korunmak

g6_ soruyor: 10

arkadslar 5 ay once dogum yaptım we yenı adet gordum dogum kontrol hapı kullansam sutume gecermı emzırıyorum cunku

Bu soruyu cevapla


39 Cevap


ozbel

bende hap kullanamıyorum kan pıhtılaşması olduğundan spiral hiç denemedim düşünüyorum eşim boşver diyor ama eşim korunuyor geri çekme yöntemiyle ki bu yöntem güvenilir bir yöntem değil spiral en iyisi sanırım korunma yöntemleri arasında


Ayliz

Merhaba Cegeda,

Ben de hormonlu spiral düşünüyorum ama bir türlü cesaret edemedim. Takılırken çok acı veriyor mu? Düzensiz kanamalar oluyor mu, kilo artışı yapıyor mu?

Son sorum, takıldıktan ne kadar sonra regl kanamaları sona erdi?

Teşekkürler.


mert_mert

bende doğum kontrol hapı kullanıyorum ama hiç saatleri tutturamıyom hatta ayda 2 kere yutmadığım oluyor ertesi gün alıyom filan öle uydurmaca bir şekilde gidiyom bakalım daha birşey olmadı ama oluncada vah tüh vah tüh çekerim şimdi saldım gitti..ama bu şekildede hamile kalmam değilmi tövbe tövbe soruya bak :)))


CokBilmis

Ben 10 sene kadar sizin dediğiniz şekilde kullandım, bırakana kadar da hamile kalmadım. Siz de istediğiniz zaman kalırsınız umarım :)


ema

Çatala çıkmaktan çok tıksındığım utandığım ve sevmediğim için sprial taktırma işinden vazgeçtim.CokBilmis

Sen böyle "çatala çıkmak" deyince, ben de tiksindim ya :)


eloskovecanuk

Spiral taktıran bir arkadaşım az kalsın kazaya kurban gidiyordu. Ben hamileydim beraber alışverişe çıktık, ateşli bir gece için birkaç parça iççamaşırı falan aldı:) Sonra da benim aylık kontrolüm için doktora gittik beraber...Doktormuz aynı zaten, o da spiralini bir kontrol ettirmek istedi, biraz ağrı oluyormuş arada...Bir ne görsünler spiral kaymış:) Hem de yumurtalıklar tam aktif:) Eğer şans eseri kontrol edilmeseydi o gece fena şeyler olabilridi ki daha 8 aylık bebeği vardı o dönem:) Demem o ki spiral varsa da arada kontrol ettirin...

Ayrıca emzirilen dönemde kocalar da biraz özveride bulunsun prez. taksın. Zaten çocuk bak, ev işi yap, yemek yap, emzir...Bir iş sevişmeye gelince ay nasıl korunsam, her haltı da biz mi düşünücez:)


CokBilmis

nergiskokusu:

Haklısın. Doğum kontrol haplarının içerisinde hormon olduğundan doktorlar uzun süreli kullanımını tavsiye etmiyorlar. Hatta 10 senelik kullanımda kanser riski ciddi oranda artıyormuş.

Ama çeken bilir, çok ciddi regl sancılarım oluyordu. Her ay hastaneye kalkmaktan fenalık gelmişti. Üstelik de çalışıyorum. Her ay 1 hafta kaybediyordum. Ben de kullandım. İleride pişman olmam inşallah.

Ve evet, spiral taktırırken ben de çok zorlandım ama başkaca bir seçenek bulamamıştım. Şimdi memnunum, rahatım ama nasıl çıkartılacak bilemiyorum. Narkoz filan mı istesem acaba? :)

elosko:
O nasıl bir arkadaşmış ya 8. ayda ateşli gece hazırlığı yapmış? Maşallah diyeyim :)
Hem o senin "kocalar özveride bulunsun" dediğin şeyi kullanmak asıl benim için özveri. Çok rahatsız oluyorum ben. Yani 21. yüzyıla geldik hala doğru düzgün bir korunma yöntemi bulamadılar. Üff!DoRuK_DiLeK

sorularda korunma başlığını görünce çorapla duş almak aklıma geliyor. hala deneyemedim. merak içindryim. :) ve cokbilmis sana katılıyorum hala etkili ve etkilemeyen bir yöntem bulunamamış olması üzücü. fakat eşi prezarvatif istemediği için farklı yöntem aramakda bana doğru gelmiyor. eşim istemedi ne demek yaa. doğum kontrol hapı uzun kullanımı kanser riski taşıyor artı bi sürü yan etkisi var, spral kazaya gitme korkusu var ayrıca benim gibi huylu birine uygun değil geri çekilme her zaman süprizlerle dolu. eeee hem çocuk istemeyeceksin hemde korunma işini kadına bırakacaksın üstelik kendi konforunda bu konuda çok önemli. bilemiyorum. bu arada aylık ve 3 aylık iğneler var. buda düşünülebilir.


yuksel_

cevaplar süper olmuş gerçekten..Ben yaklaşık 10 sene hap kullandım. çünkü prezervatiften nefret ediyorum, hakikaten uğraşması çok zor ve çok yapay geliyor bana. riske girebilecek bir durumda da olmadığım için en mantıklısı haptı. hamile kalmaya karar verdiğimizde hapı bıraktım ve 11 ay hamile kalamadım. sanırım çok uzun süre hap kullanmış olmanın getirdiği bir handikap :(
bebeğim 8 aylıkken de spiral taktırdım. takması en fazla 5 dk sürüyor ve acısı da öyle aman aman katlanılmayacak bbirşey değil...ilk 1 ay cidden içimde birşey var gibi hissettim ama sonra o his geçiyor. bence kesinlikle en mantıklı yöntemlerden biri. hiçbirşey yapmanıza gerek kalmadan oldukça garantili şekilde korunmuş oluyorsunuz. tek sorunu adetleri biraz ağırlaştırması, uzun sürüyor maalesef.
galiba 5 yılda bir değiştirmek gerekiyor, hala 2 yılım var :) bir dahakine hormunlu spiral taktırayım bari...
bir de çokbilmiş, çok haklısın, ulen 21.yy dayız, halaaa düşünüyoruz nasıl yapcaz diye :)))Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Peygamber Sünnetli Ameliyatı 189

noob 8Y
Son: yakoo,