kaynanam ve bebeğimmmm :(

zeyno18 soruyor: 10

arkadaşlar bugun doğum yapalı 10 gün oldu.bende hastane sonrası dikişlerim olduğu için mecbur kayınvalideme geldim.burada bi müddet bakımıma kendi annem gelip yardım etti.şimdi annem gitti ve biz kayınvalidemle kalmaya başladık.ben bebeğimi ne zaman emzirip altını temizlesem hoooop kayınvalidem kucağına alıyor taki uyuyana kadar.ben sadece süt anne gibi emzirmek ve altını almakla vakit geçirebiliyorum.bebeğim ilk torunları.görümcemde aynı şekilde.haliyle annesinin ilgisi eşime mutluluk veriyor.ama ben rahatsız olmaya başladım.eşime bebeğimi istediğimi söyleyince saçma fikirlere kapıldığımı ve duygusal davrandığımı söylüyor..siz bana akıl verin ben haksızmıyım ??? acaba kayınvalidemin bebeği çok alması benim bebeğimle aramdaki ilişkşyş olumsuz etkiler mi?

Bu soruyu cevapla


72 Cevap


zeyno18

bebeği benden kaçırmıyorlar fakat bebek tam ne zaman rahat ederse hoooppp kucakta ben sadece emziriyor ve altını alıyorum.uyanınca da onlar alıyor gaz çıkarmak içinde,uyutmak içinde...bende o esnada doğumhanede çektiğim acıyı düşünüp ve bebeğimin benden sanki koparıldığını hissedip ağlıyorum.belkide çok duygusalımdır.doğumum çok zor geçti ve ben gerçekten çok hassaslaştım ... :(


zeyno18

yorumlarınız benim için gerçekten yok gösterici oldu.hepinize çok teşekkür ederim :) şimdi daha iyiyim..


Ezgi_

Offff... Nasıl ihtiyacım vardı birinin Zeynep Duru'ya bir 5 dak. bakmasına... Benim kızım da zor bebeklerdendi, çok ağlardı, hep ağlardı. Annem 15 gün yanımda kalıp gitti. Zaten o 15 günde de sadece evin işleriyle ilgilendi, çocuğa ben baktım. Eşimle zombi gibi geziyorduk, tek istediğimiz biraz uyumaktı, sadece birkaç dak. uyumak... Ama kimse bunu anlamadı, bize yardımcı olmadı. Nasıl imrendim şimdi size. Ne güzel kayınvalideniz size yardımcı oluyor. Uyuyun bol bol uyuyun, sonra bu günleri çok ararsınız benden söylemesi:) Bebeğiniz zaten bir ömür boyu sizinle olacak. 10 günlük bebek de olsa, 18 yaşında da olsa, annesini bilir, tanır, sever, herkesten ayırt eder merak etmeyin:))))


Aysegul_

peki bebeği almak istediklerinde kibarca söyleseniz biraz seveyim diye vermeseniz bebeği??


iptal_uye

Zeyno18 hayırlı olsun, sağlıkla mutlulukla büyütün bebeğinizi.

herkesde benzer sıkıntılar yaşanıyor. hele ki bunu yapan kv ise biraz daha batıyor insana :) ama gazını çıkarmak için, uyutmak için kucağından almaya kalktıklarında ben uyutmak istiyorum bebeğimi diyebilirsin bence de. yanımda kalsın, görmek istiyorum sürekli diyebilirsin.

ben de 1 hafta kv ve annemle beraberdim. 1 hafta müsaade ettim onlara ama o zamandan sonra herşeyini kendim yaptım. annem evine gitti, kv alt katımdaydı, yanımda sayılırdı yani sürekli. bişey yapmak istediğinde ben yapabilirim derdim. o zamanlar kızmıştır bana ama pek hissettirmedi. ben de aldırış etmedim açıkçası. sabah işlerini halleder gelirdi bana yardımcı olmak maksadıyla ama sonraları sizi rahatsız etmeyeyim, uyursunuz deyip gelmeleri azalttı. 3 aylık olduktan sonra da günün belirli kısmında kızımı onlara indiriyordum, ben eve dönüyordum tekrar. 2 saat istedikleri gibi seviyorlardı.

yaşadıkların çok normal, ortamı germeden sakin sakin isteklerini belirt bence de.Damla

