mama ile anne sütü karıştırılır mı?!

buhar soruyor: 6

merhabalar..

sorum şu ki; mama ve anne sütü ile besleniyor bebeğim... sağıyorum ve üzerine tam ölçülerde yapılmış mama ilave ediyorum.. yani yine su ile yapıyorum mamayı.. ama birlikte veriyorum zaman zaman.. doğru olup olmadığından şüpheliyim açıkçası.. doktorumuza sormayı planlıyorum en kısa sürede.. ama bu konuda fikri olanlar varsa bilmek isterim lütfen..

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


dennis

sağlık açısından bir sorun olacağını sanmıyorum ama şu olabilir: hazırladığınız karışımın tamamını bitiremediğinde anne sütü de artmış yani boşa gitmiş olur mamayla birlikte. o yüzden bence önce anne sütünü verin, onun tamamını içtiğinden emin olun, sonra mama verin. artsa da mama artmış olsun, bebeğiniz anne sütünden daha fazla faydalanmış olsun.
Sağlıklı günler dileğiyle...


zeyfe

ikizlerim emmedi, sütüm hiçbir zaman çok olmadı ama ilk aylar dennis'in söylediği gibi yapıyordum önce anne sütü arkasından mama. Çünkü karıştırırsam bitirmedikleri zaman anne sütünü yeterince alamamış oluyorlardı. Mama ziyan olursa olsun önemli değil.
Son zamanlarda sağdığım süt iyice azalınca karıştırmakta sakınca görmedim. Bebek başına en fazla 20-30cc anne sütü sağabiliyordum son dönem. Diyelimki 120cc nin tamamını bitereceklerinden eminim 20cc anne sütü ile 90cc suyla hazırlanmış mamayı karıştırıp veriyordum. Sütünüz bolsa önce sütü verin arkasından mama. Mamayı anne sütü ile hazırlamayın, o ağır gelir.
Bebeğinizi güle güle büyütün.


salome

ben doğumdan itibaren anne sütü nün yanı sıra mama desteği yaptım..benim yaptığım şey beli öğünlerde anne sütü( gün içinde mesela) belli öğünlerde mama( akşam ve gece mesela) şeklindeydi. birbirine pek karıştırmadım. 2,5 ay kızım 6,5 ay oğlum emdi..kızım da anne sütünden yararlansın diye ona sağıp verdim.tabi emmedikleri zaman süt ne kadar çok sağılsa da gelmiyor...alabildikleri kadar anne sütü alsınlar ve doymadıklarını zaten onlar belli ediyorlar çok güzel bir şekilde korkunuz olmasın..o zaman mama takviyesi yaparsınız..


Kuzeytu

Ben oglum 6 aylık olduktan sonra formul sutun de tadını alsın diye karıstırdım ilk verdigimde. Sütüm çok bol degildi ve anne sutu kesildiginde bebekler genelde formul sutu almıyorlar. Sütüm uzun sure yetmeyecegi için ilk zamanlar reddetmesin diye anne sutune formul sut karıstırdım gittikçe artan dozlarda daha sonra hem emdi hem formul sut aldı. Sütüm 8 aylıkken kesilince de formul sute devam etti. Ama sutun ziyan olmaması acısından arkadaslara katılıyorum. Ama saglık acısında hiçbir zararıu yok bence de.


esinesin

çok doğalcı taze çocuk doktoru kuzenimin ifadesine göre anne sütü ve mama aynı anda bebeğin sindirim sisteminde bulunmasa iyi olurmuş mama ve benzeri formül gıdalar anne sütü içindeki çok yararlı enzimlerin alımını azaltabilirmiş,bu mantığa göre ayrı ayrı ve belli bir süre geçince verilmeleri daha uygunmuş


guven

Bizim doktorumuz anne sütunu biriktirip ayrı öğün olarak verilmesini söyledi. O yüzden mama ile sütü ayrı öğünler olarak veriyorum. Pompa ile sagip buzdolabına koyuyorum yeterli birikince isitip veriyorum. Sindirim açısından önemliymişCevaplamak için Üye ol