Çocuk gelişimi mezunu mu, çocuk büyütmüş olan mı?

efsel soruyor: 10

3,5 yaşındaki bir çocuğu bahçede, parkda, evde birine teslim etmeniz gerekirse, Çocuk Gelişimi mezunu ya da üniversite öğrencisi, kendi çocuk büyütmemiş genç bir ablaya mı, yoksa kendi çocuklarını büyütmüş ya da büyütmekde olan çocuk sahibi, yaşı daha büyük birine mi bırakmayı tercih ederdiniz? Çocuğun daha güvende olması, başına birşey gelmemesi açısından eğitim mi, yaş mı, tecrübe mi daha önemli sizce? Tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


omereren

kesinlikle çocuk bakmış buyutmüş olan..


efsel

Bu işin ğitimini alan, çocuğa daha güzel oyun kurar, oyalar herhalde ama başına gelebilecek şeylerden, tehlikelerden koruyamaz gibi geliyor, siz de mi öyle düşünüyorsunuz?


ozdenin_oykusu

ben güvendiğime ve çocuğuma nitelikli zaman geçirtebilecek,bunun yanı sıra onun hijyenini ve güvenliğini sağlayacak olana bırakırdım.ille güenilir olması için yaşının yerinde olması,eğitimli olması ve çocuk büyütmüş olması gerekmez bence.
şöyle düşünün;anaokuluna çocuğunuzu emanet ediyorsunuz.oradaki herkes bölüm mezunu.ama çocukları olmayanlar var.nasıl emanet ederken çocuk büyütmüş olmasına bakmıyorsak bu da onun gibi birşey.tecrübelidir;elindne pek çok öğrenci geçmiştir.yaşı gençtir ama.
kısacası söylemek istediğim;birine güvenmek tek birşeye bağlı olmaz


ema

Her çocuk farklı olacağı için tecrübe ve yaş kriter olarak belirlemek yanlış olur bence.Ben olsam içinde merhamet olan sorumluluk sahibi birine teslim etmek isterdim.


mmmmm

o kisinin egitimine veya tecrubesine bakmazdim. oncelikli olarak cocuga akrabalik derecesine(anneanne babaanne teyze hala vs), sonra cinsiyetine(tabiki bayana), sonra da o kisinin karakterine bakardim(dikkatli mi, sorumluluk sahibi mi vs)bakizehra

3 yaşa kadar bakım uyku beslenem konusunda tecribe sahibi bakıcının anne olmasını tercih ederim. 3 yaştan sonra bakım yerini oyun,arkadaşlık, faaliyet gibi alanlara bıraktığı için konuşması düzgün, oyun kurup oynatabilecek, alanında eğitim almış genç ve dinamik çocuk seven bir abla daha iyidir.


nilinmasali

ben çocuk sahibi olana kadar,çocuklar hakkında en ufak bir bilgi sahibi değilim,şimdi kızımın yaptığı herseyi hayranlıkla izliyorum ve mesela kızım için tehlike nedir,neyden zarar görür yasadıkça fark edebiliyorum,evde yıllardır duran sehpamın kızıma zarar verebileceği hiç aklımdan gecmezdi mesela bi çocuğum yokken:),eğitim çok önemli bu yadsınamaz,ama çocuk bakarken yasanmışlıklarda bi o kadar önemli diye düşünüyorum,çocuklar pek kitaplara uymuyormuş:) ...
Ben oyumu tecrübeden yana kullanıyorum,orta yaslı,temiz,sigara içmeyen,çocuklarını iyi yetiştirmiş birinden yardım almak daha yakın geliyor bana açıkçası


selencem

Kisiye gore degisecek bir cevap. Anne degilse bile ilk baktigi cocuk benimki olmamali diye dusunuyorum. Eger guven veriyorsa genc ve egitimli bir kisi tercih ederdim. Ben kendi cocuklarini buyutmus birine oglumu emanet ettigimde bebek arabasiyla beraber arabanin altinda kaliyorlardi! O yuzden kisileri ayri ayri degerlendirmek gerek...elifnazar

bencede tek birşeyle belirlenemez illa eğitimli yada anne olması ölçüt değil fakat gördüğüm kadarıyla tecrübeli orta yaşlı hanımların ilgilenmesi ve oynatması ve eğitim vermesi gençlere göre daha zayıf.genç ve eğitimli olanlar daha fazla ilgi ve alaka gözteriyorlar.


efsel

Selencem, nasıl yani, bebek arabasıyla ne oldu ki? Kadının dikkatsizliği yüzünden mi?Cevaplamak için Üye ol