bez bırakma ve kabızlık

ikiside_benimm soruyor: 2

kızımın bezini artık bırakmak istiyoruz.yaklaşık 1.5 ay bezi cıkarmaya ugraştık.her bez cıkmaya kabız oldu fitil zeytin yagı derken cok korktu artık cişini de bezine yapıyor.altını sildirtmiyor.bu durumda bezsizlige devam etmelimiyim.kakamız kabuz 3 gün tutuyor kenddini sonunda galaya aglaya yapıyor.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


CokBilmis

Bir pedagoga danışmanızı öneririm.

Ama bir anne olarak benim içsesim: Kızım üzgünse, zorlamam diyor.

2,5 yaşında bir çocuğun artık aklı başındadır. İstemediği hiçbir şey yaptırmanızı tavsiye etmem. Hem zaten kabızlık da anlaşıldığı kadarıyla psikolojikmiş. Psikolojisi artık fiziksel tepkilerini etkileyecek boyuta gelmişse, zorlamamak lazım.


sevcannas

merhaba
bu konuyu okur okumaz hemen yazmak istedim,ben de bu konudan müzdarip oşmuş bir anneyim,ama çok şükür hallettik.
bezi bırakmaya karar verdiğimizde tam 2 yaşındaydı,çişi daha ilk gün hallettik,hatta kakasını da ilk gün yapmış ama ben o gün yanında olmadığım için tepkisini göremedim.ya kakasından korktu,ya da farklı bişi oldu ve sonra dediğiniz gibi 3 gün civarında tutmaya başladı,artık tutamaz hale geliyordu ve ağlaya ağlaya 'anne çıkıyo,anne çıkıyo'diye diye ayakta kiloduna yapıyordu.bu konuyu doktorumuza danıştığımızda böye şeylerin çok normal olduğunu poposunda çatlak olabileceğini,sıvı şeyler tüketmemiz gerektiğini vs. söyledi,neyse poposunu yumuşatması için hametan dite bir krem kullandık ve her gün ne zamanlar kaka yapıyorsa(mesela bir ya sabah kahvaltıdan sonra,ya da akşam yemekten sonra),nereye ve nerede yapmak istiyorsa,önüne orada oturup ta oyalanabileceği herşeyi yığarak ve karşısına geçip onunla oynayarak oturmasını sağlıyorduk,kalkıp geziniyordu,sonra yine geliyordu.böyle böyle poposunun acımadığını anladı,sonra kakasına güle güle yapmaya başladık,kakasını yağınca sifonu çekmek hoşuna gitmeye başladı ve sonunda 1.5 ayda bütün şebeklikleri yaptıktan,onunla beraber yapamıyo diye oturup ağladıktan sonra halletik çok şükür:))bir de sevdiği oyuncaklarını alıp'hadi ona çiş/kaka nasıl yapılıyo gösterelim'demek biz de çok etkili oldu,o oyuncak herneyse karşımıza,yanımıza oturtup ona gösterdik sürekli,'öğrendin mi'diye de sorduk sürekli:))
yardımcı kitaplar var,onları da deneyin derim.
bir de son olarak ben bezi bir kere çıkarınca bir daha kullanmama taraftarıyım ki doktorumuz da bize öyle önermişti,kesin karar verin ve geri dönmeyin,o zaman çocuk karar veremiyor,doğal olarak kolay yolu seçiyor
ama en önemlisi, ne kadar zor olsa da SABIRRRRR
allah kolaylık versin,hemen kurtulun bezinizden inş..Cevaplamak için Üye ol