Sorun kayınailem, acaba abartıyor muyum?

Smryna06 soruyor: 8

Evlendiğim günden beri zaten onlara çok ısınmış değilim, hele hele kayınvalidem ile pek anlaşamayız, anlaşanlara kendi annesi gibi görenlere çok özenirim. Benim kayınvalidem hala oğlunu kıskanır benden şimdilerde de kızımı kıskanır oldu, herkesin yerinin farklı olduğunu hala anlayamadı.

Neyse bu uzun hikaye, birçoğunuz aynı şeyi yaşıyordur ve biliyordur. Normalde iletişim kurmayı hiç tercih etmeyeceğiniz kişilerle aile olmak zorunda kalmak çok zor.

Eşimin anne babası bekar oğullarının yanında kalıyorlar ve aynı şehirde yaşıyoruz. Yaşadıkları semt bizimkine sadece yarım saat uzaklıkta, ama bizi ziyarete geldikleri her seferde ( ki genellikle cuma akşamı oluyor bu ziyaretler ) evlerine dönmek yerine kayınbiraderim de dahil olmak üzere bizde kalıyorlar. Pazartesi sabahına kadar. Çekirdek aile olarak zaman geçirebileceğimiz günlerde hep bir aradayız ve en fazla 2 hafta ara ile bu tekrarlanıyor.

Kızımla ben şimdi başka bir şehirdeki ailemin yanına geldik. Eşim evde yalnızdı ilk günler , şimdi ailesi de evimize gitmişler birkaç gündür ve sanırım ben dönene kadar da oradalar. Bir tarafım aman ne olacak kalsınlar derken diğer tarafım daha baskın olarak bundan çok rahatsızlık duyuyor, mahremiyetime saldırı gibi görüyorum. Evin hanımı yokken bir evde kalmak çok yanlış geliyor.

Durumu eşimle konuştuk hatta tartıştık dün, bugün değişen bir şey yok. Anne babam evimde kalamaz mı diyor eşim. Ona görümcemi örnek gösterdiğimde ve empati yapmasını istediğimde sessiz kalıyor, sizce ben mi abartıyorum, siz olsaydınız benim gibi rahatsız olur muydunuz, nasıl aşabilirim bu sorunu?

Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


38 Cevap


nilmutlunil

smyrnas asıl sıkıntı ne biliyor musun, senin ailenin başka şehirde olması, yani senin gurbette olman:( aynı sıkıntıları bende yaşadım. doğurmadan önceki 3 yıl içinde oğullarına düşkünlüklerinin farkındaydım. ki eşimde kafile halinde yaşamayı seviyordu. ufak tefek tartışmaların dışında kabullenmiştim. takiii bebeğim olana kadar. çünkü kv. kp. ve bekar görümcem e bebek yeni bir eğlence olmuştu, hayatlarına bir renk gelmişti. ama benim hayatım kararmaya başlamıştı. evlerimiz 5 dakika mesafede. ve canı sıkılan sırayla soluğu bende alıyordu. ev müze gibi olmuştu devamlı ziyaretçim vardı. ve tabi benim ailem şehir dışında olduğundan onların yokluğuyla eşimin ailesine öfkem artıyordu:( ve birkaç ay sonra ben hem eşime hem kayınvalideme patladım. biraz sert rüzgarlardan sonra durulduk. zaman gerginliği yumuşattı ama onlarda nerde durmaları gerektiğini öğrendi. şimdi tek isteğim ailemin olduğu şehre taşınmak. çünkü eşimin ailesine öfkemin asıl sebebi kendi ailemden uzakta olmam olduğunu çok iyi biliyorum. Allah yardımcın olsunn..


Smryna06

Evet gerçekten de benim ailem uzaktayken onlarla vıcık vıcık olmaya sinir oluyorum, üstelik ben ne zaman ailemin yanına gideceğim desem, sorun çıkıyor.


kem

siz ev de yoksunuz eğer bu durumda annesinin evine gidip kalabilecek olan eşinizdir kv kp ve kardeşinin sizin eve gelmesi hiç bir mantığa sığmaz bunun altından başka şeyler çıkar özelinize müdahale gibi bende olsam çok sinirlenirdim her hafta sonu size gelmeleriyle ilgili olarak ben olsam şunu yapardım arayıp bu hafta sonu size geliyoruz derdim ve giderdim o gelmeden ben giderdim gidincede hafta sonu anne bi kaç saat çocuğa baksan dışarda bi işimiz var halledip gelelim deyip çıkar 3-4 saat gelmezdim bunu iki üç hafta yapın göreceksiniz ki bi daha gelmeyecek (sadece kendi oğlunu bile evinde ağırlamak istemeyip kendisinin size gelmesi gözümde gezmeyi çok seven sürekli bi yerlere giden ama misafirden hiç hoşlanmayan bir profil oluşturdu eğer öyleyse önerim kesinlikle işe yarayacaktır )

