Sorun kayınailem, acaba abartıyor muyum?

Smryna06 soruyor: 10

Evlendiğim günden beri zaten onlara çok ısınmış değilim, hele hele kayınvalidem ile pek anlaşamayız, anlaşanlara kendi annesi gibi görenlere çok özenirim. Benim kayınvalidem hala oğlunu kıskanır benden şimdilerde de kızımı kıskanır oldu, herkesin yerinin farklı olduğunu hala anlayamadı.

Neyse bu uzun hikaye, birçoğunuz aynı şeyi yaşıyordur ve biliyordur. Normalde iletişim kurmayı hiç tercih etmeyeceğiniz kişilerle aile olmak zorunda kalmak çok zor.

Eşimin anne babası bekar oğullarının yanında kalıyorlar ve aynı şehirde yaşıyoruz. Yaşadıkları semt bizimkine sadece yarım saat uzaklıkta, ama bizi ziyarete geldikleri her seferde ( ki genellikle cuma akşamı oluyor bu ziyaretler ) evlerine dönmek yerine kayınbiraderim de dahil olmak üzere bizde kalıyorlar. Pazartesi sabahına kadar. Çekirdek aile olarak zaman geçirebileceğimiz günlerde hep bir aradayız ve en fazla 2 hafta ara ile bu tekrarlanıyor.

Kızımla ben şimdi başka bir şehirdeki ailemin yanına geldik. Eşim evde yalnızdı ilk günler , şimdi ailesi de evimize gitmişler birkaç gündür ve sanırım ben dönene kadar da oradalar. Bir tarafım aman ne olacak kalsınlar derken diğer tarafım daha baskın olarak bundan çok rahatsızlık duyuyor, mahremiyetime saldırı gibi görüyorum. Evin hanımı yokken bir evde kalmak çok yanlış geliyor.

Durumu eşimle konuştuk hatta tartıştık dün, bugün değişen bir şey yok. Anne babam evimde kalamaz mı diyor eşim. Ona görümcemi örnek gösterdiğimde ve empati yapmasını istediğimde sessiz kalıyor, sizce ben mi abartıyorum, siz olsaydınız benim gibi rahatsız olur muydunuz, nasıl aşabilirim bu sorunu?

Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


YBeril

Aslında iş eşlerde bitiyor, her iki tarafa da mesafeyi erkek koymalı aksi halde kadın arada sürünüyor. Benim annem de kayınvalide bir tane gelinimiz var başka da yok ona rağmen annem gideceği yada gelmesini istediği zaman arar, bir bahanesi olursa zaten gidilmez, gelmez de. Hele ki kalmaya hiç gidilmez, kendi de kalmaz. Evlerinin mesafeside yakın, ama kendi ailesi onlarla yaşar enteresan değil mi? :) Bende tam tersiyimdir, kayınvalidemler gelsin kalsın isterim eşim istemez, pazarları ne benim ailemle nede onunkilerle zaman geçirmeyi haksızlık bulur. Biri benim abim habersiz evine  kalmak değil ziyarete bile gidilmez, yani iş erkekte bitiyor anacım. Yapacak bir şey yoksa da ailen için katlanmak zorundasın yoksa ilişkiye yansıyor. Ama çabanı ve anlayışını eşine lütfen farkettir sitemle değil, kavga ile değil keskin ve mantıklı cümlelerle anlat "aile artık yalnız sizsiniz"onlar yerlerinde sağ ve iyi olsunlar yaşam sizindir. Anlayan biri ise güzellikle mesafeyi koymalı en azından haftasonu sizindir size kalmalıdır.


neretva

Ben erkek çocuğu annesiyim. Erkek çocuğunuz varsa makus talihinize boyun eğeceksiniz bana göre. Bu da şudur: yaşı gelince doğa kanunu gereği erkek çocuk anne-babadan uzaklaşır, kendi yuvasını kurmak için nasıl desem daha bir ayrıksı durmaya başlar. Erkek anaları çocuklarının ergenlikten sonra az konuşmasından, kendilerine eskisi kadar düşkün olmamasından dert yanarlar. Evet, bugün bize sarılan yumuk yumuk bebeklerin yarın böyle biraz uzak durmaları acımasız bir hayat gerçeği, ama gerekli. Böyle olmadığında işte sizin eşinizle yaşadığınız sorunlar ortaya çıkıyor. Yanlış anlaşılmasın, tabii ki doğru yaklaşımla erkek çocuklarımıza olan yakınlığımızı bir nebze olsun koruyabiliriz ama kızlar gibi olmalarını beklersek erkeğin kendi kurduğu ailesiyle çocuğu olduğu ailesi çatışır. Bu yüzden eş seçerken de dikkatli olmak lazım. Benim eşim ailesiyle mıçmıç değildir. İlk bakışta soğuk gibi durur. Ama aslında onları çok sever ve her zaman yanlarındadır. Yalnız bu duruşu sayesinde kayınlarıma çok yakın oturmamıza rağmen telefon etmeden gelmezler, bir sorun olduğunda asla ben muhatap olmam, eşim gerekeni gerektiği dille bildirir.

