lokal anestezi ile sezaryan???

ildeniz soruyor: 7

arkadaşlar tabi benim için bunları konuşmak erken ama normal doğum düşünüyorum bir aksilik olursa lokal anestezili sezaryan yapmak istiyorum aranızda böyle bir deneyim yaşayan var mı?kalıcı bir sorun var mı ya  da oldu mu ?bilgi verirseniz sevinirim.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


egedenizi

Merhaba, ben de 10 gün önce sezeryan ile bebeğimi dünyaya getirdim.İlk gün en zor gelen bacaklardaki hissizlikti.Onun dışında çok fazla ağrı hissetmedim, sürekli ağrı kesici veriyorlardı zaten.1 gün kalıp taburcu oldum.Özellikle birkaç gün zor oluyor haliyle ama ben hareketli olduğum için çabuk ayağa kalktım.'.günden sonra şiddetli baş ağrısı çekmeye başladım, yatınca geçiyordu sadece.Doktorum bol kahve içmemi söyledi, gerçekten içince birkaç gün içinde geçti.Şu anda dikiş yerlerim hafif sızlıyor ama bu dayanılmayacak bir acı değil.Açıkçası çok korkuyordum ben ama çok şükür korktuğum gibi olmadı.Kısacası her ne kadar hemen toparlanamasam da çok rahat oldu doğumum.


Burcu_Temucin

aishwarya bnde senn gibi düşünüyrdum kesnlikle norml doğum diye ama olmadı maalesef. lokal anestezi ile sezeryn oldum hç bir problem olmadı  ilk bikçgn dikşlern acıyo sonuçta ameliyt oluyosun sonra 40 ın cıkana kadar karın bölgende bi his kybı oluyo sonra zamnla bu hs kaybı azalıyor bnde 6 ayldan sonra bşlayacağım spora :) eğer sezeryn olursa da en iyisi lokal anestezi zatn sanırım saknleştiric veriyorlar bn anlamadm bile daha başlamadılar sanarken bebeğimin ağlama sesini duydm ve yanıma getrdiler hemen tarifsz bi duygu ksnlikle iyki gnel anestezi olmamışım(ama keşke norml doğum yapabilseydim çok istiyodum ama olmadı) allah yardımcın olsun raht, gzel,sağlıklı bir doğumdiliyorum sana:)


angelique

ben normal dogumu hic dusunmedim, kendi istegimle epidural sezaryen oldum. cok ilginc bir tecrubem oldu, ben ameliyat sirasinda aci hissettim, yani tabi epidural tutmamis gibi dayanilmaz bir aci degil ama acidi yani:) anestezist ekstradan agri kesici igne yapti. o yuzden cikista biraz sarhos gibiydim. fakat sonrasinda hic agrim olmadi. hatta ilk 24 saat epidurali birakiyorlar ki agriniz olursa bir dugmeye basip ekstradan agri kesici verebiliyorsunuz, benim ona bir kere bile basmama gerek kalmadi, hemsireler bile sasirdi. genelde gordugum ameliyat sirasinda agri olmuyor ama sonrasi sikinti oluyor, bende ise tam tersiydi. kisiden kisiye degisiyor bu is, hic belli olmuyor.


dilekmerto

merhabalar ..ben anestezi uzmanıyım..şöyle anlatayım..sezaryen ameliyatları genel ya da rejyonal olmak üzere iki şekilde yaptırılabilir..rejyonalde hasta meme başından alt kısmını hissetmez..tıpkı ayağımız keçe gibi uyuştuğunda olduğu gibi..ağrı eğer anatomik varyasyonunuz yoksa kesinlikle hissetmezsiniz..ama dokunmaları ,çekiştirmeleri hissedersiniz..rejyonal 3 şekilde yapılabilir..spinal,epidural,kombine spinal epidural..spinalde sizin beyin omurilik sıvınıza ilaç verilir....hızlı başlar..ancak doğum sonrası belirli bir süreden sonra ağrı kesici yaptırmazsanız ağrınız olabilir..baş ağrısı spinal anestezinin istenmeyen etkilerinden biridir..epiduralde ise beyin omurilik sıvısının üzerindeki aralığa ilaç verilir..kateter yerleştirilebilir..doğum sonrası burdan ağrı kesici gider..kombinede bu iki tekniğin birleştirilmesidir..iyi bir anestezi uzmanı yardımıyla sıkıntısız bir şekilde ameliyatınız olur merak etmeyin..ben ilk oğlumu normal doğum diye başlayıp açıklık ilerlemeyince epiduralle sezaryen olmak zorunda kaldım..tavsiyem tıbbi engeliniz yoksa normal doğurmanız..ancak sezaryen olacaksanız  epidurali öneririm..sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alın inşallah..sevgiler..


YesilAnne

Ben spinal sezaryen ile doğum yaptım. Çok rahat geçti. Araştırmanızı tavsiye ederim.


Burada da detaylı bahsetmiştim.

Sevgiler.


Gleam

 
2 Hafta önce bende spinal anestezi ile doğum yaptım.Normal doğumunda  da sezeryanın da kendince zorlukları var.
Ben spinal sezeryandan sonra 4-5 saat hiç ağrı hissetmedim.Ağrı kesiciler serum ile birlikte veriliyordu.Akşam serum ve ağrı kesiciler kesilince (sütün daha çok gelebilmesi için) oldukça ağrım oldu,üzerine de akşam ayağa kalkma ve yürüme başlayınca ilk 2 gün kabustu.Dayanılmayacak şekilde değil ama sonuçta ameliyat geçiriyorsunuz bunu göze almalısınız.
Doğum yapalı 2 hafta oldu dikiş yerlerimin acısını 3-4 gündür pek hissetmiyorum.
Sanıyorum zor kısmı artık atlattım.


baharciktr

spinal anestezi altında sezaryan oldum. hiç bir sıkıtı yaşamadım. hatta ikinci alşam ağrı kesixi iğne yapmaya gelen hemşireyi gerek yok yapma diye geri gönderdim. Baş ağrısı olabilir dediler, o da olmadı. Bence bazı şeyler bünye ile de alakalı. 
Cevaplamak için Üye ol