Bir haftadır devam eden uyamayacağım kalkacağım sorunu

ozgu_naz soruyor: 6

Bir haftadır süregelen bir kriz yaşıyoruz. İster gece ister gündüz uykusu olsun farketmiyor. Devamlı yataktan kalkacağım diye ağlamalar ve sızlanmalar var. 8.30 yatağa giriyoruz ve 2 saat sürüyor uykuya dalma. daha öncede benzer sıkıntılar vardı ama hemen ikna olur ve masalla şarkıyla devam ederdik uyumaya.

2 gecedir uyku esnasında bile yatmayacağım diye söyleniyor. halbuki uyuyor derin derin. Öneriniz ve eminimki tecrübeniz vardır benzer.

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


nurus

kızımı o bahsettiğiniz saatlerde hiç yatırmadım.sayılıdır kızımın uyumayacağım diye inatlaşması ve itirazı ..


zaten çalıştığım için biraz da vakit geçirmemiz gerekiyordu.şu anda saat 21.45 de rutinlerimiz başlar.ve en geç 22.30 da uykuya dalmış olur.eğer evde misafir varsa hele ki çocukluysa veya biz gittiysek bu saat 23.00 e kadar uzar.onu odasına kapatıp 2 saat uğraşıp,ağlatıp,inatlaşıp ikimizde yorulacağımıza bizimle otursun,oynasın,yesin içsin diye yaklaştım hep.ben illaki o saatte uyumasını istiyorum diye artık 2 yaşını geçmiş bir çocuğu o saatte yatırmam büyük haksızlık.gece boyu 1-2 uyanıp bakınmadan başka uyanmaz,kesintisiz ve kaliteli uyur,sabah da ben gitmeden 08.00 de uyanır..

artık büyüyorlar,uyaranlara çok açıklar,bizimle olmak istiyorlar.kreşe başladığında saati daha da öne çekebiliriz duruma göre.o kendisi ayarlıyor zaten...


ozgu_naz

nurus eğer uykusu olmasa dediğinde çok haklısın yatmasın . ama artık gözleri kan çanağı oluyor ve açmakta zorlanıyor. ben 12 de bile yatırsam uykuya dalma süresi asla kısalmaz kızımda.hiç sevmiyor uykuyu.yattığında okadar çok yapacak şeyi var ki illaki süre uzuyor.Yani bizim uykularda maalesef geç yatırmak da çözüm olmuyor


ozgu_naz

neretva karanlıkla ilgili bir sorunu yok aslında. Karanlıkta tek başına bile dolaşır evde. Rüyalarını soruyorum ama henüz anlattığı birşey yok.Ben kimseyi görmüyorum anne sen nasıl görüyorsun diye soruyor bana:)


aslidenizcan

klube hoşgeldin ...


Elcino_mutluatolye

Kızımı 18 aya kadar aksamlari uykusu geldigi zaman yatiriyordum. 18 aylık oldugunda civitti. Once gece 12ye kadar durmaya basladi. Yatirdigim zaman cok agliyordu. Sonra bir hafta geceleri de dogru duzgun uyumamaya basladi, gece 3-6 arasi uyanik duruyordu ornegin. Daha sagliksiz bir durum olabilir mi? Gunduzleri gozleri yari acik geziyordu!
Bunun 2. yas sendromunun bir parcasi oldugunu dusunuyorum. Bir de sanirim etrafta yapacak ilgilenecek bu kadar cok sey varken, uykuyu zaman kaybi gibi goruyordu.
Sonuc olarak ben bu duruma el koymaya karar verdim. Her gun aksam 21:30da yatirdim, aglasada da bagirsa da kaldirmadim. Kendim de yanina yattim. 1 hafta filan cok zor oldu. Hic kizmadim ama "hayir uyku zamani" dedim, cok uzatirsa, kendim uyuyormus gibi yaptim. Yatakta oturdu kalkti, agladi, yuvarlandi ama sonunda uyudu. 1 hafta kadar boyle surdu. Sonra hem itirazinin bosa oldugunu gordu, hem de uyku saatine alisti. O zamandan sonra da problem tamamen cozuldu. Zaman zaman yataga gitmeyi oyalanarak, vs. uzattigi oldu ama genel olarak iyiydi. Yattiktan sonra hic tekrar kalkmak istemedi. Simdi evde misafir bile olsa, "uyku saati" diyince yatiyor.
Siz de azmedip tutarli olursaniz problemi cozebilirsiniz bence. Yalniz yattiktan sonra 2 saatte uyuyorsa belki siz de yatma saatini 21:30a almaniz gerekebilir. Zaman zaman buyudukce ayarlamak yapmak gerekiyor...


ozgu_naz

bugünün ve gecenin kısa özetini yapayım. öğlen 1 saat kadar uyudu ve akşam 9 da yattık. Tabi gene zıplayacağım, kalkacağım, uyumak istemiyorum gibi çeşitli serzenişler. Bu sefer hiç sesimi çıkarmadım. yani tek kelime dahi çıkmadı ağzımdan. Herzaman yaptığım gibi sırtını okşadım uzun uzun,karnını ve ayaklarını sevdim. Suskunluğum şimdilik ona en iyi cevap oldu sanırım:) bakalım yarın gece neler yapacağız. Cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum
Cevaplamak için Üye ol