Ek gıda, uyku, diş.

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Burcu_Kaan

ek gıda: http://burcu-kaan.blogspot.com/2012/07/ek-gda-ve-beslenme.html

diş çıkarma süreci,belirtiler ve rahatlatma yöntemleri:http://burcu-kaan.blogspot.com/search/label/Di%C5%9F%20%C3%87%C4%B1karma

bunların hemen hemen hepsi genelde birçok annenin yaşadığı sorunlar,bizde bu dönemlerden geçtik.sadece sabır,herşey zamanla taşlar yerine öyle güzel oturuyor ki,sende keyifle izliyorsun.biz neler çektik neler...


canpare

Merhaba,hemen hemen aynı şeyleri yaşıyoruz . Benim oğlum da yedi aylık . Yemek düzeni oturtamadık , iştahsız bir bebek. Ben de sizin gibi ısrar etmiyorum ama bu konu bizde de problem. Bir iki ay öncesine dek gecede sadece bir kez uyanırdı şu an sayısını veremem. Diş çıkardık dört tane . Çıkarmaya da devam ediyoruz sanırım , eli sürekli ağzında çünkü. Bundan dolayı bizde sıkıntı çok fazla ama asıl sorun sanırım ayrı kalmak istememek . Çünkü kucağıma alsam hemen susuyor ve uykuya devam ediyor. Yapacak da bir şey yok gibi görünüyor , bir süre böyleyiz galiba :)


yasomit

slnkaa allah yardımcın olsun okurken bile başım döndü diyebilirim..çok zor bi süreç..sanki akşam uykusuna biraz erken yatıyor.öğleden sonra bakıcı 4-5 gibi uyutsa akşam uykusunda 9 -9:30 gibi olsa aralarda ek gıda anne sütü falan ...hergün akşam 9-9:30 gibi uyuyumaya alıştırırsan gece daha az uyanır..


neretva

Hareketlenmiş olması ve ayrılık kaygısı gece uyanmalarının sebebi sanırım. Benim oğlum da 6-8. aylar arası yatırdıktan sonra 12'ye kadar saat başı ağlardı, elimizi sırtına koyunca tekrar uyurdu. 8. ayda şak diye kesildi. Gece yoğunlaşan ayrılık kaygısı olduğunu tahmin ediyorum. Uyanınca kucağına almak yerine elini koysan ve ninni söylesen uyumaz mı? Ya da belki beraber uyumak daha az yorucu olabilir.

Ek gıda konusunda ne kadar az yaparsan o kadar iyi. Şu anda tadıyor. Doyurmak gibi birşey söz konusu değil. Ayrıca bakıcıdan yemesi de normal. Annenin sütü var neden ondan başka birşey yesin ki? Şu anda yedikleri bana yeterli geldi. Peynir sevmek zorund değil. Ben bu aylarda yumurta sarısı, biraz anne sütü veya rezene çayı ile pınar beyazı karıştırıp veriyordum. Başka peynir yemiyordu. Sonra kaşar sevdi mesela. O yerken siz de yiyin. Günde en az 1 öğün. Yediklerinize ilgi duyarsa sularına ekmek banıp veya biraz ezip verebilirsiniz.

Aslında bebekler 7-8. aydan sonra gece yenidoğan gibi acıkmazlarmış. Yani biz de acıkmıyoruz di mi? Ama denemek için istersen gece yatmadan devam sütü veya gece maması ver. Ben farkedeceğini sanmıyorum ama bir kez dene istersen.mehmetdoruk

çok zor bir süreç daha kötüsünü ben yaşamaktayım. geceleri cinnetin eşiğinden dönüyorum.siz gene 2-3 saatte bir kalkıyormuşsunuz bizimki yarım saat bilemedin 45 dakkada bir feryat figan kucağıma alıp salladımmı uyuyor şanslıysam. bazen uyanıp oturuyor 2-3 saat sabaha karşı uyursa gene en çok 45 dakka 1 saat. salla yatır emzir sallayatır. bende sizin gibi sorayım ne zaman geçer bu çılgınlık tecrübe sahibi anneler yardım napmalıyız.


mehmetdoruk

emerek uyuyor demişsin ne kadar şanslısın arkadaşım ben emerken uyuması için ne kadar bildiğim dua varsa okuyom.emiyor sanki emmiyor savaşıyor ondan sonra bir de uyuması için uzun bir uğraşgerekiyor. uyku eğitimi diye bişi varmış okuyorum ama benimkine sökermi bilmiyorum. deneyen anneler varmı deneyip başaran anneler?


fistikcik

Çok normal bunlar. Neretva'nın da belirttiği gibi ayrılık kaygısı buna sebep oluyor. Kimi bebek daha hafif, kimisi daha zor atlatıyor bu dönemi. Yatarak emzirmen mümkünse gece uyandığında yanına yatarak emzirebiirsin, böylece yerinden kalkmadan yatakta uyumaya devam edebilir.