Diyeceğim şu ki, bu durum eşinizin yetiştirilme tarzıyla ilgili. Ne yazık ki ne kadar tavır koysanız da değişmeyecek, siz kötü gelin olacaksınız sadece. Bu durumda size tavsiyem eşinizi değiştirmeye çalışmayın. Değişmez bu saatten sonra. Uzun vadede oradan taşınmaya çalışın. İş nedeniyle veya başka bir bahaneyle. Kısa vadede de hangi konularda çatışacağınızı iyi tartın. Mesela ayda bir defa haftasonu gelmelerine ses etmezsiniz, ama çocuğa bakacaklar dendiğinde direnirsiniz. Sizin için en önemli sorun neyse onun üzerine gidersiniz ve böylece evliliğiniz çok gerilmemiş olur.


anneoldum

 Açıkçası çok şaşırdım.Yarım saatlik mesafede cuma gelip pazara p.tesiye kadar kalmaları çok saçma.Ben haftasonumu hiçbişeye değişmem.C.tesi yada pazar gezecem tozacam kafa dağıtacam.Misafir falan çekemem.Haftasonu baska misafir bile almıyporum uzun zamandır.Bence siz onlara gidin biz öyle yapıyoruz.Cuma aksamı bi gezme ayarlayın gelemsinler.C.teside baska bi iş bulun pazar bi ugrarsınız olmazsa.1-2 kere yaptınızmı gelmezler.


 Siz sehir dısındayken gelme olayına gelince oda saçma.Eşi onlara gitsin o neyya evi bırakıp baska eve yerlesmek.Ben yokken evimde baska misafir olmasını ben yargılarım arkadas.Eşim askerdeydi annemlede kv lerlede aynı sehirdeydik ama hiç öyle evcek gelip kalmadı bende kimse ne annem ne kv.İkisinden biri kaldı sadece babalar evlerinde yattı.Bence eşinle yüzyüze konus senin ailenin gelip bu kadar sık kalmasını istermiymiş acaba


ipekkusgoz

Ben de 6 yıl kadar önce üç hafta yurtdışına eğitim için gittiğimde kayınvalidemler gelip bizde kalmışlardı.Hani gitmeden bu durum konuşulsa belki daha farklı olurdu da, oradayken bunu öğrenince sinir oluyorsun.Yokluğumu fırsat bilip eve yerleşmişler gibi hissetmiştim doğal olarak Eşimle her konuştuğumuzda sorardım gittiler mi diye.Ki daha önceleri ben c.tesi çalışırken bazı hafta sonları ben eve geldiğimde benden önce onların gelmiş görünce çok bozulurdum. Ben de evin hanımı evde yokken insanın ev halini başka gözle değerlendireceklerin gelmesini doğru bulmam. Bu kişiler tabii ki eş tarafı oluyor:). Kendi ailenden biri olsa onların gözüyle bakmayacağını bilirsin. Kızım c.tesi bile çalışıyor, yapamamış, bari pazar dinlensin der girişir işe güce. Ama diğerleri en normal şeye bile bir kulp bulmaya çalışır, başarır da.Bu yüzden bence bu konudaki empati, empati olmuyor çünkü şartlar aynı değil.


Smryna06

Evet sartlar kesinlikle ayni degil, hep aklimda su an acaba kayinvalidem yatak odami vs kurcaliyor mudur diye, off off cok zor, evin icinde de kalsa iyi balkondan egilip komsunun balkonuna bakip domates kuruttugunu goruyor ve bunu utanmadan soyluyor, eski komsularimiz bu davranislari yuzunden bahceleri ile bizim kapimiz arasina tahta perde yaptirmislardi :) Onlar evde yokken gider masalarinda otururdu :)Saka gibidir kendileri, ama kendisini cok gorgulu ve kulturlu gorur. Ne kadar dedikodu yaptim degil mi, ama rahatladim, tesekkur ederim herkese .seres_esra

:))) aynı benim k.v o da çok meraklıdır ma ben bağırırım arada 


sunny

smryna06 malesef erkek evlenmeden önce ailesine çok bağlı ise evlendikten sonra size yani çekirdek ailesine her ne kadar bağlansa da ,  diğer bağlılık katlanarak hatta artarak devam ediyor. Oysa ki asıl olan çekirdek aile olması gerekirken böyle saçma bir hale dönüşüyor. Neretva keşke bütün erkek anneleri senin gibi düşünse ama nerdee..çoğu canla başla diğer kadın ( gelin) ile paylaşma sorunu yaşadığından hayatı her iki aileye de berbat ediyor.


