bronşiolit

sehergil soruyor: 4

Tatilde gripli çocuklarla temastan sanırım burun akıntısı başladı ertesi gün sabah sesi kısılmış şekilde uyandı hemen doktora götürdük Osmaniyede. Peditus ve Duocid şurup verdi. Duocidi kendi doktorumuza sordum bronşit demediyse vermeyin dedi.
2 gün sadece peditus verdik, gifrer damla ile burnunu açık tuttuk ve soğuk buhar verdik. Buhar çok iyi geldi burnunu boğazını bayağı rahatlattı.
Ptesi İstanbula döndük. Evde buhar makinesi yoktu. Salı gecesi çok fena oldu. Acili aradım çok yoğun hasta vardı. Çocuğu acile sokmayalım diye götürmedim.
Çarşamba günü kendi doktorumuza götürdük.Bronşiolit olduğunu söyledi
Hemen gözlem altına alındı. 3 doz ventulin ve soğuk buhar verildi. Doktorumuz biraz düzeldiğini gece Bricanyl ve zinnat şuruplarını vermemizi söyledi. Gece güzel geçti.
Sabah kontrole gittik. Kötü olsaydı yatış yapacaktı. Yatırmaya gerek olmadığını tedaviye cevap verdiğini söyledi.
Şimdi şuruplarını vermeye devam ediyoruz. Komşudan ödünç tefalin oda nemlendiricisini aldım. Odasında çalıştırıyoruz iyi geliyor.Hırıltıları devam ediyor.  Hiç evden çıkarmamak mı lazım? Gripli insanlarla aynı ortamda bulunmak bronşioliti tetikler mi? Kaç günde iyileşir?
Ben de gribim. Bebeğimi emziriyorum. Forza tablet kullandım(başka ilaç yoktu ve çok iyi geliyordu) Sütüm azaldı. Sebebi forza mıdır? Bebeğim eskisi gibi emmiyor ondan mıdır? Ne yapabilirim?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ozdenin_oykusu

geçmiş olsun öncelikle.bir an önce iyileşmeisni dileirm kuzunuzun.hiç evden çıkarmamak doğru değil hasta insanlarla temasta bulunmasın.15 dakika bile olsa temiz hava almak iyi gelecektir.burnunu sık sık temizleyip açık tutmaya çalışın.eğer sık tıkanıklık yaşıyorsanız otribebnin burun aspiratörü ile açabilirisniz.odasını (yattığı odayı) her uyanışından sonra havalandırın mutlaka.nevresim yastık kılıfı havalnmış ve tmzi bir şkilde değişmiş olsun.bol sıvı alsın.şanslı bebek sizi d eemiyormuş.su içiriyorsanız eğer tüketimini artırın.eğer ek gıda alıyorsa meyveleirn üzeirnd ebiraz fazla durun bu aralar.uyutukn göğsüne mendil koymanız da iyi olur.çok üşümesin ama çok da terlemesin.bunları tabiki yapıyor ve daha da fazlasına mutlaka dikkat ediyorsunuzdur ama bu dönemler biraz daha vurgulamak gerekiyor işte.biz de 2 hafta kadar önce atlattık bronşioliti.tekrar çok geçmiş olsun.sağlılklı günler


sehergil

Teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz. Otribebe sprey mi yoksa aspiratör mü?


ozdenin_oykusu

otri bebenin serum fizyolojik anlası da var aspiratörü deçgerçekten çok işe yarıyoe


ozdenin_oykusu

otribebenin serum fizyolojik damlası da var.aspiratörü de.eczanelerde rahatça bulabilirsiniz.işe yarıyor :)Cevaplamak için Üye ol