45 günlük bebeği nasıl giydirmeli?

rossathelstan soruyor: 10

Merhaba
Yanıtı her yerde olan bir soru gibi görünebilir ama bu yüzden annemle günlerdir tartışıyoruz. Annem çocuğu üşütüp hasta edeceğimi söylüyor bense annemin çocuğu sarıp terletip hasta edeceğini düşünüyorum.
Ankara'da yaşıyoruz, oda sıcaklığı şu günlerde gündüzleri 25, geceleri en az 22 derece. İnce askılı alttan çıtçıtlı atlet üzerine uzun kollu alttan çıtçıtlı badi, bacaklarına patikli ince bir pijama, ayaklarına çorap giydiriyoruz. Aslında ben kısa kollu badi giydirmek istiyorum atlet üzerine ama annem baskın geliyor. Pamuklu bebek battaniyelerinden kullanıyoruz, gündüz ona sarıp uyutup pusetine koyuyoruz, kolları dışarıda kalacak, ayakları güzelce sarılı olacak şekilde. Geceleri yatağına pamuklu battaniyesi ile koyup üzerine yorganını örtüyoruz. Gündüzleri annem pusetinde uyurken pamuklu battaniyesine sarılı olduğu halde bir de üzerine kalın örgü battaniye örtmeye çalışıyor. O örtüyör ben açıyorum, ve böyle böyle tartışıyoruz.
Ellerini burnunu kontrol ediyorum, soğuk değilse üşümüyordur diyorum ve mümkün mertebe ince giydirmek istiyorum çocuğu. Ama annem her dakika zatüre olacağını söylüyor ve ben de korkuyorum bir yandan.
Başka annelerin, özellike Ankara'da yaşayanların yanıtlarını bekliyorum.
Not: Bebeğimiz 15 gün erken ve 2730 gr doğdu, sadece anne sütü alıyor ve kilo alımı gayet iyi. 

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


mustafamami

genellikle kendi giydiğimizin bir kat fazlasını giydirmemizi söylüyorlar. istanbuldayım. benim yanımda bir büyük olmadığı için kısa kollu body giydiriyorum ;) dün mesela kolsuz body vardı üstünde. serinlerse çorap giydiriyorum. ince penye örtüyorum onu bile ayaklarıyla açıyor şimdiden. banyo yaptırınca altına ayaklı alt giydirdim. yorgan filan yok. pişer çocuk sanki örgü battaniyeyle filan... en fazla iki penye örtseniz olmaz mı... bence de atlet üzerine kısa kollu giyse olur sonuçta 2 kat giyiyor. aynen ben de burnuna ve ellerine ayaklarına bakıyorum sıcaksa giydirmiyorum...  


rossathelstan

mustafamami odada dereceniz var mı, belki bizim ev serin oluyordur da sizinki sıcak oluyordur. Ben bebekle aynı odadayım şu an, üzerimde atlet kısa kol pijama ve kapri alt pijama var, çorap ya giyiyorum ya giymiyorum, gün içinde kestirirken de üzerime pike örtüyorum. Benzer mi acaba koşullarımız?


mustafamami

evet :) odada derece yok ama koşullar benzer. bizim sabahları salon çok güneş alıyor çok sıcak oluyor o yüzden de az giydiriyorum. terleyip soğuması da kötü çünkü :( ilk zamanlar giydim çorap ama şimdi giymiyorum. gece de pike örtüyorum :) atlet bazen giyiyorum bazen giymiyorum... emzirirken filan çok terliyorum sıkıntı basıyo atletten... oğlum doğduğunda annem ve kv vardı, 3 yıl önce bu zamanlar biz de penye battaniyeyle kundak yapıyorduk :) çorabı beresi... 


atakuzu

Bence biraz fazla sarıyor annemiz. Drumuz sizin giydiginizden bir fazla demişti. Bence yarım kollu body ya da tişört. Alttan çitcitli body.alta kapri ya da uzun bir kat alt yeterli.corap.uyurken ince bir pamuk battaniye.geceleri bebek yorgani. Ben oğlumu en fazla 17 derece olan bir lojman odasında hiç hasta olmadan buyuttum. Ama 40 derecelik kibrista 4 kez zatürre oldu. Ben bağlantı olmadığını anladım.


