evinde bebegiyle beraber kedisi olan varmı?sağlıklımı artıları ve eksileriyle yazarmısınız?

kubra_maya soruyor: 10

kedi tüyü sakıncalımı?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


melisl

merhaba;

benim evimde 7 yıl boyunca birisi iran kedisi birisi de tekir olmak üzere 2 kedi ile yaşadım. Bebeğimin 3 aylık oluduğu dönemde tekir kedim hiperaktifleştiği için onu arkadaşıma vermek zorunda kaldım, ancak iran kedisi halen evde. Oğlum şu anda 7 aylık ve en sevdiği şey gözüyle pisiyi takip etmek, ona elini uzatmak, tüylerine dokunmak. İran kedisinin doğasında sakinlik olduğu için fazla sorun yaşamıyoruz, tabii ben de ikisini aynı ortamda gözetimsiz bırakmamaya çalışıyorum. Sonuçta ne kadar sakin ve hareketsiz olsa da ne yapacağı belli olmayacağı için dikkati elden bırakmamak lazım.
Bu arada kedilerim şimdiye kadar hiç sokağa çıkmadı, tüm aşıları ve damlaları tamdır, ayrıca iran kedisi tüylerini taratmadığı için sürekli tıraşlı gezer. Tekir kedi evdeyken açıkçası daha fazla tüy uçuşuyordu ortalıkta.  
Doktorumuz toz ve tüyün alerjileri  tetikleyebileceğini söyledi, ancak 7 yıldır evde olan bir kediyi de vermemizi doğru bulmadı, hepa filtresi olan bir elektrikli süpürgenin işimize yarayacağını belirtti. Ayrıca toz toplayabilecek peluş hayvan, kitap, dergi, gazete gibi şeyleri minimuma indirmemizi, çocuğa peluş oyuncak vermememizi söyledi.
Şahsen ben çok titiz bir insan değilim, 2 haftada bir temizliğe yardımcım gelir, onun haricinde arada fırsat bulduğumda ben yerleri süpürüyorum, bebek bakıcım da bazen süpürüyor, tamamıyla duruma göre hareket ediyorum denilebilir.
Umarım bilgiler işinize yarar.


kuzum

Bu hep yanlış bilinen bir konu. Sakıncalı olan kedinin tüyü değildir. Kedi tüyü, köpek tüyü aynen saçımız ya da kazağımızın tüyünden farksızdır. Bunu pek çok profesörden duymuşluğum, okumuşluğum vardır. Eğer kedi aşı olmuyorsa ve sürekli dışarı çıkıyor ya da çiğ et yiyorsa, barsaklarında da parazit bir şekilde oluşmuşsa, bu parazit dışkı yaparken tüyüne bulaşıp da insan da bir şekilde o paraziti ağzına alırsa sorun vardır.İşte evde bakılan kediler ve köpekler için bu riski tamamen ortadan kaldırmak için 3 ayda bir drontal plus ya da droncit denen bir aşı yapılır hayvanlara. Hem hayvan hem insanı korur bu aşı. 

