Bebek emzirio

hfz42 soruyor: 6

Oruç tutup emziren anneler sütünüz her zamanki gibi mi yoksa azalma oluyor mu? Sizce tutmalı mıyım? Ek gıda 1 öyun ihtiyacım oluyor sadece.sizce bu orucu bu şekilde tutsam sonra oruç bitince ek gıda vermesen olur mu

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


cansubk

Azalir sutunuz..bebeginiz cok kucuk size ihtiyaci var.tekbesin kaynagi sizsiniz.Dinimiz emziren anneden orucu kaldirmistir.Kuranda “Anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Bu, emzirmeyi tamamlamak isteyen içindir. Onların marufa uygun yiyecek ve giyeceği, çocuğun babasına aittir. Kimseye gücünün üstünde yük yüklenmez. Hiçbir anne, çocuğu yüzünden zarara sokulmasın…” (Bakara, 2/233)

İlk iki âyette hamilelerin ve emzikli kadınların çektiği sıkıntılar anlatılmış, üçüncü âyette de kimseye gücünün üstünde yük yüklenmeyeceği ifade edilerek şu emir verilmiştir:

“Hiçbir anne, çocuğu yüzünden zarara sokulmasın.”

Hamile ve emzikli kadınlara bakınca, çocukları yüzünden görebilecekleri zararın “sağlık” açısından olduğu anlaşılır. Çünkü onlar, hem kendilerini hem de çocuklarını beslemek zorundadırlar.

Allah Teâlâ hem kimseye gücünün üstünde bir yük yüklememiş hem de bize şöyle dua ettirmiştir:

“Rabbimiz! Zorlanacağımız yükü bize taşıtma.” (Bakara 2/286)

Bu dört âyet birleştirilince hamile ve emzikli kadınları oruç ibadetiyle yükümlü tutmanın, onları zora sokmak olduğu ortaya çıkar. Bu yüzden Resulullah şöyle demiştir:

“Allah Teâlâ yolcudan namazın yarısını, hamile ve emzikli kadından da orucu kaldırmıştır.” (Tirmizi, Savm, 21; İbn Mace, Siyam, 12; Nesâî, Siyam, 51.)


cansubk

2 aylik bebege mi ek gida tam anlayamadim


maviboncukk

Sut azalır, kalitesi düşer..


dilrubaa

Bebeginiz gercekten 2 ayliksa bence tutmayin. Anne sutunun devamliligi bol sivi alimina bagli, bu kadar uzun sure susuz kaldiginizda azalmasi kacinilmaz


ipekkgulnur

Ilk yil kizim uc aylikti tutmadim. Ikinci yil tuttum. Bencede tutmamak daha dogru. Sure cok uzun su icmeyince sut nasil olcak. Ek gidayi iyi bir sekilde yiyo olsa belkide iki aylik bencede erken.


cansubk

2 aylik bebege ek gida olmaz.ek gida en erken 4 aylikken baslanir gerci o bile erken..ilk 6 ay anne sutu yoksa formul mama.bagirsak florasi bozulur bebegin.ilerde bagirsaklariyla ilgili problem yasar.alerjik bunyeli olur.bagirsaklar beyinden sonra en onemli organlarimizda.iyi bakmak lazim.Cevaplamak için Üye ol