fatmaank

Kızım o kadarlıkken biz de annemle aynı sizin annenizle olduğunuz durumdaydık, ben de Ankara'dayım, kızım kış bebeğiydi ve evimiz kalorifer yanarken 23-24 derecenin altına düşmezdi. Ben içine penye atlet üzerine de bazen kısa bazen uzun kollu penye tulum ve çorap giydirdim en fazla, uyurken de gündüz penye gece de biraz daha kalın bir örtü sardım kolları saran bacakları serbest bırakan kundak şeklinde. Fakat annem gelen herkese ama herkese benden dert yandı, ben odadan çıkar çıkmaz hemen çocuğa yelek giydirildi misafirler tarafından veya uyuyorsa üstüne bir kat daha eklendi. Ben de hiç takmadan kızımın üstünü açtım, yeleğini çıkardım vs. Karşılıklı soğuk savaş yaşadık ama birbirimizi kırmadık çok şükür, sonunda annem pes etti bir de baktı ki kızım iyi, terlemiyor, uykuları düzenli, rahat, o da ayak uydurdu. Şimdi kızım geceleri yaz kış üstünü hiç örtmez, çorap giymez, hepimizden ince giyinir ve gayet keyfi yerinde.nesejoy

siz nasıl giyiniyorsanız aynen öyle. vücutlarının boyutu daha küçük diye bizden daha çok üsüyor değiller.


dilrubaa

Anneler sarip sarmalamaya meyilli oluyorlar, bir an once bence duruma el koymalisiniz. Nasil alistirirsaniz oyle devam edecektir, bu kadar sarip sarmalanmaya alisirsa ilerde en ufak biseyde soguk alacaktir. Kendiniz nasil giyiyorsaniz oyle giydirin bence, en fazla belki bir ince kat daha fazla. Kizim istanbulda dogdu, agustosta, evimiz cok sicak oluyordu ve hep kisa kollu citcitli body ile gecirdik ilk 15 gunu (ki yenidoganken daha kalin da giydirebilirsiniz, biz abartmayalim dedik). Ayaktan usurum ben o yuzden kizima da hep corap giydirdim. Uyurken de penye battaniye ortuyorduk. Sonra ankaraya annemlere gectik, o zaman sizin dediginiz gibi giydiriyorduk ama annemin evi her zaman cok serin olur, bi de zaten eylul gelmisti. 25 derece gunduz icin bence yuksek bir oda sicakligi, kisa kollu yetecektir belki icine atlet giydirebilirsiniz. Kalin orgu battaniyeler de asla bence:)


tiara

Bu hava sicakligi için cok kalin giydiriyorsunuz. Yorgan,kat kat giysi, çorap çok fazla. Kolsuz body, üstü ince tshirt ayaklı tulum ve ince penye battaniye yetecektirbbadee

oglumla ayni tarihlerde dogmus bebeginiz. 40 ini gectikten sonra direk soydum ben cocugu :) sadece kisa kollu body ve corap giydiriyordum. 10 15 gun sonrada sifir kol body. gunduz uyurken uzerine incecik bir basortu ortuyordm. geceleri penye battaniye.

isilik olursa cocuk durum daha kotu. ayrica el, kulak soguk olursa usuyordur mantigi yanlis.

misal bacaklariniza tutun her daim soguk olur. usuyor musunuz peki? ayy kaynanam yiyip bitirmisti beni bu yUZden. ama asla bildigimden sasmadim.

kizim agustos 23 dogumlu. dogar dogmaz sifir kollara basladi :)


mutluannelif

Kızım yaz çocuğuydu ve biz de Ankara'da yaşıyoruz. Annenizi kırmadan ikna edin. Neden annelerimiz bu kadar baskın olmaya çalışıp karışırlar onu da anlamam ya, siz doğru yoldasınız derim. Hala bazen kızımı ben soyarım annem yelek mi giydirsen der. Asla ama asla yataktan/uykudan kalkınca yeleksiz olmaz anneme göre, bu o kadar ciddi bir konu ki tartışamazsınız bile. Ben yelek mi giydiriyorum ? Hayır. Kışın bazen. Yelek,yorgan, çorap vb giysilerden hiç hoşlanmayan bir kızım var zaten.Cevaplamak için Üye ol