Eğer bebek doğduğundan beri evde hayvan varsa alerjik bünyeli olmak bir yana, ileride oluşabilecek alerjik durumları bile bağışıklık kazanma yoluyla engel oluyor kedi köpek. Ancak örneğin evde hiç hayvan yokken bebek 10 aylıkken alınan bir hayvan alerjik bünyeyi ortaya çıkarabilirmiş. Bu tip durumlarda 2 yaşına kadar beklemek daha uygun olabilir diyor uzmanlar. Ama dediğim gibi doğumundan itibaren varsa anti-hayvansever doktorlar hariç diğerleri, hayvanın kesinlikle başkasına verilmesini doğru bulmuyor. 
Benim de 11 aylık bir kızım ve 4 kedim ve 1 köpeğim var. Ben de bir kaç ay önce tüy, temizlik gibi konularla ilgili huzursuzluklarımı içeren bir soru sormuştum burada. Meğer ne kadar yersizmiş. Kedi tüyünün zararsız olduğunu o zaman da biliyordum ama yine de sormuşum. Doktorumuz diyor ki, aşılı hayvanlardan korkmayın, birkaç tüyden zarar gelmez ama tabii ki bu ister tüy olsun ister hiç hayvansız bir evin yerlerindeki toz hav olsun, bunları bebek ya da yetişkin neden avuç avuç yesin ki. Yemesin tabii ki. Buna dikkat edin. Ama az miktardaki tüy, hav gibi şeyleri zaten oyuncağıyla oynarken, yerde sürünürken de yiyor. 
Ben o soruyu burada sorarken sanıyordum ki bebeğim kedinin tüylerini avuç avuç yolup ağzına atacak. Hayır. Zaten evde hayvan olsa da olmasa da yalnız bırakılmıyor bebekler. her an yanında olduğum için de zaten bir problem yok. Bağışıklık kazanacak olması da büyük bir artı bence. 
Evimiz bahçeli değil, köpeklerim 2 taneydi, birkaç ay önce kaybettik yaşlı olanını. Annemlerde de bir köpeğimiz var. Kızım sürekli hayvanlarla. Psikolojik açıdan, ruh sağlığı, sorumluluk edinme, paylaşmayı öğrenme gibi güzellikleri saymama gerek var mı bilmem. 
Bu konuda şu gerçekten önemli. Evde bebekle hayvan bakma konusunu sorduğunuz kişi için hayvanlar gerçekten birşey ifade ediyor mu. Çoğu insan için ki bunlara veteriner hekimler, doktorlar da dahil birşey ifade etmiyor. Sevmeyen de çok. O tarz insanlara sorarsanız sizi çok çok başka yerlere yönlendirebiliyorlar. 
Kakasını yiyen bebekler var, bebekler yerlerde emekliyor, terlik altı, ayakkabı altı bırakmıyorlar yeri geldiğinde. Bunların yanında kedi tüyünün lafı bile olmayacağını öğrendim ben. Tabii yine bu konuyu titizlikten çocuğunu yere bırakmayan, bebekli evini çamaşır suyuyla silen bir anneye sorarsanız çok farklı yanıtlar alacaksınız.
Geçenlerde yazı çıktı gazetede. Kuduz olmayan köpeğin salyasından bile çekinmenize gerek yok diye. Hem kedinin hem köpeğin salyası temizdir. Bir madde var dillerinde, adını unuttum. Tehlikeli olan insan salyası diyor. Siz çocuğunuzu insanların şapur şupur öpmesinden koruyun diyor. 
Bu konu çok uzun. Diyecek çok şey var. Düzenli süpürge, gerektiğinde elini ıslak mendille silme, hayvanların mutlaka aşılı olması, bebeğin bilinçsizce kuyruğunu falan çekip hayvanı kızdırma ihtimaline karşı onları yalnız bırakmama ile herşey çok güzel. 


kubra_maya

kuzum,nilos,melisl cok tesekkürler


p_nar

Merhaba,

Benim de kedim var. 
Kediniz yoksa bence almayın. Ben şimdilerde çok zorlanıyorum. Sürekli odaların kapısını kapatmak (çocuk odasına, mutfağa sokmuyoruz), bebekle aynı ortamda yalnız bırakmamak (nehir, çoban, kurt, kuzu bilmecesi var ya, kapı çalınca ben hemen bilmece çözüyorum, kedi nerde, bebek nerde, aynı ortamda bulunmamaları ve kedinin kaçmaması için kapı çaldığında bir yere kapatılması gerekiyor), sürekli kıl tüy temizlemek..
Kediniz varsa çok endişelenmeyin. Parazit iğneleri yapılıyorsa kedi kılı insan saçı gibi.
Bir alerji doktoruna danışmıştım. Benim bünyem alerjik, bebek açısından saknca var mı diye. Doğumdan itibaren evdeyse aksine alerji olma ihtimali azalıyormuş. Ama sonradan eve gelirse (ne kadar sonra bilmiyorum) alerji ortaya çıkabilir.
Sosyal açılardan falan hayvanla byümesi iyi birşey. 
Ama hayvan beslemek de hem maddi açıdan zor, hem o da bebek gibi ilgi istiyor. Şu anda bebeğiniz küçükken böyle bir sorumluluk daha üstlenmeyin derim. Ben kedimi zor durumda olduğu için sokaktan almıştım. O anlık bir kararla üstlendim bu sorumluluğu. 
Sorunuzu eğer bebeğinizin ara sıra beraber olduğu bir kedi için sorduysanız, bir sokak kedisi mesela, sevdikten sonra muhakkak ellerini yıkayın. Ben büyük olasılıkla dokundurtmam. 


