İsofixli mi kemerli mi?

kunki soruyor: 4

ilk tercih tabii ki isofixli olması ama fiyat uygunluğu açısından kemerliler cazip. ancak yeterince güvenli midirler?


Bu soruyu cevapla


4 Cevap


february

ben çok araştırdım..evet fiyatları çok uygun kemerli modellerin..ancak,güvenlik konusu benimde kafamda soru işareti oldu...sonra düşündüm..bir arabaya enaz 30bin tl ödüyoruz,iş oto koltuguna gelince 500tl vermek nedense çok geliyor...sonunda britax-römer isofixli modele karar verdim..heryerde 750tl idi...ama ebebek.com da kampanya oldu..499tl ye aldım..çok memnunum..iyki almışım...


february

Sadece isofix oto koltuğu kullananların çocuğu kazada kurtulur,toplu taşımadakiler ölür...mü dedim ben? tabiki kader kısmettir..sen en pahalı koltuğu alırsın..Allah korusun bir takla atarsın,koltuk ne yapsın ozaman?koltuk,ani frenlerde çok işe yarıyor..ya da arabana en pahalı koltuğu takarsın, başkasının arabasına binersin,kaza olabilir..alnına ne yazılmışsa o olur..

Arkadaş,isofixli mi kemerlimi tavsiye edersiniz diye sordu...bende fikrimi söyledim...


1sehzade1sultan

ben 10 bin kiralık arabaya biniyorum diye kemerli alayım o zaman! montajı sağlam olursa kemerli de olur şahsi fikrim ben kemerli kullanıyorum gayet de memnunum olacak olan varsa ikisinde de olur yada toplu taşımadaki çocuğa olmaz isofixli koltukta oturan çocuğa olur mühim olan koltuğun kullanışlı olması.


Damla

Çocuk oto koltuğunu aracın yedek parçası gibi düşünüyorum ben. Araçlarda ABS niye varsa, sürücü hava yastıkları, yan hava yastıkları niye varsa oto koltuğu da o yüzden var. Evimize kanepe alacak olsak oturur rahat mı diye bakarız, rengine falan bakarız ama tabi güvenlik amacıyla aldığımız bir ürün olunca hangisi daha güvenli onu araştırmaya çalışıyoruz.


Ben her koltuk seçme döneminde çok araştırma yaptım bu konu ile ilgili. Koltuk seçerken koltuğun ne kadar güvenli olduğu ile ilgili tek başına isofix ile emniyet kemerli olup olmadığına göre karar vermek biraz güç, zaten her koltuğun hem isofix'lisi hem emniyet kemerlisi bulunmuyor. 

  • Isofix'li koltuk emniyet kemerliye göre daha basit monte olur, eğer sık söküp çıkartıyorsanız isofix'li koltuk montaj hatalarının önüne geçtiği için daha güvenli olabilir denir.
  • Okuduğum kaynaklarda montaj hataları dışında isofix'li koltukların emniyet kemerine göre daha güvenli olduğuna dair bir bilgiye rastlamadım. Bazıları isofix'li koltuğun daha sıkı monte olduğundan daha iyi koruyabileceğini düşünüyor, ben koltuğun kemerle biraz salınım yapmasının darbenin bir kısmını emerek ekstra güvenlik sağlayabileceğini bile düşünüyorum. Neticede kazalarda çocukların ağır ya da ölümcül yaralanmaları koltuk doğru monte edildiği sürece koltuğun yerinden oynaması yüzünden olmuyor.
  • İlk koltuğumuz isofix'liydi, araştırmalarım sonucu çocuğun geriye dönük seyahat etmesinin açık ara daha güvenli olduğunu görmüştüm, çünkü ölümcül ve ağır yaralanmaların çoğu çocuğun boynunun öne hızlı fırlamasından omurilik zedelenmesi ile ve başına gelen cisimler yüzünden oluyor. Koltuk geriye dönük olunca yine ölümlü kazaların çoğunu teşkil eden önden ve yandan yapılan kazalarda çocuğun başı koltuk içinde kalıyor. O zaman bulabildiğimiz tek geriye dönük koltuk isofix'li olduğu için onu tercih etmiştik. Fiyatı da bütçemiz için pahalıydı ama kendimizi zorlayıp aldık. Eğer koltuk emniyet kemerli olsa yine onu alırdık. Bu koltuk küçülünce artık geriye dönük seyahate devam etme imkanı sağlayacak koltuk yoktu,bir süre daha hiç değilse koltuğun 5 noktalı emniyet kemeri ile seyahat imkanı tanıyan bir koltuğa geçtik. O yaş için çoğu koltukta çocuk aracın kendi emniyet kemeri ile bağlanıyordu koltuğa ve böyle olunca kemerin kendisinin kaza halinde çocuğun hayati organları üzerinden geçme ihtimali olduğu için basit kazalarda ağır yaralanmalara yol açabilceğini okumuştum. Halbuki 5 noktalı kemerde iskelet sisteminin en sağlam yerleri üzerinden geçiyor kemer ve kazada kemer çocuğun karnını kesmiyor. 
Özetle bence birebir aynı koltuğun kemerli ya da isofix'li modelleri arasında önemli bir fark yoktur güvenlik açısından. Koltuğun bağlantı yönü, çocuğun koltuğa kaç noktadan bağlandığı ve koltuğun sağladığı diğer güvenlikler ile birlikte değerlendirmek lazım.

Toplu taşıma kullananlar için yazıyorum, küçük araçlarla büyük araçların güvenlikleri farklı. Bu koltuklar zaten binek araçlar düşünülerek üretiliyor. Elbette imkan varsa taksi ya da otobüste de çocuk koltuğu kullanmak daha güvenli ama imkan yoksa toplu taşıma kullananların yine bulabildikleri zaman geriye dönük koltuklarda oturmayı tercih etmelerinin iyi olacağını düşünüyorum çocukları ve kendileri için. Çocuğunuzu bir nedenle kucakta seyahat ettirmek zorunda kalırsanız kemeri ikinizin üzerinden kemerle bağlamayın, çünkü böyle olunca kazada çocuk yetişkin ile kemer arasında sıkışıyor.Cevaplamak için Üye ol