İlkokul başlama yaşı

nills soruyor: 10

Merhaba,


Cocugum 2011 kasım dogumlu. 2017 eylül döneminde 70 aylık oluyor. Gelişimi iyi ama yine de acaba kucuk mu, erken gidip ne yapacak, ezilir mi acaba  diye kafamda sorular var. bu sene anaokulunda. seneye ilk okula gitmez ise 1 sene daha anaokuluna gidecek. Okuma yazma ogrenmeye cok hevesli. ertelersem hevesi kırıl mı diye de dusunuyorum.. Bilemiyorum, kafam şimdiden cok karıştı .Acaba  erken oluyor mu.. 1 sene daha ertelemeli miyim..  

Dusuncelerinizi  paylasırsanız sevinirim...

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


burcaksahin

Karar vermek için şu an erken kanaatindeyim. 1 ay, 6 ay gibi sürelerde çocuklar çok önemli gelişmeler gösterip, çok büyük adımlar katedebiliyorlar. Dolayısıyla bence 2. dönemi bekleyin nihai kararınızı vermek için. Yeterince de gözlemleme şansınız olmuş olur. 


Bizim oğlumuz 3 Kasım doğumlu ve 70 aylıkken başlayabileceğine karar verdik. Başladı ve gayet de normal her şey. 

Ama size erken olduğu fikri de gelebilir. Çocuğunuzu sizden başka kimse doğru değerlendiremeyeceği için karar siz anne ve babasında. Ve ne karar verirseniz verin çoğunuz için en doğru karar olmasını dilerim.


nioksim

Ben bir sene erken gönderdim.çok zorluk çektim. fiziken de küçüktü. fiziken iyi olsa dahi bilişsel ve sosyal açıdan uygun olmuyor.3 ayın bile farkı var diğer çocuklarla. çok iyi düşünün. eziyeti anneye oluyor. 


opposition

Ben vermedim.aralık doğumlu ikizlerimi.devlet okuluna gidecekleri için daha büyük olsunlar istedim.bizim okulda anladım ki çoğu veli de aynı yönde karar vermiş.ufaklar hemen belli oluyor.bu arada okuma ogrensin sorun değil. Birçok çocuk biliyor zaten.


ayberke

Kesinlikle göndermeyin.Oyun oynasın .Okuma yazma yı öğrenmek, hevesli olması eğitim hayatını iyi geçireceği anlamına gelmez.Ben 78 aylıkken gönderdim.iyi kide öyle yapmışım.Eğitim hayatı zaten zor.Gerek yok.Bizlerin hiç bilmediği konuları 2. 3. sınıfta öğrenmeye çalışıyorlar.1.sınıfı baz alarak okula kaydettirmeyin.Büyük olsun güveni olur.Daha önceki yazılanları okuyun.Burada çok yazıldı.

Erken göndermenin manası yok.70 ay içinde erken diyorum ben.


aktiva

Benim oğlum da 2011 aralık doğumlu 58 aylık 3,5 yaşından beri kreşe gidiyor. Bu sene de devam edecek. Seneye 70 aylık olacak fakat çok da gitmesi taraftari değiliz eşimle. Sınıfın küçüğü olsun istemiyoruz. Çocuklarda üç beş ay bile çok farkediyor algılamasında fiziğinde. Hazır olup olmadığını gözlemleyeceğiz. Ben dolu dolu 6,5 yaşını bitirmesinden yanayım.veysel

Arkadaşlar 83.ay ilkokul 1 için geç değil mi


gamze

83 ay çok geç


ayberke

Sadece 1 sınıfa bakarak geç demek kolay. Ama 1 sınıf en kolay olanı hiç 2,3 hele 4 sınıf aklınıza hiç geliyor mu.Okula giden tüm çocuklar ödev yapmak istemezken neyin ısrarı anlamadım. Bırakın sınıfın büyüğü olsun, küçüğü olup ezileceğine !Evde ödev yaparken kim güreşecek zorlanırken veya. gönderen herkes pişman iken neyin ısrarı bu.cancun

ben olsam göndermezdim. sorun sadece 1.sınıf değil asıl zorluk benim gözlemlediğim 2. 3. sınıfta ortaya çıkıyor. yani o fark kapanacağına git gide açılıyor. geride olacağına ileride olsun büyük olsun. 

bizim zamanımızda tam 7 yaşında okula başlardık kimse de çok büyüksün vs demezdi. bu yaşları küçülttüler normal yaş büyük kaldı saçmalık. 


sappho

http://www.nurturia.com.tr/questions/b01bee2f-745f-4384-83f3-a5ef0105a8ff/1/2010un-sonunda-dogan-cocuklarinizi-ilkokula-gonderecek-misiniz

Biz burada uzuuun uzun konuşmustuk,okuyun bence,ben eşimi burada yapılan yorumlar,paylaşılan tecrübelerle ikna etmiştim... ne kadar doğru bir karar vermişiz...Cevaplamak için Üye ol