uyku duzeni nasil olusturulur

turkuazz soruyor: 6

oglum 5 haftalik.henuz cok kucuk oldugundan genelde emerken uyuyakaliyor.onumuzdeki haftalardan 't'baren onun ic'n b'r uyku duzen' olusturmak istiyorum ama nasil baslayacagimi bilmiyorum.onerilere ve tecrubelere siddetle ihtiyacim var.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


simge

Ben de hep emzirerek uyutuyorum ne yazık ki... Bugün itibariyle hep aynı saatte akşam banyosunu yaptırıp, fonda hep aynı hafif bir müzik eşliğinde odamıza çekilip uyutma girişimlerine başlıyacağım. En azından önce saatleri düzenleyip ondan sonra da kendi kendine uyumayı öğretmeyi hedefliyorum.


turkuazz

sizde de soyle bir durum var mi?bir gun iyi uyursa ertesi gun uyumuyor.dun mesela, sabah 6 dan oglen 11 e kadar sadece yarim saat uyudu.ama bugun gayet guzel bir sekilde emiyor, uyuyor.
kundak yapamiyorum kesinlikle bir de.cok kivraniyor sarmalaninca.


babu

tracy hogg - bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitabında düzen oluşturma ile ilgili çok öneri var. ben beceremediğim için kendimin tavsiye edebileceği birşey yok ama başka bir tavsiyede bulunmak istiyorum: daha cok kucuk bebekleriniz. dert etmeyin. :) birgününün birgününe uymaması henüz kendi kendine uyumamasi falan çook normal. biliyorum aradığınız cevap bu değildi ama bebeğim o kadarken ben de dertleniyordum şimdi gerek yokmuş diye düşünüyorum da yazmadan edemedim. :)


burcukorpe

burada çok tartıştık tracy hogg vs. benim oğlum 1 yaşına yeni girdi. ama biraz okuduklarımdan, biraz iç güdüsel ne uyguladığımı anlatayım. İlk 3 ay düzen oturtmak çok zor. Çünkü tek yaptıkları zaten uyumak ve emmek...Ve ne yaparsanız yapın şımaracak bir durumları yok. gazları var bağırsak florası tam oluşmadığı için. bu da uykuyu ve beslenmeyi biraz çileli hale getiriyor.Biz oğlumla ilk 4 ay anneannesi ve dedesi ile yazlıktaydık. Dolayısıyla kendi evimizin düzeni olmadığı için de düzen oturtamadık. Efe, o zaman genelde bütün gün uyuyup tam gece uykusuna 23-23.30 civarı geçiyordu. Evimize döndüğümüz ilk gece artık 4. aya da geldiğimiz için tam 8de yıkadık, loş ışık ve ninni eşliğinde uyutmaya çalıştık. !!!! 8.5tan 12ye kadar! İkinci gece yine tam 8de yıkadık, 10da uyudu. 3. gece tam 8de yıkadık, 9da. Veeee 4. gün tam 8de yıkadık, ve 8.5da uykudaydı Efe. Yılmadık. Bu düzene bağlı kaldık. Kar kış demedik. Bir tek hasta olduğunda yıkamadık 1-2 gün..Efe, o gün bugündür 8de yıkanır, 8.5ta uyur...Ama memede uyutma olayını aşamadım ben. Yıkandıktan sonra emerek uyudu hep...11.ayda memeyi bıraktık. (o ayrı bir işkence oldu) Meme olayını atlatınca 1 aydır da hiç uyanmadan uyuyor. Diyeceğim şu: 4 aylık bir bebek için birşeyi alıştırmak 3 gün. Bunu bana kuzenim söylemişti. Herşeyde ama herşeyde hep doğru çıktı...Tavsiye ederim. Ama yılmayın. 3 gün hep aynı rutin, aynı davranış tarzı...Bir de bir tavsiye daha: Ben oğlumu ne zaman istese kucağıma aldım...Uyuyor, kendi uyumayı öğrenecek konusunda 8.ay civarı bir 4-5 gecelik denemem oldu. Ama bıraktım gitti. Zorlamadım. Beni istediğinde hep orada oldum. Belim ağrıdı, canım çıktı, ama hep kucağıma aldım. Şimdi de bazen uykuya dalmakta güçlük çekerse kıvrılıp giriyorum karyolasına. 8 oluyorum. ama sarılıp, güven verip uyutuyorum.


aytude

ilk iki üç ay (özellikle ilk iki ay) düzenin pek anlamı olmadığını düşünüyorum..çünkü bebeklerde alışkanlık denen şey oturmuyor..daha etrafını tanımıyor..pek birşeyin ayrımında değil. ben de bir düzen oturtmaya calışıyordum ama olmuyordu neden.. çünkü zaten saat başı emiyor, 1.5 saatte bir emiyor, uyanık kaldıgı saatte emzireyim mi (zaten uzun emior) alt mı değiştireyim, konuşayım mı, şarkı mı söyleyeyim, gazı var sıcak sı hazırla, papatya ver, masaj yap, bacaklarını hareket ettir derken yeni bir emme seansı daha gelip çatmış oluyordu. zaten gazı varsa saat maat hikaye..18-20 saat uyuması gerekiyor 2 aylık bebegin ama bizimki gazından dolayı 10-12 saat uyurdu.

ama şuna dikkat ettim, akşam 9da muhakkak uyuyor olması. ilk 3 ay alışkanlık olmaz diyorlar ya, istediğim kadar sarıldım kucakladım, göğsümde uyuttum, saatler geçti. kokuma alışsın, sıcaklığımı hissetsin diye..alışkanlık yaptı mı? hayır. şimdi kendi kendisine uyuyor. (bunu söylemek için erken olabilir, bu hafta 4. ayı bitecek.)
sonra 2.5 ay bitti...gaz bitti, uyumaya başladı gündüzleri..toplamda 13-14 saat uyuyor.bazen 15. düzen oturtmak 3 aydan sonra şart oluyor bence. çünkü o zaman gözü açılıyor kerataların. renkli görmeye başlıyor, tanıyor, daha uzak mesafeyi görüyor. keyif yapma olgusu geliştiriyor kendince.
ilk 1-2 ay düzen oturtmaya calışsanız da kendisi değiştiriyor onu.
daha diş çıkaracak, bilmem ne olacak. bu düzen de değişecek. ama tabii ki kendi kendine uykuya dalmasını öğretmek gerekli.
turkuazz

evet haklisiniz.ilk 3 ay cok da stres yapmamak lazim.tsk ederim arkadaslar cvplar icin.Cevaplamak için Üye ol