Sut bitti yapi paydos

nisancadisi soruyor: 10

Kizim iki aylik olmadi henuz.. Dogar dogmaz cok guzel emmeye basladi.. Dogusunu, gogsume vermelerini, ilk emmelerini dusundukce Allahim diyorum bu nasil bi keyif.. Tam gecen hafta esime emzirmenin ne kadar muthis bise oldugundan bahsediyorken, ne kadar guzel vakit gecirdigimizden bahsediyorken bir hafta icerisinde resmen tamamen kesildi sutum :( ama hayir diyorum neden diyorum.. Isyanlardayim.. Herseyi denedim ama sut yok! Kizim cok kucuk daha, annem kiz kardesim geri gelir sutun diyor ama bilemiyorum.. Var mi bana umut Verebilecek birileri daha.. Cok uzuluyorum, doyamadim daha kizima.. Emzirmeye..

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


Nurannesi

merhaba benim kızımda 6.ayını dolduracak başta sütüm yoktu benim, kızım emmiyordu bi de zor oldu ama öğrendi emmeyi 400 gr verdikten sonra, dereotu süt arttırmaya cok ıyı geliyor bide devamlı emzirmek süt gelmesede biraz sabır


nilgun27

malt içecekleri denemenizi tavsiye ederim. sütü cidden arttırıyor. bir bol su için.


eh_iste

Burada da her sitede olduğu gibi birçok paylaşım oluyor bu konuda. Herkes birşeyler tavsiye eder  ve edilecekleri de biliyorsunuzdur. Acaba nazara çok mu inanıyorsunuz? Hani derler ya kendi kendine nazar değdirme falan diye. Bunu konuşup dile getirdikten sonra kendi kendinize  nazar degecek diye bir düşünceye mi kapıldınız ki?
Neyse ben şunu söyleyim bebeğiniz çok güzel emiyormuş, bu güzel. Onun dışında herhangi bir hormonal bir sorunda yok sütünüz zaten varmış. Zaman zaman yorgunluk, olumsuz düşünceler ve iyi beslenememe ile süt üretiminiz azalabilir ama bu tamamen bitecek anlamına gelmez. Bu düşünceyi kafanızdan atıp dinlenmenize ve duzenli beslenmenize dikkat ederseniz eski günlerinizin hiçte uzak olmadıgını göreceksiniz. Bende yaşıyorum zaman zaman azalma ve çogalma.


neretva

Sütünüz olmadığını nasıl anladınız? Süt ancak çok büyük bir üzüntü yüzünden aniden kesilebilir. Sütün üretiliş mantığı gereği bebeğiniz emdikçe süt üretilir (bebek emer, beyin uyarılır, prolaktin salgılanır, süt hücreleri süt üretir). Eğer göğüslerinizi boş hissediyorsanız ve bundan sütüm bitti diyorsanız, boşuna endişe etmeyin ilk aylarda bebek ve meme birbirine alışma devresi yaşarlar, 1-2 ay içinde meme sadece bebeğin ihtiyacı olan sütü üretmeye başlayınca süt fazlası oluşmaz ve memeler boşmuş gibi gelir. Aslında bu olması gerekendir. Bebeğiniz memeye tepki mi veriyor? Sütünüz olmasa bebeğiniz çok ağlar, susturamazsınız. Ama sütün bitmesinden başka bir dolu ağlama nedeni vardır. 2. ayda özellikle akşamları çok ağlarlar. Memeyi bir tutup bir bırakma gibi hareketleri olabilir. Bunlar sütün azaldığını göstermez.

Sütün miktarını ölçmenin en emin yolu (tabii bebeği öğün öncesi ve sonrası tartmak dışında) sabah kalkar kalkmaz sütünüzü makineyle sağmanızdır. Çıkan sütün 1,5 katını bebeğiniz emiyordur (bebekler en iyi emicilerdir). Mesela iki memeden 90cc çıkardınız. Bilin ki bebeğiniz 135cc çıkarır. Bir bebeğin günlük süt ihtiyacı 800-1000cc kadardır. Yani 135cc ile günde 8-9 kere emziren anne bebeğini doyurmuştur.

Sütün bittiğine ilişkin ortaya çıkan semptomları sayabilirseniz belki daha çok yardımcı olabiliriz.


eh_iste

Bende soruya geri döndüm tam bende nasıl anladın diye soracaktım :)
Emzirmeye başladıktan bir süre sonra gögüslerim hep sertleşiyordu. Emme saati geçince çok ağrıyordu ama sonra yumuşadı yalnız bu süt olmadıgı anlamına gelmiyor. Birde tabi gelişim ataklarını da kacırmaz oglum.15 dakikada bir emmek ister, sizinkide butür bir dönem atlatıyor olabilir.nisancadisi

Hergun bir sise alkolsuz Bira iciyorum Nilgun ama son bir haftadir en fazla 60 ml sagabiliyorum o da bes saatte bir ancak..

Ilk ayda 300ml sagiyodum.. Bir haftada biranda 60mlye inince..korktum tamamen kesilmesinden. Neden diye dusunmeyi biraktim Sadece geri gelir mi? Basina boyle bise gelen ya da 2. Ayda sutu kesilen var mi?