metiss

bizde de hem bir golden hem de bir iran kedisi var kızımız da 7 ayını yeni doldurdu..başta cok anlamıyosunuz ama bebeğiniz hareketlenince aynı ortamda bulunmasınlar kıl tüy yutmasın bebeğiniz diye sseferber oluyosunuz.. ben tel kapı yaptırdım oda kapılarına böyle çözüm buldum bir nebze cocugun girdiği odalara girmiyo ufaklıklar, traş da ettirdim ama bu daha iyi mi oldu kötümü bilmiyorum...tüyler kısalınca farketmek daha zor cünkü illaki dökülüyolar özellikle baharda...benim kedim cok sakin ama köpeğim hiperaktif bişi..onu süreklükollamak gerekiyo zarar vereceginden değil de korkutmasın diye..
temizlik robotlarından almaı düşünüyorum tüyşler için faydası olur dediler ama hangisini almalı bilemedim..bu arada emekleme aşamasındayız e gündüzleri annemlerde kalıyor bebişim böylece sadece haftasonu hayvancıklarlahasır nesir
çık söyliyi çok hayvan seven ve bu ikisini de eve getiren ben olmama ragmen kimseye tavsiye etmem..ne bebkle ne bebeksiz...ama ben ikisini de bu saatten sonra bırakamam..tüm aşılarını yaptırıyorum bu içimi braz rahatlaıyo ama mesela camasır makinesine tüylü bişey atmıyorum cocugun kıyafetlerine de yapısıyo cunku...
ne biliyim ruh saglığınızın saglam kalması içn çok da takmamak lazım:)
eğer tüy bişey yapsaydı veterinerler hep hasta olurdu heraldeskisac

Kız kardeşimin Ankara İran kırması çook tatlı bir oğluşu var ama kardeşim çok titiz olduğundan kediyi vermek istiyor bende yabancıya gitmesini istemediğimdem pamuğa sahip çıkmak istiyorum. Oğluma annem bakıyor bu durumda pamuğa da annem bakacak. ama kedi çocukta alerjiyi tetikler tüyünü yutabilir gibi sıkıntılar yapıyor babamız hiç istemiyor kedi bende onu ikna etmenin yollarını arıyorum. Oğlu hayvanları çoook seviyor kedinin oğluma bu bakımdan da iyi geleceğini düşünüyorum ama sağlığı konusunda onu etkilermi hiçbir şey bilmiyorum. kuzum bu konuda çok detaylı güzel bir yazı yazmışsın. Pınar-G nin yazdıkları ise kafamı karıştırdı sonradan alınca alerjik olabilir mi. benim toza ve yüne alerjim var oğlumdada alerji yaparmı.  Pamuğu alıp ailemizi genişletmek istiyorum ama işte amalarıda çok ve ben bu amaları azaltmak istiyoruumm.
Veteriner çok sağlıklı bir kedi demiş pamuk için ...


umutarzu

Skisac, 1 ay öncesine kadar 2 kedili, şimdi tek kedili olarak yazma gereği duydum. Eğer olmazsa ben de başkasına veririm gibi bir düşünceniz varsa kediyi almayın çünkü ev değiştirdikçe çok ciddi travma yaşıyorlar.

Artılara eksilere gelelim: kedi iran kedisi ise tahmin ediyorum uzun ve çok tüylüdür. Bu demek ki evinzide tüy  olacak. Hatta bebeğinizin ağzında gözünde de olacak. Elbiselerinizde, mobilyalarınızda. Bu manzarayı görmeye alışın. Hergün evi süpürseniz de tüy göreceksiniz. Bu eksisi ve bana göre tek eksisi. Mesele o tüyden rahatsız olup olmama konusunda. Bunu önlemek için kediyi tral ettirebilirsiniz, sonradan tipiyle dalga geçmezseniz iyi bir çözüm:)

Artılara gelince, şu an oğlumun zaman zaman tutan ağlama nöbetlerinde onu sakinleştiren tek şey kedimiz Patik. Şöyle bir gözükmesi yetiyor. Zaten oğlumdan aşırı derecede korkuyor ki kedilerin büyük kısmı çocuklardan korkar zaten. Ne yapacakları belli olmadığı için. Umut Patiği yakaladığı zamanlarda tüylerini koparırcasına yoluyor, kulağını kuyruğunu çekiştiriyor, Patik çok canına tak etmedikçe ses etmiyor ama canı çok yandığında tırnaklarını da çıkarıyor. O yüzden kontrollüyüz sürekli en azında Umut onunla oynamayı, sevmeyi öğreninceye kadar. Onun dışında Umut uyurken dibine kıvrılıveriyor, onu sakinleştirdiğine, iyi geldiğine inanıyorum. Alerji konusunda bize doktorumuz hayvanlarla büyüyen çocukların daha az alerjik olduğunu söylemişti. Hatta biz bir hayvanla büyümesini tavsiye ediyoruz demişti. İyi düşünmek lazım.


aysetuna

selam..
ben de 2 kedili bir evde 8 aylık oğlumu büyütmeye çalışan bir anneyim..