Ben de doğum yaptığımda eşim hariç kimse çok uzun kucağına almasın istiyordum. İki nedeni vardı bunun, birincisi onlar gittiğinde kucağa alışmış bir bebekle kalmak istemiyordum, benimle aynı şehirde yaşayan kimsem yoktu, ikincisi kimse ona çok fazla sokulsun istemiyordum. Hala bile video'larda, fotoğraflarda küçük bir bebeğe annesi babası dışında çok sokulunduğunu görünce hafiften rahatsız olurum. Sanırım bu annenin koruma içgüdüsü ile de biraz ilgili, belki bu içgüdü sayesinde bebeği koruyoruz. Bizimkiler de çok kucağa alma meraklısı değildi, ya da benden ve eşimden çekindiler bilmiyorum, sonuçta çok sorun olmadı. Ama sonra ablamın bebeği olduğunda onu öpmek isteyip isteyip de öpemeyince kendimi biraz kötü hissettim, kimseye doğru düzgün elletmedik diye, hepsi özlemle oğluma kavuşmayı bekliyordu, benim oğlum da ilk torundu. Bu bebek büyüdükçe senin iletişimin arttıkça, doğum sonrası sıkıntıları azaldıkça azalıyor, gitgide akrabaları ile çok iyi anlaşsın, onlarla iyi ilişkileri olsun, birbirlerini çok sevsinler istiyorsun.

Sonuç olarak neler hissettiğini çok iyi anlıyorum. Bebeğinle senin ilişkine hiçbir şey olmaz bence. Ama bebeğini daha çok sevmek için ilişkine zarar geleceği gibi bir mazerete ihtiyacın zaten yok. Eşinle çok duygusal konuşmana da gerek yok, annesinin onu özlediğini anladığını, ama şu günlerde bebeğe daha yakın olmaya ihtiyacın olduğunu söyleyebilirsin. Eğer kucağına alma sıklığından rahatsızsan, o senden bebeği almak istediğinde, anne ben biraz sevmek istiyorum diyebilirsin, onun da seni anlayacağını düşünüyorum.


iposunannesi

ah zeyno inan bana hepimiz aynı şeyleri yaşadık, ben de kucağımdan kimselere vermiyordum kızımı ve çok ama çok ağlayan sadece memede susan bir bebekti, bu sebeple kızımla yapışık yaşadık biz, yardım önerilerine hep kulak tıkadım.. ah şimdi bakıyorum da ne çok yorulmuşum hatta hala çok yorgunum bence o günlerden süregeliyor bu..
sana tavsiyem şudur:
bebeğini emzirmek zaten aranızdaki en güzel bağ bebek annenin kim olduğunu gayet iyi bilir
yardım önerilerini geri çevirme (ki çok şanslın öyle düşün)
fakat eğer bebeğinle daha çok vakit geçirmek istiyorsan bunu açıkça belirt, al sev kokla..kisme sana gücenmez, sonuçta kv de bir anne seni çok iyi anlayacaktır eminim
ve bol bol uyu bırak bebişle ilgilensinler..
sen de rahatla ve dinlen ki bol bol sütün olsun
bebişle mutluluklar diliyorum.. :)


Ulku

zeyno herkes cok guzel yazmis zaten.

ben de sadece kendi yasadigimi soyleyebilirim. ben de kuzularimla ic ice, dip dibe, yapis yapis olmak istedim.

annem-kayinvalidem donusumlu birer ay geldiler. bebekle degil de ev isleriyle ilgilenmelerini istedim. ve bebekle ilgili de ne zaman yardim istesem o zaman yardim ettiler. boyle de olmali. anne icinden nasil geliyorsa oyle davranmali, baskasi icin kendini kisitlamamali..

kucuk kizim kolik ve zor uykuya dalan bir bebekti, annemlerden en cok uyutma konusunda yardim aldim. ve de altini degistirirken (cogunlukla tasiyordu, tum kiyafeti degistirmemiz, haliyi-kanepeyi falan silmemiz gerekiyordu), banyo yaptirirken.. hep dipdibeydim bebeklerimle.

icine atma, neyi nasil istiyorsan guzel bir dille soyleyerek o sekilde yasa. bu bebek senin, bugunleri bir daha gelmeyecek. ama anneleri de kirmamak lazim, onlar da sonucta sana yardimci olmaya calisiyorlar ve sen soylemezsen neye uzuldugunu bilemezler.

kuzunu gule gule buyut. anneler de iyi ki varlar.aytude

şuna da inanmak gerekli sanırım, onlar uyutma işini cok iyi yapıyorlar..bebeğim ben de uyumaz ağlardı, annelerden birine gidince kucağa alınır alınmaz (tecrübeyi hissediyormuydu ne?) biraz pışpıştan sonra uykuya dalardı. .


Aysegul_

hakkaten aytude ben de hatırlıyorum o günleri, bakardım aynı onun tutup pışpışladığı gibi yapıp aynı ninniyi söylerdim, ama yok bende ağlar onda uyurdu. ben bunu şuna yormuştum. anneye gelince kokusundan anlıyor ve meme emmek istiyor hemen. ama mesela daha çok olmamış emzireli, uykusu var uyuması lazım diye uyutmaya çalışıyosun o da ağlıyor, büyükelrde ise kokuyu duymadığı için uykuya geçebiliyor :)Cevaplamak için Üye ol