Smryna06

Haklısın Sunny özellikle geleneksel erkek anneleri hayatı her iki aileye de zehir etmekte çok başarılı.violetbird

Benzer bir olayı 2011 kurban bayramında ben de yaşadım. 2011 yılı boyunca işim nedeniyle yurt dışındaydım, eşim de Türkiye'de. Annesinin evi bizim evimize yürüyerek 5-10 dk mesafede. Bu süre zarfında eşim akşam yemeklerini kayınvalidemde yedi, akşam yatmaya evimize geldi. Kurban bayramı günü eşim kayınvaldemdeydi ve skype'dan görüşecektik, ailesi de bebeğimizi görecekti. Laptop açık bütün gün bekledim, Türkiye saatiyle akşam saati bağlanırlar diye düşünmüştüm, TR saatiyle gece 2'de nihayet bağlandı, muhabbet uzamışmış.., neyse. Bir de ne göreyim eşim, annesi, kız kardeşi ve damatları gecenin 2'sinde bizim evde. Bu arada kız kardeşi 2011 Temmuz ayının 2. yarısında evlendi, yani daha çiçeği burnunda yeni evliydi... Biz yeni evlendiğimizde kayınvalidem yeni evli gelinler kendi ailelerinin evine yatılı gitmezler, aileleri de onlara yatılı gelmez, ayıp derdi. Bu arada görümcemin evi aynı şehirde 1 saat mesafede, arabaları var. O an buz kestim dedim bizimki niye tutmuş bunları gecenin bu saatinde buraya getirmiş demek ki bunlar cümbür cemaat bizim evde yatacaklar. Evimizde 80 metrekare. 2 kişi yatılı misafir oldu mu biri uzun kanepede yatıyor diğeri de yer yatağında, 1 yatak odası var, 1 de benim çalışma odam. Çalışma odasında da kütüphane, masa ve sandalye var. Ertesi gün sordum evet bizde yatmışlar, artık kim nerede yatmış onu bilmiyorum. Çok sinir bozucu ve can sıkıntısı bir durumdu eşimle tartıştık, tabi yine ben haksız çıktım ne de olsa onun ailesi kalamayacaklar mı, bi de skypedaki tavrım nedeniyle damatlarına da küçük düşürmüş oldum.

Asıl mesele ne mi? Asıl mesele ben binlerce kilometre uzaktayken evimizde kalmışlar, kalmamışlar çok mu önemli. Aslında değil, ama ilk günden beri hep bi dışlanmışlık var ya dışardan olan bizden olmayan durumu...Bizim oğlumuzun evi, bizim oğlumuz, sana ne ki... Çok mu önemli kayınvalde, görümce hatta eşimin tüm sülalesi beni hani dış kapının mandalı derler ya işte öyle görse. Hiç de önemli değil ama her fırsatta ailesine özellikle annesine sevgisini, saygısını, hürmetini, bağlılığını göstermeye çalışan eşim artık kendine ait bir ailesi olduğunun da farkında olsa, herkes dışardan görse de o bizden olmayan diye bakmasa da beni benimsese keşke... Hep bir de onun tarafından bakmam isteniyor ya bir de o benim ne hissettiğimi anlasa...Ama olmuyor. Uzun lafın kısası ilacım olsa başıma süreceğim...

Benim bu durumdaki seçimim; ne eşimde ne ailesinde ne de bende şimdiye kadar hiç bir şey değişmediğine göre umursamamayı öğrenmek ve mümkünse en kısa zamanda başka bir şehire taşınmak vs...


seherkarakus

bende ıstemezdım kesınlıkle tamam busey yapıcak hallerı yok ama wvım benım ezlımdır mahremıyetımdır kımsenın ısı olmaz esıne bısey soyle nıye annen burda alıyo fılan dıye gerek yok cunku annesı babası kovamaz sabret elbet gıdıceksın evıne kayfına bakCevaplamak için Üye ol