tuvalet eğitimini tamamlayamıyoruz

annedennotlar soruyor: 9

yaklaşık 3 aydır cınarın tuvalet alışkanlıgı kazanması için çabalıyoruz.bahar aylarındada denemiştik fakat cınarın sık hastalanmaları nedeniyle hep yarım kalmıştı.2 haftadır gece dışında bez bağlamıyoruz.çınar ilk gün çişini tuvalete yaptı ama lazımlıga asla oturmuyor.kakasınıda yapmıyor tuvalete.alıştırma külodu kullanıyoruz ama çınarın kendini bezsiz hissetmediğini düşünüyorum.ıslaklık hissetmiyor çünkü.bugün normal kulot giydirdim.altına yapıyor çişinide kakasınıda.asla tuvaleti ve lazımlıgı kabul etmiyor.ilk hafta cpk sık sordum ve onu tuvalette oturdabilmek için türlü numaralar yaptım.çocuk daraldı tabi.şimdi de reddediyor inat yapıyor.ben acele etmemeye karar verdim ama ne yapacağımıda şaşırdım.bez bağlatmayı istemeyen kakasını yapınca ben kaka yaptım diyen ama tuvaleti ve lazımlıgı kabul etmeyen çınarıma ne yapmalıyım ben.böyle devammı edeyim kuloduna yapsın ıslansın ıslansın bıksınmı,tekrar bezemi bağlayayım yoksa tuvalete yada lazımlıga oturtmak için inadını kırma formüllerimi bulayım.bana bir yöntem önerin arkadaşlar.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


yarki

Benim oğlum da bezini kesinlikle bırakmak istemiyordu ben de başlamadan 1 2 hafta önce konuşmalara başladım artık abi oldun bebekler altına yapar diye yazlığa gelincede çıkardım bezi ve artık param kalmadı bez de bitti oyüzden çişini söylemelisin dedim. Oyunlarla yaptırdım ağaçın dibine yaptırdım onunda hoşuna gitti öylece başladık . Bizimki şimdi çiş tamam ama kakasını hiç bir yere yapmıyor ilaç yapmak zorunda kalıyorum. Zor bir süreç allah hepimize kolaylık versin.


AOA

Klozet adaptörleri var, belki onlarla yapar klozete. Benim oğlum klozete düşmekten korkuyordu ve adaptörle yapmaya başladı. Bence geri adım atma, benim oğlum da kakasını hala küloduna yapıyor, bazen gece de altına kaçırıyor ama ben hiçbir şekilde bez bağlamıyorum.


yaseminun

aoa ya katılıyorum,klozet adaptörleri gerçekten çok işlevsel ,uzun süre de kullanılabiliyor.Lazımlığa bir tepki geliştirmiş olabilir.Benim kızım olduğu için (sanırım kızlara daha cazip geliyor)stikerlarla işi çözmüştük ,bir kaç hafta sürdü tabi ,özellilkle kakayı öğretmek.anne çişim geldi diye bir kitap var ,onunda faydasını çok gördüm.geri adım atmayın bence ,2.kez bu yoldan dönerseniz farklı algılamasına yol açabilir(daha öncede oldu nasıl olsa bir süre sonra bezime yapıcam gene...gibi) sevgiler


Mutluanne_5

Bu yolların hepsinden geçtik malesef ve 15 gün olmasına rağmen benim oğlumda hala ben oturtmadan yapmıyo oturağına.....Kaka olayı ise en büyük derdimiz şu günlerde..15 gündür hala oturağına yapmadı,ne zaman kakası gelse uzaklaşıp tenha yer arıyor kendine ve bitene kadar gözükmemeye çalışıyo bana..Ben fark edip götürmek istedikçe gitmeyi ve oturağına yapmayı reddediyor malesef...Yılmadan bez bağlamadan uğraşıyorum hala...15 günde hallolmasını ne kadar çok isterdim bilemezsiniz...Dr.muza sorduk pedagog fikrini baya yadırga sanki,çok kötü birşeymiş gibi konuştu benimle...Sevgili burçak sizin pedagogun bilgilerini verirmisin lütfen benimde ihtiyacım var bu dönem çünkü...Sinirlerim harap olmuş durumda çünkü

Allah yardımcımız olsun inşallahMutluanne_5

İki yaşını doldurunca denememiz olmuştu oturmayı reddedince bir ay ara vermiştim o zaman bir ay sonra tekrar başladık 15 gündür gece gündüz bağlamıyorum,hala bir arpa boyu yol almış durumdayız diyebilirim.15 günde tek olan ilerme ise oturağına koyunca en azından çişini yapıyor olması...Buna da şükür diyorum ama sabrımın tükendiği noktada artık yeter deyip çığlık atasım geliyor..


sunny

3 yaş tuvalet eğitimi için çok geç değil mi ?

bunun başlama yaşı nedir ben de bilmiyorum gerçi ..pedagog bu konuda ne diyor ?


azraesra

herkes gerekli açıklamayı yapmış size,ben sadece şu an bile hala okuyor olduğum Prof.Gülbin GÖKÇAY ın  kitabındaki  bir alıntıyı hatırlatmak istedim..''Bebeğiniz e hata yaptığında aşırı tepki vermeyin,unutmayınki  bezle gezen bir yetişkin yoktur''........


havvaana

azraesra ya katılıyorum.sıksık kendime hatırlatırıyorum iyi geliyor.bezle gezen yetişkin yok.kolay gelsin hepimize


CokBilmis

Kızım 9. ayından bu yana tuvalet adaptörüne oturuyor. 12. ayından bu yana da kakasını kesinlikle altına yapmıyor, mutlaka tuvalete yapıyor. Buna rağmen tuvalet eğitimini tamamlaması 2 ay sürdü. Gerçi hala tamamladığımızı söyleyemem, çünkü gece uykusunda bağlamam gerekiyor. Uyanıp tuvalete gidip sonra tekrar uykuya dalmakta zorlandığı için, sadece 1 defa yaptığı çiş için bezliyorum.

Sonuç itibariyle diyeceğim o ki: Benim kızım gibi tuvalete ve oturağa alışkın bir çocuk için bile geçiş süresi 2 ay sürdü. Eğer bezi bırakmaya niyetliyseniz biraz daha sabredin.


Cevaplamak için Üye ol