Oğlum tırnaklarını kestirmeyi reddediyor.

eberguc soruyor: 6

Kağanın tırnaklarını kesmekte büyük sıkıntı yaşıyoruz. Sevgili küçük yaramazım tırnaklarını keselim deyince hemen ellerini birleştirip benden saklıyor. Onu bir türlü ikna edemiyorum. Bizimki genelde hayır kelimesi yerine hayır anlamınta tamam tamam diyor. Kestirmeye yanaşmıyor ama bir yandan da makası benden alıp oynamak istiyor. Ben de malesef o uyurken kesiyorum, keserken elini bir örtünün üzerine alıp kesiyorum ama gene de içim rahat etmiyor. Acaba  onu nasıl ikna edebilirim?

Bu arada bizimki saçlarını kestirmekten de nefret ediyor. Her çocuk kuaförüne gittiğimiz vahim bir ağlama seansı eşliğinde saç kestiriyoruz.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


annevebebis

Bir leğene su doldurup bak, şimdi ellerimizi suya sokup tırnaklarımızı orada keseceğiz deseniz, ilgisi dağılıp suya odaklanıp kestirir mi acaba? Bir de kimi insan tırnak keserkenki o çıt çıt sesini sevmezmiş. Suda o ses de pek çıkmaz. Ama suda kesmek de zor olabilir. Bir öneri sadece.


annevebebisi

Cocuklar bedenlerinden bir parcadan ayrilmak istemezlermis, gidip geri gelmeyecegini saniyor olabilir. Ona, tirnaklarinin cok uzarsa saga sola takilacagini, mesela kitap okumayi seviyorsa, kitaplarin sayfalarini cevirirken sayfalarin yirtilabilecegini, tirnaginin kirilabilecegini falan anlatabilirsiniz. Bir de, uzayan tirnaklarin kesilince yenilerinin daha hizli ve daha kuvvetli uzayacagini anlatabilirsiniz. Gidenin geri gelecegini soyleyebilirsiniz yani :))

Eger yine de ikna olmuyorsa, ben olsam o uyurken keserdim, nasil olsa bir gun kendiliginden ikna olacaktir :)


asna

kitap okumayi seviyorsa Zambak yayinlarinin 'Pisipisi tirnaklarini kestiriyor' diye bir kitabi var, belki ise yarar :)


CiciAnne

2 yaş civarı saç ve tırnak kesmek çocuk için bedeninin bir parçasından ayrılmak anlamına geldiğinden sorun çıkartması çok normal bence.

Ada'nın kestiğimiz tırnaklarını bir kutu içinde saklıyoruz biz mecburen :)


esra

ben de hepsini avucumda toplayıp balkondan aşağı kuşlara mama vericez ve sen atıcaksın diyorum ,kesip topluyoruz ve camı açıp atıyoruz böyle ikna oldu :)


egenur

ben uyurken kesiyorum Egenin tırnaklarını:( ne yaptıysam yanaşmıyor kesmeye ama burada bahsedilen kitaplara bakacağım belki bir faydası olur.Cevaplamak için Üye ol