çocuğumun konuşmasını nasıl geliştirebilirim

nurturia soruyor: 9

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


sonnurkukurt

Malesef hayır. Testleri uygulayabilmek için uzmanların bu konuda eğitim ve sertifikasını almaları şart. Gerek uygulama gerek puanlama ve yoruma gitmek profesyonellik gerektirir. Aksi hem sağlıklı sonuç vermez hem de etik olmaz.
 Merkezimizde size bu konuda yardımcı olabiliriz.
Pedason Psiko-pedagojik Merkez
BAKIRKÖY  


BercesteD

Sonnur hanim, bir cocugun duzgun konusmaya baslama yasi ortalama olarak kactir ve bunu neler etkiler diye sorabilir miyim ben de.


sonnurkukurt

Merhaba
Yeni nesil bebeklerde dil gelişimi daha hızlı ilerliyor.
Kızlar 18 aylıkken, erkekler ise 24 ay civarında konuşmaya başlayabilirler. Bu yaş sınırları aşıldığında panik olmamak gerekir. Mutlaka çocuğun haklı sebepleri vardır. Gelişimin diğer yüzlerine bakmak lazım.
 Örneğin dil düşünceyi, düşünce de dili etkiler. Konuşma gelişimi ve kalitesi Zihinsel performansı ile  yakından ilgilidir.  ilk yıl bebeğin yanında kullanılan dil, kelime çeşitliliği, işitsel uyaranlar, müzik dinletimi, duygusal bağ, sözel olmayan iletişim, dokunma, huzurlu bir güven ortamı konuşma cesareti açısından ona gerekli zemini hazırlar.
Pedagog Sonnur Kükürt  


BercesteD

Bu yazdiklarinizdan daha 24 aylik olmadigi icin bizim bocukler cok da endiseye kapilmamali ve testlere yonelmemeliyiz diye dusunuyorum. Yaniliyor muyum?ilal

kitap....
kesinlikle çok etkiliyor...resimlere bakarak ben bir hikayeleme yapıyorum..her seferinde aynı hikaye aynı sıralama oluyor genelde..daha sonra kızımdan bana anlatmasını istiyorum...


sonnurkukurt

Dil gelişimi ses çıkarma, heceleme, sözcükler, cümleler en sonunda akıcı konuşma gibi geniş bir yelpazedir.
Gelişim testleri Sözel iletişimin nerede ve ne düzeyde olduğunu, yaşına uygun gelişip gelişmediğini bize anlatır. Gelişimi takip etmek sadece çocukta bir sorun olduğunda değil her şeyin yolunda gitmesi için önümüzdeki aylarda da neler yapılabileceğine dair fikir verir.
Pedagog Sonnur Kükürt  


b_eslem

merhaba çocuğunuzla ayna önünde siz söyleyemediği sözcükleri söyleyip tekrarlatabilirsiniz mimik de çalışın mesala aaaaaaaaa neee olmuuuuuş yaaaaaaaaa diye


BercesteD

Biz burada yazismaya basladiktan tam 3 gun sonra bizimki bulbul gibi konusmaya basladi! Su anda hemen hemen butun kelimeleri eksiksiz soyledigi gibi, cumle kurmaya da basladi :) Oyle seyler soyluyor ki, bizi dumur ediyor :) Masallah da diyeyim de!


jildando

Herseyden once kızınızla bol bol konusun, benim kızım 9 aylıkken konusmaya basladı ve 18 aylıkken 3 lu kelimeler kurabiliyordu, ama aynı durum su anlık oglum icin gecerli degil. Herseyden once her cocuk farklı kabul etmek lazım.
Mesela sizden su istedigi zaman bu diyorsa, aslında su demeye calisiyor oldugunu kabul edin. Ben daha cok " Hayır bu denmez su denir", ya da "evet bu su" demektense, " tabi suyu alabilirsin" derdim. Onu tekrarlamaktan cok ona tekrarlayarak cevap vermek bence daha dogru, sonucta sizinle diyalog kurmaya calisiyor. Bir de bol bol kitap okuyun, gunluk hayatta karsisina cıkmayan bir cok kelimeyi kitaplardan ogrenebiliyorlar.
Ve tabi ki de televizyon mümkün oldugu kadar izletmeyin, izleyecekse de babytv vb. yasina uygun seyler izlesin, mümkünse de sizde onla beraber izleyip, goduklerinizi konusun. O zaman tv yi kitap mantıgıyla kullanmış olursunuz.Cevaplamak için Üye ol