 


mert_mert

bizdede farklı bir durum söz konusuydu..ben ne zaman anneme gitsem yatılı 2 3 günlüğüne hemen hiç bizi ziyarete gelmeyen varlığımınızın farkında olmayan oğlumun yaşı kırkı hiçbirini hatırlamayan kaynım bize kalmaya gelirdi..30 dakkalık yoldan.evli ama ben evde yoksam bekar takılmak adına sanırım gardaşıyla oturcak..

  ilk zamanlar sineye çekmiştim ama mangal köfte ızgara faslına girip mutfağımı pislettiklerinde birdaha yatıya anneme gitmedim..dedikoducu bir kaç kişiyede ucundan ima ettim ki laf onu kulağına gitsin birdaha ben evde yokken eve damlamasın diye..sonuçta maksak ziyaretse neden ben yokken yapılır evin halkı rahatsızmı ediyorki..

  birde şu gerçek var ..kaynananlar nerden biliyor senin evde olmadığını ?? eşin bence söylüyor senin annene gittiğini 10 15 gün gelmiyeceğini filan..yani bir nevi davet söz konusu..benim eşimde kardeşine aynısını yaptığı için biliyorum..gerçi eşim çok politiktir benide kendi ailesinide çok güzel idare eder..bazen işe yarıyor bu politik olma ama yinede gıcık bir mevzu..

  ama ben şahsen ben evdeyken gelmelerine sıkıntı yapmazdım..fakat yardımları varmı lafa söze açığamı geliyorlar bir düşünmek gerekr..mesela ben olsam k.v gelmesinden rahatsız oluyorsam  o gün çoçuğu bırakır kuaför market alışveriş çıkardım kahve molası yapardım orda burda...hem kafa dağılır hemde kadın sıkılır gelmez bir daha..ama kafa dengi ve yardımı varsa öpde başına koy..bazen kimsesizlikte kötü oluyor..mesela ben hasta olsam çoçuğumu bırakıcak 1 saatliğine kimse yok ..annem var ama oda işi yoksa ???opposition

neretva + 1000000000000000 :))


silky

cavapları okudukça şaşırıyorum, ben kayınvalidemlerin ben yokken gelip bizde kalmalarında hic rahatsızlık duymam. burası benim oldugu kadar onların oglununda evi ve ne zaman isterlerse gelip kalabilirler. işim nedeniyle sık sık seyahat ediyorum, kv ler başka bir şehirde yaşıyorlar ve bizi ziyaretlerinin bazıları mutlaka seyahatlerim ile çakışıyor, bu durumdan rahatsızlık duymayı aklımdan bile geçirmedim. bence bu durumu kafanıza takmamaya calışın, eğer kotü niyetleri yoksa tabii...


HANCAN

Aklima geldi anlatmadan gecemeyecegim. Haftanin 3-4 gecesinde sehrin obur ucundaki annesinin evinde yatiya kalan bir erkek taniyorum. Onceleri esi ile gidip kalmakta israr etmis. Sonra esi isyan edince e sen gelmezsen gelme ben annemi ozluyorum deyip kendi kalmaya baslamis. Yillardir boyle. E o annenin ogluna "oglum sacmalama evine karinin yanina git" demesi lazim di mi? Yok demiyor. Kadincagiz yalniz yasiyor gibi, cocuklari da olmamis. Bence her imi ailenin de sinirini bilmesi lazim. Hikayeyi bilirsiniz belki. Kizin biri gelin olmus. Ama surekli baba evindeymis. Babasi bakmis olmayacak, kizini da incitmeden nasil soylesin, birgun kiz yine gelince kizim demis, "tatli olalim". Kiz anlamamis. Ertesi gun kiz yine gelmis. Babasi yine soylemis, "kizim tatli olalim". Kiz ertesi gun koca bir tepsi tatli ile gitmis. Babam benden tatli umuyor diye. Babasi bu sefer, "kizim sen yerinde biz yerimizde, kararinca goruselim ki tatli olalim" demis. Hepimiz tatli olalim insallah..:))


turkuazz

bu ''eşin ailesi'' mevzusu iki ucu b..lu değnek bence.söylesen bir türlü söylemesen bir türlü.Kafana takmamaya çalışmak,eşinle bu yüzden gerilmemek lazım çünkü sonu olmuyor o tartışmaların,kısır bir döngü bu.Zamanla,çocuklar büyüdükçe işler değişiyor ister istemez.Cevaplamak için Üye ol