İkisi de erkek, kısırlaştırılmış ve sokağa çıkmayan kediler. aşıları ise bir gün bile aksatılmaz.. ikisi de cinsleri sebebiyle tüylü kediler. Traş ettirmiyorum ve tırnaklarını kestirmiyorum..

Zor mu? EVET.. çok zor.
ama artılarının daha fazla olduğuna ve kesinlikle oğlumun hayvanlarla büyümesi gerektiğine inanan biri olarak asla ve asla geçici de olsa vermeyi düşünmedim. Alerji uzmanı olan doktorumuz herkesin de belirttiği gibi doğumdan itibaren evde olan bir kedinin problem olmayacağını söyledi..
artılarını ve eksilerini yazayım siz karar verin..
eksileri: onlara tahsis edilmiş olan bir oda olması gerekiyor. Mütemadiyen havalandırılan mümkünse balkonu olan.. Ne kadar da dikkat edilse, her gün derinlemesine süpürülse de ister istemez havada uçuşan tüyler kaçınılmaz. ki kedilerim günün büyük çoğunluğu odalarındalar sadece 1-2 saatlerini evde geçiriyorlar. O da asla bebeğin uyuduğu odaya alınmıyorlar ve kesinlikle yalnız bırakılmıyorlar. odada olduklarında devamlı miyavlıyorlar, kapıyı tırmalıyorlar. Çünlü bebek öncesi bizimle uyumaya, yaşamaya çok alışkınlar.. Baktığınızda onlara da işkence bir odaya kapatmak ama yapacak birşey yok... Bir de çalıştığım için bakıcı seçimini yaparken kedilerden korkmayan hatta seven ve bakımlarını üstlenecek biri olmasına özen gösterdik. çok şanslıydık ki daha önce kedili bir evde çalışmış, kumlarını temizleyen, mamalarını aksatmayan ama bir o kadar da disiplinli bir bakıcı bulduk.
Gelelim artılarına: 8 aylık oğlum onlara karşı inanılmaz bir merak içerisinde. onların sayesinde mama yedirebiliyorum. İsimlerini bile duymak yetiyor oğluma hemen yerlere bakınıyor.. onları arıyor. Onlara uzanmak dokunmak istiyor. yavaş yavaş temas etmelerine izin veriyoruz. hem kediler hem oğlum alışsın diye.. ama her kedi gibi benim de kedilerimin çocuklarıla arası pek iyi değil hemen kaçıyorlar :)

işte böyle..
kedilerim için asla pişmanlık duymadım, vermeyi asla düşünmedim. bebekli bir evde onları idare etmek çok zor ama bir o kadar da zevkli. kesinlikle çocuğunuzu bir hayvanla büyütün. ona hayvanın sorumluluğunu verin..
ama bu arada evin temizliğine ve bebeğinizin güvenliğine maksimum özeni gösterin..

:)tiara

kedi besleyenler için şu iki link faydalı olabilir


sihirlidunyam

Bizimde evimizde 2 kedimiz var ve ben 4 aylık hamileyim. bugüne kadar hiç bir alerji yada sorunum olmadı fakat hamileliğimden beri sürekli bir hapşırık nefes darlıgı çekiyorum. doktor  evde beslediğin hayvandan olur dedi. Ama ben kedilerimden nasıl vazgecerim bilmiyorum . Sürekli uykularım kaçıyr stress oluyorum . Ama bebeğimede zarar gelsin istemiyorum. Minik olan kedime yakın bir arkadaşım ben alabilirim dedi ben izmirdeyim o marmarise gidecek kısa tüylü umut isminde bir kedi. Fakat çok tüy döküyor ve başa çıkamıyorum.Umut zihinsel engelli bir kedi oldugundan traş ettiremiyoruzda çıldırıyor resmen çok korkuyor.
Diğer kedim Masal 5 yıldır bizimle bebekliğinden beri herikiside evde yaşıyor. Masalın inanılmaz uzun tüyleri var ve çok duygusal hassas bir kedi. Birkaç aydır benim bulundugum odaya almıyoruz koridorda ve küçük odada takılıyorlar. Ama masal bize küstü yemeyi azalttı. Onu verirsem ne yapar bilmiyorum.
Lütfen bana yardımcı olun.
Alerjim tüylerini traş ettirince gecermi bilmiyorum. Zaten polen, toz herşey alerji yapıyor. sadece o değil...
Lütfen yardımınıza ihtiyacım var...Cevaplamak için Üye ol