Geç konuşan çocuklar

hiv_ham_14 soruyor: 5

Oğlum hala konuşmaya başlamadı çok canım sıkılıyor 3 yasind bizim gibi olan var mı acaba????

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


suedamenar

benim de oğlum geç konuştu. oğlum için konuşma terapisi almak istedim. 4 yaşına kadar bekle dediler. gerçekten de 4 yaşında konuştu. isterseniz 4 yaşını bekleyin.

 


hiv_ham_14

@suedemenar çok teşekkür ederim cevap yazmışsınız.ama çok panikliyorum şaşırdım kaldım.Her şeyi anlıyor her dedigimi yapıyor ama konuşmaya gelince belli kelimeler başka yok.Etrafinda çocuksa yok malesef apartman çocuğu...Siz neler yaptınız bana tavsiyede bulunabilir misiniz?


Asozen

Merhaba, benim kucuk kizim 29 aylik. Son 20 gundur falan, kelimeler cok net olmamakla birlikte 3-4 kelimelik cumleler kurmaya basladi. Ablasi cok erken konusmustu, 13 aylikken cumle kuruyordu, kucuk kizimda gecikme mi var diye dusunmustum ki konusmaya basladi. Her cocugun gelisiminin farkli oldugunu kabullenmek gerek once. Sonra da, cocugu biraz desteklemek gerek. Tekerlemeler, her kelimeyi 3er 4er defa soyleyerek konusmalar ( Bak bu kirmizi araba, kirmizi araba vs seklinde), sarki soylemek onun da eslik etmesini, dans etmesini saglamak, mesela ben uyuturken parmaklari sayiyordum, baş parmak, işaret parmagı vs diye, simdi o da saymaya basladi, kelimeleri tam olarak cikaramasa da (baş tamat diyor mesela) duzeltmeye calismiyorum. Ama onun gibi de soylemiyorum, dogrusunu soyluyorum. Algilamasinda, işitmesinde sorun yoksa, gelişimsel bir problemi yoksa konuşur, endişelenmeyin


SelmaOnurEmre

Başka bir sıkıntı gözlemlemiyorsanız eninde sonunda konuşur. Bol bol dil girdisi vermeye çalışın. Sürekli ne konuşacağım demeyin. Aslında konuşacak çok şey oluyor. Yolda giderken anlar anlamaz demeyin herşeyi anlatın. Aa şu çocuğun elbisesi ne güzel, otobüs de maviymiş vs. Kitap okumaya çalışın. Kitaptaki cümleleri okumayın, coşkulu bir şekilde okuyun ve  anlayacağını düşündüğünüz ifadeler kullanın ki kitap sevsin. Evde iş yaparken bile tavayı aldım yağı koydum şimdi ne koysam acaba gibi kendi kendinize duyabileceği şekilde konuşun. Bir de isteklerini anlamazdan gelin. Konuşmaya teşvik edin. Yarım kullandığı kelimeleri düzelterek tekrar edin. Kitolata dedi diyelim, al sana çikolata diye verin.


hiv_ham_14

Ya maşallah zehir gibi ev işlerinde yardım eder babasıyla natanz bile kılar ama konuşmaya gelince hadi oğlum soyle diyorum dalga geçer gibi gülüyor bana her istediğini yaomakla hata errim sanirim.Cevaplamak için Üye ol