2 yaşından beri her gün okula gidiyor. Sürekli birinin faaliyet yaptırması, şimd oyun zamanı, şimdi herkes bahçede oynuyor gibi sürekli bir yönetme çocukları bu hale getiriyor bence. Bu yüzden de küçük oğlumu daha geç kreşe başlatmayı düşünüyorum. Evde bolca sıkılsın, bu sayede yaratıcılığı gelişir, oyun kurma isteği artar diye düşünüyorum, inşallah öyle olur :)


ankarali34

Herkese teşekkür ederim cevapları için.


@guta ben de aynen öyle düşünüyorum kreşte sürekli ne yapacaklarını söyleyen biri olduğundan evde de biri yanlarında olsun istiyorlar. Oğlum oyunlarda hep kendisi kurup kendisi yönetiyor ama yalnız kalmak istemiyor. İlla yanında birisi olacak. Daha çok ilgilenmeye çalışıyorum bu süreçte (kardeş sonrası) daha kötü olmasın diye ama ben de yoruluyorum. umarım atlatırız bir an önce.

@damla oğlum da kimi görse o gün o oluyor zaten. mesela tamirci geliyor "hadi ben tamirciyim" diyor. dışarda polis görüyor "ben polisim" diyor, sürekli birilerini taklit ediyor beni de oyuna dahil ediyor. ama dediğiniz gibi çocuğun yapısıyla da ilgili sanırım.

Offff çocuk büyütmenin kitabı olsa okusak ne iyi olurmuş, onca sene okul okuduk ama konu çocuklar olunca iş değişiyor :)))))))


ankarali34

Oyuncu Anne diye biri varmış kitapları var oyun üzerine, okuyan var mı acaba? 


sLnKA

@gulten06 oyuncu anne facebook ve instagramda da var. Bulup takip edebilirsiniz. Kendi cocuklari ile (3cocugi var) oynadigi kurduklari oyunlari hayattan oyunlardan bahsediyor. Cok keyifli. Kitaplarindan da okudum. Hatta cocuk kitabi bile var, cok hayal kuran cocuk:))Cevaplamak için Üye ol