Ben degil de annem cok inanir, soylemeyi birak aklindan bile gecirme der.. Kader deyip kabullenicem ama hala umut var icimde o da daha cok uzuyo beni..


nisancadisi

Sevgili Neretva, kizimi bir saat emziriyorum sonra ustune 100ml formula vermem gerekiyor son bir haftada gunde 3 kez formula aldi doymuyor ordan biliyorum :/


esrasena

bebeğiniz uyurken siz de uyuyun ya da dinlenin.çünkü ilk ay daha çok uyuyorlarken muhtemelen siz de dinlenebiliyordunuz ama gazdan kıvranmaya başladıkça siz de yorgun düştünüz belki ve bu da sütün randımanını etkilemiş olabilir.neretva

Anladığım kadarıyla iki tane veri var elimizde. Birincisi ilk ayda 300 ml sağarken şimdi 60 ml sağıyorsunuz (tek taraf mı çift mi?). İkincisi de devam sütü vermek zorunda kalmışsınız.

Öncelikle bebeğinizin kilosu nasıl? Eğer sütünüzün azaldığından endişe ediyorsanız en garantilisi bir hafta arayla bebeğinizi sağlık ocağında tarttırmak. Anne sütüyle beslenen bebek günde yaklaşık 20-30 gr alır. Devam sütüyle bu 40 gr olabilir. Bir tarttırın bakalım, hem aklınızda kalmasın hem de gerekiyorsa günde kaç öğün mama alacağını size söylesinler.

Sağma miktarı çeşitli nedenlerden azalabilir. Dediğim gibi ilk aylarda siz sağdıkça beyniniz bir değil iki bebek emziriyorum sanıp daha çok süt yapıyordu. Ama sağma işini azaltırsanız, mesela eskiden 2 saatte bir sağarken şimdi 5 saatte bir sağıyorsanız çıkan süt de azalır. Bir başka ihtimal de bebeğiniz büyüdüğü için sütü daha güzel çekebiliyor olabilir. Emzirdikten sonra sağıyorsanız, belki makineye süt kalmıyordur. Madem makineniz var, dediğim süt miktarı testini bir deneyin. Ben de bunu Emzirme sanatı kitabından biliyorum.

İkinciye gelirsek, ilk ne zaman mama verdiniz? Çünkü mama vermenin şöyle bir etkisi var: mama verdikçe, verdiğiniz miktarda sütünüz azalır. Dolayısıyla mama verdikçe bir sarmalın içine girersiniz. Yanlış anlaşılmasın, gereken durumlarda mama-meme karışık gitmeye veya mama vermeye karşı değilim. Sadece sorunu iyi teşhis edelim. Eğer örneğin 2. aydaki öğleden ağlamalarını açlık sanıp mama verdiyseniz, bir sonraki öğünde bebeğiniz sizi aynı istekle emmeyecek ve bu da zamanla sütünüzü azaltacaktır. Bir de şu var, yatar pozisyonda biberon verildiğinde aç veya tok bütün bebekler mamayı/sütü içerler. Başka seçenekleri yoktur. Memede dillerini kullanıp akışı kesebilirler. Ama biberonda akışı kesemezler dolayısıyla hepsi midelerine gider. Bu sebeple bebeğiniz biraz dik pozisyonda, biberon yere paralel gelecek şekilde mamayı verirseniz hem daha rahat içer hem de istemiyorsa belli edebilir.

Çok uzun yazdım, kusura bakmayın. Ama son olarak sütünüz bir nedenden azalmışsa özellikle bu kadar küçük bebekte mutlaka geri gelir. Yeter ki bebeğiniz memeyi alsın ve istekli emsin. Doğurmamış, evlat edinmiş kadınlar bile düzenli emzirerek süt getirmeyi başarıyorlar. Siz de yaparsınız, merak etmeyin. Daha sık emzirmeye gayret edin. Emzirirken gözünüzü kapatıp güzel şeyler, çağlayan şelaleler hayal edin. Ayakta, dans ederken, müzikle emzirin. Bir tarafı emzirirken diğer tarafı sağmayı deneyin (zor ama oluyor). İnanıyorsanız, kendinize nazar duaları okuyun bol bol (özelliklere memelere :). Ve hep şöyle düşünün, nasılsa mama var, strese gerek yok, bebeğim aç kalmayacak, bir damla da alsa kar kardır. Ne zaman rahatlarsınız, o zaman sütler taşar. 


ozURel

bence de annelere katılıyorum.. bebeğinizi bol bol emzirin... emdikçe gelecektir sütünüz... ki bir yerde bu konuda bir uzman söylemişti.. çocuk esirgeme kurumundan evlat edinen bir aile de bile anne bebeği emzirebilir, yani doğum yapmamasına rağmen süt gelir demişti...
bu yüzden ki moralinizi bozmayın, sık sık emzirin yine.. anladığıma göre emzirmeyi çok isteyen ve seven bir annesiniz üstelik.. bu maneviyata bedeniniz de tepkisiz kalmaz diye düşünüyorum.. (:Cevaplamak için Üye ol