erkek çocuklarınız ne zaman konuşmaya başladı ?

mercimeklerim soruyor: 10

2 yaşındaki oğlunuz akranlarıyla yada oyuncaklarla oynuyormu ve ne zaman konuşmaya cümle kurmaya başlıyorlar ?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


armidora

Slm mercimeklerim.Sanırım sende bendensin:)) Benim oğlumda hala konuşamıyor.Anne baba ve eğer işine gelirse duduğu başka kelimeleri tekrar ediyor.O da işine gelirse.Sanırım 2.bebişleri kıskanıyorlar.Birde üstüne her işaretlerle anlatmaya çalıştıklarınıda anlayınca pek zahmet etmiyorlar gibi geldi bana.Bir ara bunalıma girdim ve uzmana göstermek fikrini almak istedim ama çevremdeki insanlar erkek çocuğu geç konuşur,daha çok küçük ne bekliyorsun,çocuk anne dedikten sonra konuşur,Arkadaşı çevresi yok ondan konuşmaz gibi sözler işitince erteledim ama bende çok sorun yapıyorum.Komşumun benimkinden 1,5 yaş büyük erkek çocuk var o bülbül gibi şakıdı maşallah.Çevremde duyduğum başka yaşıtı erkek çocukları araştırdım onlarda konuşmuyor.ama anne yüreği işte kafamda kocaman bir ur gibi canımı acıtıyor:(((
 
UMARIM BİZE YARDIMCI OLACAK BİRİLERİ ÇIKAR:((((


adelaida

oyun  grubuna falan gidiyorlar mı? bizde faydası oldu. benim oğlum hergün 2 saat gidiyor ve dil gelişiminde okulun çok faydası oldu.
lütfen bu konuyu çok fazla abartmayın, sizlerin endişelenmeniz için henüz çok erken. onlara biraz zaman tanıyın ve bu konuyu kafanıza taktığınızı çokta belli etmeyin, emin olun hissediyorlar ve bu konuşmalarını geciktirebilir.


mercimeklerim

endişe etmek değilde bunun normal olup olmadığını bilmek istiyor insan,çünkü işaret diline çok alıştı.aile hekimi işaret dilini kulandığında onu anlamıyormuş gibi yapın yoksa böyle alışır konuşmaz dedi.ama anlamamazlıktan gelince kıyamet kopuyor :) söylediği kelimeler var.ayran,kedi,anne,baba,bitti vs bunları söylüyor ama cümle yok malesef :) oyun grubu dediğiniz tam olarak nedir ? oğlum çok yalnız,tek dostu televizyon,çevrede akranı yok.bir bebeğim daha olduğu içinde çok çıkamıyorum sağa sola.yani evde tv karşısında biraz yalnız ve sosyallikten uzak büyüyor üzülüyorum.


adelaida

çok yakında 2 kelimelik cümleler başlar. ayran bitti gibi..bir anda çıkıveriyor. ardından bir bakmışsın 3 kelimelikler gelmiş anne ayran bitti gibi. dil gelişimi de oturmak yürümek gibi kendiliğinden olan şeyler. ama tabiki sürekli televizyon izlemesi ve asosyal olması geciktiriyor konuşmayı.
oyun grubu bir çok anaokulu veya kreşte var,2 yaş çocukları için 1 veya 2 saatlik programlar. yaşıtlarıyla oyun oynuyorlar çeşitli aktiviteler yapıyorlar (boyama, elişi..vs) dil gelişimi dahil birçok beceri için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. benim oğlum oyun grubuna başladığından beri daha çok kelime söylemeye başladı, renkleri ve sayıları öğrendi. ayrıca 1 bebeğiniz daha varmış, sizin içinde bir nefes alma olacaktır.
nerede yaşıyorsunuz?


mercimeklerim

istanbul kağıthaneAOA

Tv karşısında çok vakit geçiren çocuklarda geç konuşma, iletişim kurmakta zorlanma vs. görünür. Oğlunuzu biran önce TV'den koparmanızı öneririm. Ona bol bol kitap okuyun,  onunla sohbet edin, bol resimli kitaplar alıp size anlatmasını isteyin. 


mercimeklerim

ilgisini çekeceğini sanmıyorum,ama denerim.kitap gördümü tek isteği yırtmak :)mercimeklerim

ilgisini çekeceğini sanmıyorum,ama denerim.kitap gördümü tek isteği yırtmak :)
mercimeklerim

ilgisini çekeceğini sanmıyorum,ama denerim.kitap gördümü tek isteği yırtmak :)armidora

Al bendende o kadar işte:(((Kitap okumak için önüme oturtuyorum birden kitaba saldırıyor.Ben okumak için çabalıyorum o yırtmak için.Bir ara resim boyamaya özendi ama ondanda sıkıldık şimdi.Boya kalemlerinin renklerini soruyor şimdilerde.Ve başka eşyaları soruyor.Bu ne diyemiyor tabi.Anne uuu diyoruz sadece.Telaşlanma diyosunuzda gelin birde bize sorun valla.Bu hafta sonu Pınar altuğun kızını bülbül gibi şakırken görünce(Maşaallah) iyice bunalıma girdim ben.Kendime o kadar kızıyorum ki.Onları tek başına yalnız büyütmek üzüyor beni.Bizim yaşımızdaki çocukların rahat rahat konuşabilmeleri beni gerçekten şaşırtıyor.Nasıl bu kadar güzel konuşabiliyolar,aileler bunun için neler yapıyolar gerçekten merak ediyorum.Bende çocuğum güzel ve rahat konuşsun en güzel eğitimi alsınlar istiyorum ama kendi beceriksizliğimle çocuklarımı harcamak istemiyorum:(((Çok korkuyorum:(((((Cevaplamak için Üye ol