Ek gıda için de arkadaşların dediği gibi, bu süreçte sadece tadına bakıyor herşeyin. Gerçekten yemesini bekleme. Bir de bakıcı yediriyor ama nasıl yediriyor ? Oyunla, aa kuş geldi vs ile yediriyorsa bir anlamı yok onun. Sen sakın böyle yapma, sonra yeme problemlerine zemin oluşturur.  Masaya birikte oturun. Sen kendi yemeğini ye, onun da koy önüne bir şeyler, mıncıklasın. Standart şeyler düşünme (sabah yumurta, öğen yoğurt vs gibi). Sen her gün aynı şeyi yesen sıkılmaz mısın ? Onlar da sıkılıyor. Ayrıca damak zevkleri var, belki katı yumurta sarısını o şekilde sevmiyor. Belki zeytinyağlı, limonlu, kimyonlu versen sevecek (benim kız o dönemde böye yerdi),  hatta bunu çok ufak ekmek parçaarının üzerine sürüp önüne koysan keşfetmek hoşuna gittiği için kendisi ağzına götürecek. Kendi yemeklerinizin (tuzsuz ve sağlıkı pişmiş olmak koşuluyla) suyuna ekmek batırarak, ya da bu yemkelerin yumuşak ve damağıyla ezebileceği kısımlarından tattırabilirsin. Senin yediklerine elini uzatırsa engel olma, bu çok iyi bir şey. Sadece onun için riskli olmayan bir şey olmasına dikkat et. Riskli olmayan, damağıyla ezebileceği herşeyi eline almasına izin verebilirsin.
Yumurta sarısını çok az zeytinyağı, az yoğurt ya da da peynirle karıştırıp ufacık bir omlet yapabilirsin. Omlet şeklinde daha çok sevebilir. Bazen bu yaştaki bebeklerin kaşığa sinir oldukları bir dönem oluyor, yemekeri sen elinle de verebilirsin. Özellike yoğurdu ufak ekmek parçalarının üzerine sürerek vermeyi dene.


tuhfe

Herkese merhaba yeni üye oldum. Yukarda anlatılanları ve belki daha fazlasını yaşıyorum ben de. Etrafa sorabileceğim pek de kimse yok, benim de.
Benim sorum farklı olarak şu, bebeğim 9 aylık.

* 9 aylık bi bebeğin hala böyle olması normal mi?

* GEceleri her uyandığında uykuya dalması daha kolay diye, hemen emziriyorum bu normal mi? BAzen yarım saatte bir,  saatte bir uyanmasına rağmen? Gerçi 3*5 dakka emip uyuyakalıo ya..

* Bi de yumurta yedirme önerisi olarak omletten bahsedilmiş. Omlet katı ama, ben daha hala pütürlü şeylerdeyim :(
Üstelik, bazı beslenme uzmanları ve hatta diyetiseyenler, peynir ve yumurtanın karıştırılarak yenmesinin zararlı olduğunu söylüyor. Yetişkinlerde bu böyleyse, bebeklerde de öyle olmaz mı? Mesela peynirli yumurta çok yaygındır ama, yan yana gelmemesi gereken iki besin maddesi?

* ve son olarak.. tüm bunlar ne zaman geçecek? Altta iki , biri yolda, diş var. Üstteki de yolda. Tahmini ne zaman geçer?


harik

en çok zorlandığım 8.ay olmuştu diyebilirim. Gece devamlaı uaynmalar, 2-3 saat yatakta dönmeler,illede memede uyumayı istemeler... İlk kez geçen ay kesintisiz sabaha kadar uyumaya başlamıştık ki gene bozuldu diş ten sebep. Yani geçici bir dönem klasik laf ama:)

Ek gıda kısmı için; yumurta yemiyordu ancak rafadan yapıp içine tuzsuz yumuşak bir peynir koymayı ve ekmek içi ile birlikte yedirmeyi denedim. Başarılı sonuç aldım. Şu sıralar peynırıde ekmeğide kendi yiyor. Yanında da ılık bir ıhlamur, şifası dışında yutması da kolay oluyor.
Sizde de kısa zamanda düzene girer umarım.


Cevaplamak için Üye ol