kaşık red tme

akilhocasi soruyor: 2

Merhaba,
Oğlumun iştahsızlığı ile ilgili öğrendiklerim;
1. Oğlum hiç bir zaman yapısı gereği kilolu olamayacakmış
2. Diğer çocuklar bir ayda mesela max. 600 alırken benimki ancak 300 veya 200 alabilirmiş
3. Kaşığa karşı nefret uyanmış
4. Demir ilacı ile yemekleri aynı kaşıktan vermekten ve yemesi için zorlamaktan olabilirmiş
5. Demir ilacının 10 gün doktor kontrolüne kadar vermesem bile birşey olmamış
6. Yeme konusunda ne kadar zorlarsam durum o kadar kötüleşirmiş, hiç bir zaman ben kazanamamışım

Nasıl ilerlemeye çalışıyorum:
1. Ona hazırlık yaptığımda mutlaka kendimede tabak hazırlıyorum
2. Sütü mesela şeffaf bardaktan onun görebileceği şekilde içiyorum
3. Yemek istemez ise kesinlikle zorlamıyorum
4. Bazen elimle yemek yediriyorum ( ki daha güzel yiyor)
5. Yemek tabanığını mıncıklamasına izin veriyorum


şu anda yemesi gerekitği kadar mı yiyor hayır ama kendi ne kadar yemek isterse o kadar yiyor
daha önce inatlaşma yüzünden aç yattığını şimdi anlıyorum. Mesela kaşıkla bir dakika önce birşeyi red edip eline muz verince şapır şapır yediği gördüm. Lezzet diyebilirsiniz ama olmadığını anladım kesinlikle inat. Hatta bezen kendi tabağımdan pirinçleri ezip veriyorum tadımlık isterse yiyor, aynı tabaktan yiyoruz diye istemez ise yemiyor.

Benburadaki annlerin tecrübelerinden tecrübelerindan çok faydalandığım için benimde bir katkım olsun istedim.

Sevgiler,

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


fistikcik

Akılhocasi, yazdıklarınız çok doğru. Keşke bunları yaşayarak öğrenmek zorunda kalmasa anneler, keşke ek gıdaya başlarken onlara daha doğru bilgiler verilse... Bu doğrultuda şu gruba bir göz atın ::
Baby led weaning (Bebek kontrolünde beslenme)
http://www.nurturia.com.tr/groups/6cf42300-dcae-453b-a459-a00f0175157d/1/baby-led-weaning--bebek-kontrolunde-beslenme

Bebeğiniz tam da bu yöntemin uygulanabileceği yaşta. Yemekleri eliyle, kendi kendine kemirerek yemesi esasına dayanan bu yöntemle bebeğiniz için yemek saatleri tekrar keyifli olacaktır. kendi kendine yemeği öğrenmesi de cabası. Eline muz vererek başlamışsınız bile zaten. Damağıyla ezebileceği yumuşaklıkta tüm besinleri eline tutuşturabilirsiniz. Muzu da elinden kaymaması için tam olarak soymadan, sadece baş kısmını biraz açarak verin.

Longriver, siz de bu yöntemi deneyin. Artık püre vermeyi böylece bırakabilirsiniz. Yazdığınız gibi, bebeğiniz kendiniz için sağlıklı pişirdiğiniz yemeklerden yiyebilir, sadece suyundan değil üstelik. Kendinize borkoli haşlayın mesela ve brokoli dallarını eline tutuşturun (daha da iyisi önüne koyun, kendisi merak edip uzanıp alsın). Brokoli tutması için bir sapı olduğu için Bebek kontrolünde beslenmeye başlamak için ideal bir besindir. Korkmayın, boğulmaz, boğazına kaçmaz. Bebeklerin öğürme refleksleri bizim gibi boğazın gerisinde değil ortasındadır. Yutamayacakları bir şeyi öğürürler zaten. Burada tek kural üzüm, fındık gibi öğürme refleksinin engel olamayacağı ve nefes borusuna kaçma ihtimali olan ufak ve yuvarlak besinlerden kaçınmak. Yoksa tüm sebzeleri (kabak, havuç, karnıbahar, patates, kereviz vs....) eliyel kavrayabileceği uzunlukta kesip (uzunlamasına kesmek bu yüzden iyidir), damağıyla ezebileceği ama eline alır almaz da dağılmayacak bir kıvamda pişirmek yeterlidir.
Sevgiler


akilhocasi

Sizin yönlendirdiğiniz konuda bir yazıyı ilk defa okudum, teşekkür ederim Sanırım birçok yazıyı okuyup kendine en uygun olanı veya adapte ederek uygulamak en iyisi. Çünkü her çocuk farklı ve bazısında uygun olan bazısında problem yaratıyor. Aslında olumlu düşünmekte bence pozitif durum yaratıyor. Hiç yemiyor deği en azından şu kadarcık yiyor gibi. Süt olayımda önce insanların ne kadar çok geliyor diye üzülüyordum sonra hiç gelmeyenlerin yazdıkları yazıları okudum ve kendi durumum iyi olduğunu karar verdim. Bu sayede  6 ay anne sütü ile beslendik. Şimdi sadece 150-200 cc arasında alıyoruz ( iştahsız olduğu için bende artık çok gelmesi uğraşmıyorum)o da hiç yoktan iyidir diyorum.Cevaplamak için Üye ol