epidural normal doğum

mrvksm soruyor: 9

Merhaba, doğumuma çok az bir süre kaldı. Epidural normal doğum yapan arkadaşlar varmı, bu doğum yöntemini uyguladıktan sonra bel ağrısı yaşanıp yaşanmadığını merak ediyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


elfide

Benimde doğumumdan 1-1,5 saat önce epidural takılabilmişti. Anestezi uzmanının yoğunluğundan dolayı böyle oldu. Açıklığım epiduralden hemen sonra 8 cm di. En zor kısmı bundan sonrasıymış galiba. Bu sefer denemek istiyorum. Epiduralsiz nasıl olacak. Ama korkuyorumda epizyotomi sırasında acı duyarsam diye. Yoksa doğum sancısı beni korkutmuyor. 8 cme kadar dayanılamayacak birşey yaşamadım çünkü.


Ulku

kesik icin uyusturucu igne yapiyorlar zaten o bolgeye.


Damla

Benim doktorum da doğum esnasında bebğin başının sinirlere yaptığı bası nedeniyle acı duyulmuyor demişti. Epidurale rağmen plasentanın doğumu rahatsız ediciydi, belki de biraz bitti moduna geçtiğim için.


lugesya

epiduralli normal doğum yaptım. hastaneye hiç açıklık yokken gittim rahmim yaklaşık 5-6 cm açılınca epidural verdiler hiç sorun yaşamadım. Sancılarımı da çektim zor bir doğumdu ( kordon dolanıktı ) ama dogum sonrası da sancım olmadı.EmineKartal

Ben epizyotomi sırasında hiç acı hissetmedim, hatta fark etmedim bile kesi yapıldığını. Beyza dogduktan sonra da hiçbir acı hissetmedim, plasentanın doğumunda acı hissetmeyi bırak, anlamadım bile. Baktım doktor oturdu dikmeye başladı, "ee bitti mi şimdi, bu kadar mı yani" moduna girdim.
Gerçi Beyza doğduktan sonra hemen açılmadı akciğerleri (ağlayamadı yani hemen) ve birkaç dakika zorlu geçti (ciğerlerindeki suyu boşaltmaya çalıştılar aspiratörle). O dakikalar o kadar tuhaf bir ruh halindeydim ki kaskatı kesildim ne düşünebiliyorum ne hissedebiliyorum, kızımı kaybetmek üzereydim ama Allah'tan çok tecrübeli bir doğum doktorum vardı, bebek hemşiresinin beceriksizliğine rağmen Emine Hanım harika bir iş çıkardı ve kızım nefes almaya başladı sonunda. Belki de bunlar olurken gerçekleşti plesantanın doğumu hiç farkında değilim.
gerçi ana soruyla ilgisi yok ama sonu iyi olan doğum anısı diyelim buna.


aytude

Ben de aslında epidural istiyordum ama hastaneye gittiğimizde 7-8 cm açılma zaten olmuştu, bu saatten sonra cok geç, dayan dediler. herşey normal oldu. Yaşamaya değer diye düşünüyorum. 7-8 cm'e varmadan epidural veriyorlar sanırım.


denizkayla

3 yil evel yaptim ve iykide epidural yaptim.bence anne adaylarin tek problemi dogum aninda sanci olmadigi icin ikinmada sorun yasamalari.kimiileri bebegi hiissedip itemiyor.ben hamilelik yogasi yapmistim bir sure ordaki tecrubemede dayanarak cok kisa surede dogurdum sifir sanciyla.


bel agrisina gelince,benim doktoum genelde turk kadinlari bel agrisi yasar cunku spor yapmiyorlar demisti.dogum once hafif sporlar duzenli yuruyus agriyi barindirmaz demisti ki ben hic yasamadim.


SinemEngin

Bebeginizin asagiya kayisini hissederek rahminiz onu iterken sizde ilerlemesine yardimci olmak varken neden bu olaganustu olaydan kendimizi mahrum edelim ki.. dogum bi kadinin yasayabilecegi en guzel olay.. zaten bir cok kisi epiduralle deneyimlerinden sonra epiduralsiz dogum yaparak bunu gostermisler. Bir de sunu unutmamak gerekir ki genel anastezi de oldugu kadar olmasa da epiduralle her turlu dogum seklinde bebeginize ilac gidiyor. Sevgilerle...


silky

epudral ile normal dogum yaptım. sonrasında hic bir sorun yasamadım.  epudrali takacak olan doktorun cok tecrubeli olması gerek diye biliyorum.Cevaplamak için Üye ol