Kırmızı Başlıklı Kız Çocuklarımıza Anlatılmalı mı?

Ozlem_Can soruyor: 6

Merhaba,

Geçen hafta katıldığım bir eğitim sonrasında hepimizin bildiği klasik çocuk masallarının (Kırmızı Başlıklı Kız, Bremen Mızıkacıları, Çizmeli Kedi vb.) aslında ne kadar şiddet içerdiği, verdiği mesajların çocuklar tarafından çok farklı algılanabileceği üzerine bir sohbet ortamında buldum kendimi. Soyguncular, karın kesen avcılar, dolandırıcılar diye konuşulunca ben bile korktum masallardan :)

Daha önce hiç bu gözle bakmamıştım açıkçası. Sizlerin de bu konudaki görüşlerini almak istedim.
Çocuğunuz ne zamandan beri anlattığınız masalları anlıyor? Siz neler anlatıyorsunuz? Özellikle tavsiye edebileceğiniz masal kitapları var mı? Can artık 18 aylık ve bazı tekerlemeleri takip edebildiğini fark ediyorum. Bildiği birkaç kelimeyi yakalayıp eşlik etmeye başladı.

Bazen düşünmeden dilime dolanan bir çocuk şarkısı ya da bir masal aslında ona bambaşka mesajlar verir mi kaygısını şu günlerde daha yoğun yaşamaya başladım.

Görüşlerinizi merakla bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


aytude

bir arkadaşım yakınlarda doğum yaptı, 6 yaşındaki kızı annesinin yanına girer girmez ilk olarak şunu söyledi: "anne sen ölmemişsin!!" annesi neden böyle söylediğini sordu, ne dese beğenirsiniz, ama anne pamuk prensesin annesi onu doğururken ölüyor ya!"... bizim için cook masumane olan şeyler ufaklıkların hafızasında farklı yer ediyor demek ki...


Ozlem_Can

Görüşleriniz için çok teşekkürler...

Bizim masallarımız da aslında genelde günlük hikayelerden oluşuyor. Bir de son zamanlarda konuşmaya başladığı için Can'ın söylediği kelimeleri kullanarak masal anlatmaya çalışıyorum ki tekrar tekrar duyarak pekişsin. Dün akşamki masalımız ay ve etrafında dans eden yıldızlardı. Tatil sonrası sahildei minik midyeler ve dalgalar ile ilgiliydi. Anne, baba ve tüm sevdikleri hep gündemde zaten. Bir de malum araba, kamyon ve otobüsler :)

Bizdeki kitaplar da genelde objeleri, renkleri tanıtan, günlük hayatı anlatan kitaplar. Bir tek Hansel ile Gratel var onu da kendi seçmişti ama sadece resimlerine bakıp ay, ağaç, baykuş, kelebek öğreniyoruz oradan da.

Bir de Yapı Kredi Yayınları'nın Bahar Masalları kitabı var daha büyüdüğü dönemler için. Oradaki masallarda da güzel şeyler var. Arada onu da seslendirmesini yaparak okuyoruz. Daha yazı ağırlıklı bir kitap olduğu için kendisi tek başına bakmıyor.aslans

3 yaşında bir kızım var ben hic masal okumadım ama şarkı söylüyorum ona benimle birlikte oda söylemeye calışıyor.şarkımız ali babanın ciftligi hem hayvanları ve cıkardıkları sesleri ögreniyor cocuklar icin güzel cocukları korkutacak masallar okumamak lazım


firavun

Masallarımızı biz kendimiz uyduruyoruz..okunmadığı için ışık kapalı olduğundan uykuya geçişte kolay oluyor..babası yolculuk hikayeleri anlatıyor genellikle;karadenize,olimposa v.s...
Ben de gün içinde yaşadıklarımızı,gittiğimiz yerleri,oynadığımız oyunları,yediklerimizi daha bir olmasını istediğim şekilde anlatıyorum..Oyuna giden uzun kirpikli çocuk onunla aynı evde oynamak isteyen arkadaşı hiç çekiştirmemiş,gel arkadaşım bak burada mutfak bölümü var çay demlenilen diye yeni arkadaşla kurulabilecek diyalog örnekleriyle:)
Akşam banyo sonrası yemek esnasında genellikle sayfalarını çevirdiğimiz resimli kitaplar var;iş bankası hareketli kitaplar serisi şu aralar özellikle ilgisini çekiyor..
Tv karşısında yedirmeye çalışanlara tavsiye ederim bu seriyi,en azından 2 yaş grubu için


annevebebis

Bilinen masalları anlatırken içinde değişiklikler yapılırsa, ilerde arkadaşları "aaa sen yanlış biliyorsun o masal öyle değil, böyle" dediklerinde çocukların ebeveynlerinin ona yalan söylediklerini ya da ebeveynlerinin bir şey bilmediğini ya da eksik bildiklerini düşünebileceklerini düşünüyorum.
Cevaplamak için Üye ol